1471/VTR1/443-64a/07/MSt - Oprocentowane pożyczki zwrotne z ZFŚS a zwolnienie z podatku VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 września 2007 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/VTR1/443-64a/07/MSt Oprocentowane pożyczki zwrotne z ZFŚS a zwolnienie z podatku VAT.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29 czerwca 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy kwota należna z tytułu naliczonych odsetek od udzielonych pożyczek z ZFŚS powinna być kwalifikowana jako świadczenie usługi finansowej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i wykazywana w deklaracji VAT-7 w pozycji sprzedaż zwolniona, Naczelnik Urzędu Skarbowego - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona udziela pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych zwrotne i oprocentowane pożyczki na cele mieszkaniowe według obowiązującego, wewnętrznego regulaminu. Wysokość pomocy świadczonej uprawnionym na cele mieszkaniowe, jej rodzaj, wielkość oprocentowania oraz formę spłaty Strona zawiera w umowie zawieranej ze świadczeniobiorcą. Określone w umowie odsetki od pożyczek są wykazywane w oddzielnej ewidencji i wpłacane przez pożyczkobiorców łącznie z ratą pożyczki na wydzielony rachunek bankowy zwiększając środki ZFŚS. Odsetki od ww. pożyczek nie są wykazywane po stronie przychodów Strony. Po każdym okresie rozliczeniowym (miesiącu) Strona sporządza zestawienie dokumentujące sumę odsetek naliczonych w zawartych w danym miesiącu umowach. Odsetki od ww. pożyczek Strona wykazuje w ewidencji sprzedaży zwolnionej z podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym Strona zwróciła się z pytaniem czy przyjęty przez Nią system rozliczeń jest prawidłowy tj. czy kwota należna z tytułu odsetek od udzielonych pożyczek powinna być kwalifikowana jako świadczenie usług finansowych. Strona stoi na stanowisku, iż udzielane pożyczki, które nie mają charakteru sporadycznego, należy traktować jako świadczenie usług finansowych na rzecz pracowników, i klasyfikować wg PKWiU 65.22.10-00.90 - "usługi udzielania pożyczek, świadczone poza systemem bankowym, pozostałe". Usługi te zdaniem Strony zgodnie z załącznikiem Nr 4 poz. 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym wyżej mowa, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ww. ustawy. W poz. 3 powyższego załącznika wymienione zostały usługi pośrednictwa finansowego zaliczane w PKWiU do sekcji J (o symbolu 65-67), z wyłączeniem:

1.

działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,

2.

usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,

3.

usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),

4.

usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20,-00.30), z wyłączeniem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,

5.

usług ściągania długów oraz faktoringu,

6.

usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

7.

usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

8.

transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,

9.

transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Strona udziela pracownikom pomocy finansowej w formie oprocentowanych pożyczek zwrotnych. Czynności te stanowią odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju i podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jest to bowiem świadczenie usług zaliczanych do usług pośrednictwa, które zgodnie z cytowanym wyżej art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz pozycję 3 załącznika Nr 4 od ww. ustawy objęte są zwolnieniem do podatku od towarów i usług. W związku z tym odsetki od pożyczek udzielonych z ZFŚS, będące kwotą należną z tytułu dzielonych pożyczek, a tym samym obrotem w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, należy wykazać w ewidencji o której mowa w art. 109 ust. 1 ww. ustawy oraz w deklaracji VAT-7 jako dostawę towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, zwolnione od podatku.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

POUCZENIE

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony ??? do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa). Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa), w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl