1472/RPP1/443-123/06/AW - Prawidłowe rozliczenie podatku należnego i naliczonego wynikających z zakupu usług doradczych

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 28 lutego 2006 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1472/RPP1/443-123/06/AW Prawidłowe rozliczenie podatku należnego i naliczonego wynikających z zakupu usług doradczych

Pytanie podatnika

Spółka zwróciła się z wątpliwościami dotyczącymi prawidłowości rozliczenia podatku należnego i naliczonego wynikającego z zakupu usług doradczych.

Postanowienie

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 5.12.2005 roku uzupełnionym w dniu 21.02.2006 roku- w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.)

uznaje stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka otrzymała w listopadzie 2005 roku fakturę dokumentującą wykonane przez kontrahenta niemieckiego usługi doradcze zorientowane na zabezpieczenie finansowe Spółki i przeprowadzanie negocjacji z odbiorcami, świadczone w okresie od lutego 2004 roku do grudnia 2004 roku. Rejestracja Spółki nastąpiła w miesiącu czerwcu 2004 roku. Podmiot klasyfikuje zakupioną usługę doradczą pod symbolem 74.14.1 według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług jako "Usługa doradcza w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej". Spółka zwraca się z wątpliwościami dotyczącymi prawidłowości rozliczenia podatku należnego oraz podatku naliczonego wynikającego z zakupu opisanych usług doradczych. Jednocześnie podmiot wyraża opinię, iż podatek należny wynikający z importu usług powinien być wykazany w deklaracji podatkowej za miesiąc listopad 2005 roku (miesiąc wystawienia faktury) i w tymże miesiącu Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Jednakże w przypadkach określonych w art. 27 ust. 3 ustawy, czyli świadczenia usług niematerialnych wymienionych w art. 27 ust. 4 na rzecz usługobiorców - osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Obowiązek ten dotyczy m.in. usług doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1).

Ponadto art. 19 ust. 4 w związku z art. 19 ust. 19 ustawy stwierdza, iż jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Jednocześnie art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdza, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 (import usług, dostawa towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów) - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.

Biorąc pod uwagę treść przedstawionych przepisów prawa oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku z dnia 5.12.2005 roku należy stwierdzić, iż import opisanych usług doradczych podlega rozliczeniu w podatku od towarów i usług w miesiącu styczniu 2005 roku (nie później niż 7 dzień od wykonania usługi). Jednocześnie Spółka jest uprawniona do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z importu usług w rozliczeniu za styczeń 2005 roku.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w okresie świadczenia usługi. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Zgodnie z art. 14b § 1-2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie - na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej - Stronie służy prawo wniesienia zażalenia, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego, do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl