1472/DPC/415-86/07/PK - Czy z tytułu uczestnictwa pracowników i ich rodzin w imprezie integracyjnej powstał po stronie uczestników przychód?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 września 2007 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1472/DPC/415-86/07/PK Czy z tytułu uczestnictwa pracowników i ich rodzin w imprezie integracyjnej powstał po stronie uczestników przychód?

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że spółka Sp. z o.o. (dalej Spółka) zawarła umowę o zorganizowanie imprezy integracyjnej dla jej pracowników przez podmiot zewnętrzny. Celem imprezy było zintegrowanie pracowników Spółki oraz promowanie wzorców zachowań określanych przez Spółkę jako właściwe, przyczyniające się do poprawy organizacji pracy oraz wzmocnienia zewnętrznego wizerunku Spółki.

W imprezie tej poza pracownikami Spółki udział wzięli także członkowie ich rodzin, dla których przygotowana była także krótka informacja o osiągnięciach Spółki i jej planach na najbliższą przyszłość. Dodatkowo oprócz tej części informacyjnej były przygotowane, zarówno dla pracowników jak i ich rodzin, różne atrakcje plenerowe, oprawa muzyczna, jedzenie, napoje oraz transport autokarem. Wszyscy pracownicy jak i członkowie ich rodzin byli ubezpieczeni podczas ww. imprezy. Załącznikiem do polisy ubezpieczeniowej jest lista imienna wszystkich jej uczestników.

Zdaniem Spółki, z uwagi na brak możliwości dokładnego określenia i przypisania kwoty kosztów poszczególnym osobom na mocy art. 11 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (gdy nie jest możliwe ustalenie faktycznej kwoty otrzymanego przez pracownika świadczenia) - świadczenie to nie stanowiło podstawy do określenie jakiegokolwiek przychodu dla pracowników Spółki. Spółka uważa także, iż niemożliwym jest także określenie jakiegokolwiek przychodu dla osób im towarzyszących.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego nie podziela stanowiska Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość pieniężną świadczeń w naturze przysługujących pracownikom na podstawie odrębnych przepisów ustala się według przeciętnych cen stosowanych wobec innych odbiorców - jeżeli przedmiotem świadczenia są rzeczy lub usługi wchodzące w zakres działalności pracodawcy. Artykuł 12 ust. 3 tej ustawy stanowi zaś, iż wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2-2b. Zgodnie zaś z art. 11 ust. 2a pkt 2 tej ustawy jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione, wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się według cen zakupu.

Należy przy tym zauważyć, iż przedmiotem nieodpłatnego świadczenia Spółki na rzecz jej pracowników jest zakupiona od zewnętrznego podmiotu usługa polegająca na umożliwieniu pracownikom i członkom ich rodzin udziału w imprezie integracyjnej. W sytuacji, gdy świadczenie nie zostało zakupione odrębnie dla każdego z pracowników, przy ustalaniu wartości pieniężnej należy stosować przepis art. 11 ust. 2a pkt 4 ww. ustawy, który stanowi, iż wartość tą ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia. W takiej sytuacji przychodem pracownika będzie kwota równa cenie rynkowej za usługę (usługi), którą otrzymuje on od Spółki nieodpłatnie. Jednakże dotyczy to tylko sytuacji gdy koszty poniesione przez Spółkę na organizację imprezy nie były uzależnione od liczby osób biorących udział w imprezie.

W zakresie określenia przychodu rodzin pracowników, zauważyć należy, iż ich uczestnictwo w imprezie jest ściśle związane z tym, że są członkami rodzin pracowników Spółki. W związku z tym uznać należy, iż Spółka świadczenie w postaci umożliwienia udziału w ww. imprezie pracownikowi wraz z rodziną przekazuje pracownikowi. Z tego względu przychód wynikający z możliwości udziału w imprezie zarówno przez samego pracownika jak również przez członków jego rodziny jest przychodem tego pracownika. Przychód ten należy ustalić wg zasad wskazanych powyżej.

Reasumując, przychodem pracownika jest wartość przyznanego mu świadczenia w postaci możliwości wzięcia udziału przez niego i członków jego rodziny w imprezie integracyjnej. W związku z tym na Spółce z tytułu dokonywania ww. świadczeń, ciążą obowiązki płatnika określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dla przychodów ze stosunku pracy. Wysokość przychodu należy ustalić wg cen zakupu usług będących przedmiotem świadczenia lub jeśli odpłatność za zorganizowanie imprezy nie zależała od liczby jej uczestników - wg cen rynkowych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl