1472/ROP1/423-106-180/06/AJ - Pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy z 1992 r. o CIT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 czerwca 2006 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1472/ROP1/423-106-180/06/AJ Pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy z 1992 r. o CIT.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 29 marca 2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 30 marca 2006 r.)

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie ze stanem faktycznym podanym we wniosku, Podatnik powstał z połączenia trzech przedsiębiorstw w 2003 r. Aktywność Spółki skupiona jest na trzech rodzajach działalności:

-

produkcji i sprzedaży na rynek krajowy i zagraniczny przetworów młynarskich;

-

przemiale zleconym realizowanym na podstawie umów zawartych bezpośrednio z odbiorcami przetworów młynarskich;

-

magazynowaniu zbóż i rzepaku w elewatorach.

W wyniku restrukturyzacji swojej działalności zarząd Spółki postanowił dokonać rozdziału działalności polegającej na produkcji i sprzedaży na rynek krajowy i zagraniczny przetworów młynarskich oraz pozostałych dwóch rodzajów działalności. Działalność związana z produkcją i sprzedażą na rynek krajowy i zagraniczny przetworów młynarskich zostanie przeniesiona do nowo powstałej spółki ("Spółka X"), powiązanej kapitałowo z Podatnikiem. W tym celu Spółka wnosi na pokrycie udziałów w Spółce X wkład niepieniężny obejmujący:

-

grunty zakładów położonych w trzech miastach w Polsce (w części stanowiące własność Spółki, w części pozostające w jej użytkowaniu wieczystym) wraz z wniesionymi na tych gruntach budynkami i innymi zabudowaniami;

-

środki trwałe związane z tymi zakładami;

-

prawa i obowiązki z wszelkich umów zawartych przez Spółkę w związku z gospodarczym wykorzystywaniem tych zakładów;

-

prawa do znaku towarowego "MS" oraz "PM";

-

zobowiązania funkcjonalnie powiązane z działalnością w zakresie wnoszonych zakładów;

-

środki trwałe związane z regionalnymi centrami dystrybucji przetworów młynarskich, które funkcjonują w trzech wnoszonych zakładach.

Spółka X przejmie także pracowników związanych z działalnością na terenie tych zakładów.

Po zarejestrowaniu Spółki X i wniesieniu do niej opisanego wyżej wkładu niepieniężnego Spółka zmieni swoją dotychczasową nazwę oraz wygasi działalność w zakresie produkcji i sprzedaży na rynek krajowy i zagraniczny przetworów młynarskich, natomiast nadal będzie kontynuowała działalność w pozostałym zakresie.

Spółka wnosi o potwierdzenie, że przedmiotem wkładu niepieniężnego do nowo powstałej spółki jest zorganizowana część przedsiębiorstwa Spółki w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki, przedmiotem wkładu niepieniężnego jest zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu wyżej powołanego przepisu. Przedmiotem wkładu jest bowiem nie tylko uprawnienie do gruntów i zabudowań na nich położonych, ale wiele innych składników związanych z wnoszonymi nieruchomościami (szczegółowy wykaz składników aportu w załączniku do niniejszego wniosku).

W opinii Spółki, w chwili obecnej w Spółce działają trzy zorganizowane części przedsiębiorstwa, które prowadzą wyodrębnioną finansowo i organizacyjnie działalność gospodarczą. Przenoszone zakłady produkcyjne w trzech mistach w Polsce stanowią wyodrębnione w strukturze Spółki jednostki organizacyjne. Zakłady te są również wyodrębnione finansowo. Spółka poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych przyporządkowuje odpowiednio przychody, koszty oraz należności i zobowiązania do poszczególnych zakładów.

Podatnik uważa, że wkład niepieniężny do nowo powstałej spółki stanowi zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych), który może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze. Świadczy o tym fakt, że po rejestracji wniesienia wkładu pieniężnego w sądzie rejestrowym nowy podmiot w oparciu o te składniki majątkowe będzie prowadził samodzielną działalność gospodarczą.

Spółka dodaje, że w jej przekonaniu fakt, iż w strukturach organizacyjnych działalność w zakresie produkcji przetworów młynarskich nie stanowi oddziału samodzielnie sporządzającego bilans nie oznacza, że wkład niepieniężny nie ma formy zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie po zapoznaniu się z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym stwierdza, co następuje:

Jak stanowi art. 4a ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 z późn. zm.) - u.p.d.o.p. - ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie, oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Zgodnie z definicją zawartą w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r.- Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1)

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2)

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3)

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4)

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5)

koncesje, licencje i zezwolenia;

6)

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7)

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8)

tajemnice przedsiębiorstwa;

9)

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Natomiast art. 4a ust. 4 u.p.d.o.p. definiuje "zorganizowaną część przedsiębiorstwa" jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1)

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

2)

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3)

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4)

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Aby w rozumieniu przepisów podatkowych określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie tej masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.

W opinii Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego aport jaki wniesiony zostanie na pokrycie udziałów w nowo tworzonej spółce powiązanej, zgodnie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę, spełnia ww. przesłanki, w związku z czym stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl