1472/ROP1/423-366-23/05/AJ - Wydatki poniesione na nabycie akcji - koszty uzyskania przychodu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 stycznia 2006 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1472/ROP1/423-366-23/05/AJ Wydatki poniesione na nabycie akcji - koszty uzyskania przychodu

Pytanie podatnika

Czy koszty nabycia akcji, tj.: prowizja, odsetki od kredytu oraz odsetki z tytułu odroczonej płatności za nabyte akcje, opłata notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz koszt wyceny akcji stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia czy w momencie zbycia akcji?

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 15.12.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 16.12.2005 r.)

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe w części dotyczącej zaliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych oraz kosztów wyceny akcji do kosztów uzyskania przychodów w chwili odpłatnego zbycia akcji, których te wydatki dotyczą.

Uzasadnienie

Zgodnie ze stanem faktycznym podanym we wniosku, Podatnik (Spółka) dokonał nabycia 25 % akcji w Spółce ABC S.A. do XYZ Holdings S.A. Powstałe zobowiązanie Spółka uregulowała w części poprzez potrącenie swojej wierzytelności z tytułu zakupionych obligacji wyemitowanych przez XYZ Holdings, a w części z zaciągniętego w banku kredytu.

W związku z nabyciem akcji Spółka poniosła wydatki związane z podatkiem od czynności cywilnoprawnych, koszty wyceny nabywanych akcji, opłaty notarialne. Oprócz tego Spółka zapłaciła prowizję i odsetki z tytułu zaciągniętego kredytu oraz odsetki z tytułu odroczonej płatności za nabyte akcje.

Spółka wnosi o wyjaśnienie,

czy koszty finansowania nabycia akcji, tj. prowizja, odsetki od kredytu oraz odsetki z tytułu odroczonej płatności za nabyte akcje stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia?

Zdaniem Spółki, określenie "wydatki na nabycie" zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 8 oznacza, że do kosztów z chwilą sprzedaży akcji zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych akcji, bez których poniesienia skuteczne nabycie akcji nie byłoby możliwe. Do typowych wydatków warunkujących nabycie akcji zaliczyć należy zapłaconą cenę akcji oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem. W tym przypadku tymi wydatkami były: podatek od czynności cywilnoprawnych, koszty wyceny akcji oraz opłaty notarialne. Wydatki te staną się kosztami z chwilą sprzedaży akcji. Natomiast koszty związane z zaciągniętym kredytem (prowizja, odsetki) nie powinny być traktowane jako wydatki na nabycie akcji, lecz jako zapłata za kredyt, wobec czego są one kosztem uzyskania przychodu w dacie faktycznej zapłaty. Odsetki z tytułu odroczonej płatności za nabyte akcje powinny być w opinii Podatnika zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie faktycznej zapłaty.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nie podziela stanowiska Spółki wyrażonego we wniosku.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - dalej u.p.d.o.p. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16. Warunkiem uznania wydatku za koszt uzyskania przychodów jest istnienie pomiędzy nim a osiągnięciem przychodu związku przyczynowo - skutkowego, czyli wykazanie, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Jednocześnie wydatek ten nie może zostać wymieniony w art. 16 ust. 1 jako nie zaliczany do kosztów uzyskania przychodu.

Jak stanowi art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji). Przepis ten wyłącza możliwość zaliczenia wydatków poniesionych na zakup akcji w koszty uzyskania przychodu. Możliwość taka istnieje dopiero w momencie faktycznego ich zbycia przez Spółkę. Należy zgodzić się ze Spółką, że użycie przez ustawodawcę określenia "wydatki na objęcie lub nabycie" oznacza, iż do kosztów uzyskania przychodów (z chwilą sprzedaży akcji) zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące objęcie lub nabycie tych akcji, bez których poniesienia skuteczne objęcie lub nabycie akcji nie byłoby możliwe.

Do typowych kosztów warunkujących nabycie akcji zaliczyć należy zapłaconą cenę akcji oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem. Poniesioną przez Spółkę opłatę notarialną należy zatem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie zbycia akcji.

Natomiast wobec wymienionych przez Spółkę wydatków towarzyszących zakupowi akcji, ale nie warunkujących jego dokonania, takich jak: podatek od czynności cywilnoprawnych oraz koszty wyceny akcji, nie znajdzie zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. Wymienione koszty mogą zostać zaliczone przez Podatnika do kosztów uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. pod warunkiem jednak wykazania przez podatnika celowości poniesienia takiego wydatku. Ciężar udowodnienia tej okoliczności spoczywa na podatniku, gdyż to on z faktu tego wywodzi skutki prawne w postaci zaliczenia tego wydatku do kosztów uzyskania przychodu. Podatnik powinien właściwie udokumentować sam fakt poniesienia konkretnego wydatku i jego związek z przychodem, a także zasadność jego wysokości.

Podobnie odsetki od kredytu zaciągniętego w celu finansowania nabycia udziałów w spółce, a także odsetki z tytułu odroczonej płatności za nabyte akcje powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie faktycznej zapłaty.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Odsetki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie zapłaty, pod warunkiem jednak, że stanowią wydatek poniesiony w celu osiągnięcia przychodów, zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 15 ust. 1 w/w ustawy oraz że nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 lub 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej we wniosku z dnia 15 grudnia 2005 r. w części dotyczącej realizacji różnic kursowych w przypadku potrącenia wierzytelności zostanie zawarta w odrębnym postanowieniu.

Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego i jest ważna w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia. Interpretacja jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego. Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia. W przypadku wniesienia zażalenia należy wnieść opłatę skarbową zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 oraz art. 9 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 253 z 2004 r., poz. 2532) w wysokości 5 zł od podania oraz 0,50 zł od każdego załącznika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl