1471/NUR2/443-22/06/AG - Stawka podatku od towarów i usług przy sprzedaży lokalu mieszkaniowego wraz z miejscem garażowym (parkingowym)

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 marca 2006 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/NUR2/443-22/06/AG Stawka podatku od towarów i usług przy sprzedaży lokalu mieszkaniowego wraz z miejscem garażowym (parkingowym)

Pytanie podatnika

Czy przy sprzedaży lokalu mieszkaniowego wraz z miejscem garażowym (parkingowym) możliwe jest zastosowanie stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe

Uzasadnienie

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi działalność w zakresie budowy i sprzedaży lokali mieszkalnych. Oferowany przez Spółkę lokal mieszkalny składa się z lokalu mieszkalnego sensu stricto oraz z miejsca garażowego. Określając cenę za lokal mieszkalny Spółka określa jedną cenę łączną za wszystkie składniki lokalu, a klient decydujący się na zakup nie może zakupić lokalu mieszkalnego bez miejsca garażowego (parkingowego). Ostatnim etapem realizacji zawartych umów przedwstępnych jest przekazanie aktem notarialnym lokali mieszkalnych ich nabywcom. Przyjęta procedura przekazywania lokali składa się z dwóch etapów:

1. wydzielenie w odrębne nieruchomości poszczególnych mieszkań i przeniesienie prawa własności na nabywcę mieszkania,

2. wydzielenie w odrębną nieruchomość wszystkich miejsc garażowych znajdujących się na jednym terenie (poziomie, pietrze) i ustanowienie na tej nieruchomości współwłasności w częściach ułamkowych odpowiadających procentowemu udziałowi powierzchni garażu do ogólnej powierzchni wyodrębnionej nieruchomości i przeniesienie poszczególnych udziałów we współwłasności na nabywców lokali mieszkalnych.

Pytanie Podatnika dotyczy stosowania preferencyjnej stawki podatku VAT przy dostawie przez dewelopera miejsc garażowych i lokali mieszkalnych jeżeli określona w umowie cena opiewa na dostawę lokalu mieszkalnego wraz z miejscem garażowym.

Zdaniem Podatnika w zaprezentowanym powyżej stanie faktycznym możliwe jest zastosowanie stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów w myśli art. 7 w/w ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o VAT w okresie od przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Przez obiekty budownictwa mieszkalnego zgodnie z art. 2 pkt 12 w/w ustawy rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111-Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112-Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113-Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

W myśl art. 2 ust. 1 i nast. ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.), samodzielny lokal mieszkalny a także lokal o innym przeznaczeniu, zwane dalej "lokalami" mogą stanowić odrębną nieruchomość. Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej "pomieszczeniami przynależnymi".

Z brzmienia art. 2 ust. 2 w/w ustawy wynika, iż podstawowym kryterium pozwalającym zaliczyć określone pomieszczenie do kategorii pomieszczenia pomocniczego jest to, czy pomieszczenie to służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych zamieszkałych w lokalu osób. Stosując takie właśnie kryterium do sprzedawanych wraz z lokalami mieszkalnymi miejsc garażowych należy udzielić odpowiedzi negatywnej. Miejsce garażowe bowiem jako pomieszczenie o charakterze użytkowym, mogące być również przedmiotem oddzielnego samodzielnego obrotu, nie służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych w ścisłym tego słowa znaczeniu. Również w okolicznościach sprawy, jest ono traktowane w sposób niezależny od lokalu w tym sensie, iż mimo że sprzedaż dokonywana jest na podstawie jednej umowy sporządzonej w formie aktu notarialnego, to samo przekazanie lokali mieszkalnych składa się z dwóch etapów, mianowicie wydzielenie w odrębne nieruchomości poszczególnych mieszkań i przeniesienie prawa własności na nabywcę mieszkania, oraz wydzielenie w odrębną nieruchomość wszystkich miejsc garażowych i ustanowienie na tej nieruchomości współwłasności w częściach ułamkowych a następnie przeniesienie poszczególnych udziałów we współwłasności na nabywców lokali mieszkalnych. Mimo więc, że formalnie przedmiotowe umowy obejmują sprzedaż lokalu wraz z miejscem garażowym, to w zakresie skutków podatkowych garaż ten winien być traktowany jako towar w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT i opodatkowany na zasadach ogólnych według stawki 22%.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa) w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl