1471/VUR1/443-106/5/07/MO - Możliwość uznania kopii zaświadczenia wydanego dłużnikowi w trybie art. 306a Ordynacji podatkowej oraz kopii potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-5 wystawionego dłużnikowi, za dokument potwierdzający fakt bycia czynnym podatnikiem VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 listopada 2007 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/VUR1/443-106/5/07/MO Możliwość uznania kopii zaświadczenia wydanego dłużnikowi w trybie art. 306a Ordynacji podatkowej oraz kopii potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-5 wystawionego dłużnikowi, za dokument potwierdzający fakt bycia czynnym podatnikiem VAT.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 19 sierpnia 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. "czy dokumentem potwierdzającym fakt bycia czynnym podatnikiem VAT może być m.in. kopia zaświadczenia wydanego dłużnikowi w trybie art. 306a Ordynacji podatkowej, czy kopia potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-5 wystawiona dłużnikowi"?, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 sierpnia 2005 r. do Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie wpłynął wniosek Spółka w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Postanowieniem znak 1471/NUR1/443-451/05/AP z dnia 18 listopada 2005 r. Naczelnik tut. Urzędu w zakresie podatku od towarów i usług postanowił odmówić wszczęcia postępowania w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w powyższym zakresie. Na powyższe postanowienie Strona złożyła zażalenie. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie postanowieniem Nr 1401/HTI/4407/14-179/05/AŁ z dnia 10 marca 2006 r. utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie organu pierwszej instancji. Na ww. postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, Spółka wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który wyrokiem III SA/Wa 18/07 z dnia 8 maja 2007 r. (data wpływu prawomocnego wyr.: 7 sierpnia 2007 r.) uchylił ww. postanowienia.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy usługi telekomunikacyjne w zakresie telefonii komórkowej. Sprzedaż usług zgodnie z przepisami prawa podatkowego jest dokumentowana fakturami VAT. Spółka rozpoznaje przychód należny na zasadach określonych w art. 12 ust. 3d pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą o CIT, czyli w dacie upływu terminu płatności określonego w umowie. Niestety niektórzy odbiorcy faktur nie regulują należności w terminie powodując w ten sposób powstanie w Spółce "złego długu". W dniu 1 czerwca 2005 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT (Dz. U. Nr 90, poz. 756) zwana dalej "nowelizacją", w której ustawodawca wprowadził dodatkowy Rozdział 1a "Rozliczenie podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności" składający się z art. 89a i art. 89b. Nowelizacja ustawy wprowadziła możliwość obniżenia kwoty podatku należnego w przypadku, gdy wierzytelność zostanie uznana za nieściągalną.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Podatnik zwrócił się z pytaniem:

1. "Czy dokumentem potwierdzającym fakt bycia czynnym podatnikiem VAT może być m.in. kopia zaświadczenia wydanego dłużnikowi w trybie art. 306a Ordynacji podatkowej, czy kopia potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-5 wystawiona dłużnikowi"?,

Spółka stoi na stanowisku, że złożenie oświadczenia przez dłużnika, kopia potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-5 wydanego przed skorygowaniem podatku należnego lub kopia zaświadczenia wydanego dłużnikowi w trybie art. 306a Ordynacji podatkowej przed skorygowaniem przez wierzyciela podatku należnego uprawniają podatnika do dokonania korekty podatku należnego w trybie art. 89 ust. 1. Zgodnie z art. 96 ust. 1. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. Formularz VAT-R "Zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług" obowiązani są zatem składać podatnicy, o których mowa w art. 15, tzn. osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Na podstawie art. 96 ust. 4 ww. ustawy naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnik VAT czynny" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako "podatnika VAT zwolnionego". Rejestracja następuje w momencie zgłoszenia rejestracyjnego złożenia w urzędzie skarbowym druku VAT-R. Potwierdzenia tego dokonuje się na druku VAT-5. Potwierdzenie, o którym mowa w art. 96 ust. 4 ma charakter prawny zaświadczenia w rozumieniu art. 306a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), wydanego w tym przypadku z urzędu, w następstwie jednak akcji podatnika, który na druku VAT-R dokonał zgłoszenia rejestracyjnego, skutkującego jego wpisem do stosownego rejestru podatników VAT.

Zgodnie z art. 306a § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej zaświadczenie wydaje się, jeżeli urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa, przy czym, stosownie do art. 306b § 1 Ordynacji podatkowej, organ podatkowy jest obowiązany wydać zaświadczenie, jeżeli chodzi o potwierdzenie faktów albo stanu prawnego, wynikających z prowadzonej przez ten organ ewidencji, rejestrów lub z innych danych znajdujących się w jego posiadaniu.

W art. 89a ustawy o VAT nie podano jakie dokumenty potwierdzają, że wierzyciel i dłużnik są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Artykuł 89a ust. 2 pkt 3 nie nakłada na podatnika obowiązku posiadania odpowiednich dokumentów. Nie fakt posiadania dokumentów, ale to iż wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni upoważnia do dokonania korekty.

Wydane zaświadczenie w trybie art. 306a Ordynacji podatkowej przed skorygowaniem przez wierzyciela podatku należnego (lub też kopia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-5 wydanego przed skorygowaniem podatku należnego) nie potwierdzają, że na dzień dokonania korekty dłużnik jest podatnikiem czynnym.

Zgodnie natomiast z art. 96 ust. 13 ustawy o VAT na wniosek zainteresowanego naczelnik urzędu skarbowego jest obowiązany potwierdzić, czy podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony. Zainteresowanym może być zarówno sam podatnik, jak i osoba trzecia mająca interes prawny w złożeniu wniosku.

W świetle przytoczonych przepisów prawa podatkowego stanowisko zaprezentowane przez Podatnika należy uznać za nieprawidłowe.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

POUCZENIE

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl