1471/NUR1/443-240/06/GW - Podstawa opodatkowania przy świadczeniu usług za częściową odpłatnością.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 września 2006 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/NUR1/443-240/06/GW Podstawa opodatkowania przy świadczeniu usług za częściową odpłatnością.

Pytanie podatnika

Jaka jest podstawa opodatkowania przy świadczeniu usług za częściową odpłatnością?

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona w ramach prowadzonej działalności socjalnej dokonuje częściowego dofinansowania ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (dalej: ZFŚS) do usług świadczonych na rzecz swoich pracowników. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.) oraz zakładowym regulaminie korzystania ze świadczeń i usług zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w Spółce, kwota dofinansowania uzależniona jest między innymi od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej danego pracownika. Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy o ZFŚS kwoty wpłacane przez pracowników zwiększają środki Funduszu. Wątpliwości podatnika dotyczą podstawy opodatkownia przy świadczeniu usług za częściową odpłatnością.

Zdaniem Strony, w przypadku usług w części finansowanej ze środków ZFŚS, a w części przez pracownika, podstawę opodatkowania stanowi kwota opłaty pobieranej od pracownika pomniejszona o należny podatek.

W myśl art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu przekazanie pracownikom towarów lub świadczenie usług za częściową lub pełną odpłatnością stanowi, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w części, która opłacana jest przez pracownika, czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. Fakt częściowego sfinansowania usługi ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pozostaje bez wpływu na jej odpłatny charakter. Co do zasady podstawę opodatkowania, zgodnie z w/cyt. art. 29 ust. 1, stanowi obrót, którym w przedmiotowej sytuacji jest kwota pobierana od pracownika pomniejszona o należny podatek.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu dodatkowo zauważa, iż fakt sfinansowania kosztu ich zakupu z ZFŚS rzutować będzie na zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu. Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o ZFŚS (...), w związku z czym na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług w tym zakresie Stronie nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich nabyciu.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl