1472/ROP1/423-242/294/06/MK - Wypłata odszkodowania z polisy sprawcy wypadku bezpośrednio do uprawnionego zakładu wykonującego naprawę samochodu, a powstanie przychodu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 września 2006 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1472/ROP1/423-242/294/06/MK Wypłata odszkodowania z polisy sprawcy wypadku bezpośrednio do uprawnionego zakładu wykonującego naprawę samochodu, a powstanie przychodu.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie znak GK 312/44/06 z dnia 17 lipca 2006 r. (wpływ do tutejszego Urzędu 20 lipca 2006 r.), uzupełnionym pismem znak GK-312/45/06 z dnia 21 lipca 2006 r. oraz pismem znak GK/312/54/06 z dnia 04 września 2006 r.

postanawia

uznać za nieprawidłowe stanowisko Podatnika.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Przedsiębiorstwo posiada w swojej ewidencji środków trwałych całkowicie umorzony samochód osobowy marki Volvo. Samochód nie jest objęty ubezpieczeniem AC. W dniu 25 kwietnia 2006 r. miała miejsce kolizja drogowa, w wyniku której samochód Spółki uległ uszkodzeniu. Naprawy dokonał zakład naprawczy z polisy OC sprawcy wypadku. Ubezpieczyciel sprawcy wypadku zawiadomił Podatnika o wysokości odszkodowania, które zostało określone na kwotę 11.220,- zł netto. W piśmie znak GK/312/54/06 z dnia 04 września 2006 r. Wnioskodawca uzupełnił stan faktyczny informując, że sprawcą wypadku nie był pracownik Podatnika. Wypłata odszkodowania nastąpiła z polisy sprawcy bezpośrednio do uprawnionego zakładu wykonującego naprawę samochodu. Podatnik został powiadomiony o wysokości szkody przez PZU SA.

Na tle wyżej przedstawionego stanu faktycznego Przedsiębiorstwo zapytuje, czy otrzymane (przekazane do warsztatu naprawiającego samochód) odszkodowanie stanowi przychód dla celów podatku dochodowego?

Podatnik formułuje stanowisko, zgodnie z którym na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych otrzymanego odszkodowania nie należy kwalifikować do przychodów podatkowych jako "zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów".

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje, co następuje:

Zgodnie z artykułem 12 ust. 4 pkt 6a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) do przychodów nie zalicza się zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

Odnosząc wyżej cytowany przepis do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego stwierdzić należy, że nie znajdzie on zastosowania w omawianej sytuacji.

Jak wynika z wniosku Podatnika, naprawy uszkodzonego w wyniku kolizji drogowej pojazdu należącego do Przedsiębiorstwa dokonał zakład naprawczy z polisy OC (obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej) sprawcy wypadku, którym nie był Podatnik. Pokrycie kosztów naprawy nastąpiło z polisy sprawcy kolizji bezpośrednio do zakładu wykonującego naprawę samochodu. Podatnik nie poniósł wydatków z tego tytułu.

W opisanym we wniosku stanie faktycznym nie znajdzie zatem zastosowania, wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy, wyżej przytoczony przepis art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy, gdyż wypłacone odszkodowanie nie stanowi zwrotu Podatnikowi wydatków, bowiem Przedsiębiorstwo nie poniosło wydatków związanych z naprawą pojazdu. Zobowiązanym do naprawienia szkody z tego tytułu był sprawca kolizji drogowej.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych otrzymane pieniądze są przychodami. Przepis ten, definiując pojęcie przychodu, posługuje się kryterium faktycznego otrzymania pieniędzy.

W przedstawionej we wniosku sytuacji wypłata odszkodowania nastąpiła z polisy sprawcy wypadku bezpośrednio do uprawnionego zakładu wykonującego naprawę samochodu. Podatnik nie otrzymał pieniędzy z tytułu wypłaconego odszkodowania, otrzymał tylko zawiadomienie Ubezpieczyciela sprawcy wypadku o wysokości przyznanego odszkodowania. Wobec tego, że Spółka nie otrzymała pieniędzy, nie wystąpił u niej przychód podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle powyższego, w opinii Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, w opisanym stanie faktycznym przyznane z polisy OC sprawcy wypadku odszkodowanie z tytułu szkody poniesionej przez Podatnika w wyniku kolizji drogowej nie stanowi przychodu Podatnika, który nie był sprawcą tej kolizji.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji. Zasadne jest stanowisko Podatnika, że przyznane odszkodowanie nie stanowi przychodu, jednakże podstawę prawną stanowi przepis art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a nie art. 12 ust. 4 pkt 6a tej ustawy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl