1472/ROP 1/423-337/11/05/DP - Moment zaliczenia w koszty uzyskania przychodów skapitalizowanych odsetek od pożyczki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 stycznia 2006 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1472/ROP 1/423-337/11/05/DP Moment zaliczenia w koszty uzyskania przychodów skapitalizowanych odsetek od pożyczki.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku ABC z dnia 20 listopada 2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 28 listopada 2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko podatnika w przedmiocie zakwalifikowania skapitalizowanych odsetek od pożyczki do kosztów uzyskania przychodu w dniu ich kapitalizacji

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż odsetki naliczone z tytułu pożyczki dewizowej nie zostały zapłacone. Na podstawie umowy zawartej między stronami odsetki podlegają kapitalizacji, zwiększając kwotę pożyczki. Spłata skapitalizowanych odsetek będzie następowała w okresach ratalnych bez wyszczególniania wcześniej naliczonych (nie zapłaconych a skapitalizowanych) odsetek.

W związku z powyższym Spółka zapytuje,

1.

Czy moment skapitalizowanych odsetek od pożyczki dewizowej stanowi koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 10a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 z późn. zm.)?

2.

Czy kosztami uzyskania przychodów w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy jest moment zapłaty skapitalizowanych odsetek?

Zdaniem Spółki, moment skapitalizowania odsetek jest swego rodzaju zapłatą, a tym samym odsetki stają się kosztami uzyskania przychodów w dniu kapitalizacji. Wnioskujący powołuje się na art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który to przepis definiuje podatkowe koszty uzyskania przychodu oraz art. 16 ust. 1 pkt 10a, zgodnie z którym skapitalizowane odsetki od pożyczek stanowią koszty uzyskania przychodu.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Spółki zawarte we wniosku w zakresie zakwalifikowania skapitalizowanych odsetek od pożyczki do kosztów uzyskania przychodu w dniu ich kapitalizacji i wyjaśnia, co następuje.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym zastosowanie znajduje przepis art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie wyjaśnia, że kapitalizacja odsetek polega na przekształceniu przez wierzyciela zobowiązania dłużnika z tytułu odsetek w zobowiązanie z tytułu kwoty głównej pożyczki w ten sposób, iż powiększeniu ulega kwota główna pożyczki stanowiąca podstawę naliczania dalszych odsetek. Umowa pożyczki której dotyczy wniosek przewidywała, że odsetki będą podlegały kapitalizacji, zaś spłata skapitalizowanych odsetek następować będzie w ratach, w łącznej kwocie bez wyszczególniania wcześniej naliczonych (nie zapłaconych a skapitalizowanych) odsetek. Skapitalizowane odsetki od pożyczki będą stanowiły dla pożyczkobiorcy koszt uzyskania przychodu - zgodnie z dyspozycją art. 16 ust. 1 pkt 10a - w dacie ich kapitalizacji; stanowisko powyższe znajduje potwierdzenie w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 7 marca 2000 r. (PB3-722-571-94/HS/00).

Odpowiadając na postawione we wniosku pytania tut. organ podatkowy wyjaśnia, że skapitalizowane odsetki będą stanowić u pożyczkobiorcy koszt uzyskania przychodu w dacie ich kapitalizacji, a nie w dacie ich faktycznej zapłaty - z uwzględnieniem limitu wynikającego z przepisu art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego i jest ważna w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia. Interpretacja jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego. Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 ww. ustawy. Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł (ustawa z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej, Dz. U. z 2004 r. Nr 253 poz. 2532 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl