1471/NUR1/443-102/06/AP - VAT od wydatków na organizację imprezy integracyjnej.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 2 czerwca 2006 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/NUR1/443-102/06/AP VAT od wydatków na organizację imprezy integracyjnej.

"(...) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Zgodnie zaś z ust. 2 w/cyt. art. 8 nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

W związku z powyższym nieodpłatne świadczenie usług na rzecz pracowników podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jeśli usługi te nie są związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a przy ich nabyciu przysługiwało Spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Jednakże w myśl ust. 3 pkt 3 ww. art. 88 przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z dostawą towarów oraz ze świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia lub zwrotu podatku należnego nie stosuje się również do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

a) przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyk, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie

b) nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz w/cyt. przepisy należy stwierdzić, iż usługi świadczone przez Spółkę na rzecz pracowników w ramach organizowanej imprezy integracyjnej nie są związane prowadzonym przedsiębiorstwem, a zatem co do zasady będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Należy jednak zauważyć, iż w opisanym przypadku Spółka nie będzie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego ze świadczonymi na rzecz pracowników usługami gastronomicznymi oraz noclegowni. Tym samym, zgodnie z powyższymi przepisami, świadczenie usług gastronomicznych oraz noclegowych na rzecz pracowników nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Reasumując Społka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem usług wchodzących w skład organizowanej imprezy integracyjnej, z wyłączeniem podatku naliczonego związanego z nabyciem usług noclegowych i gastronomicznych (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/12/44