1471/NTR2/443-650c/05/MŻ - Nieodpłatne przekazanie (wręczenie) w celach promocyjno-reklamowych próbek, umożliwiających klientom poznanie właściwości i efektów działania towarów oferowanych przez podatnika.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 marca 2006 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/NTR2/443-650c/05/MŻ Nieodpłatne przekazanie (wręczenie) w celach promocyjno-reklamowych próbek, umożliwiających klientom poznanie właściwości i efektów działania towarów oferowanych przez podatnika.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. z dnia 19 grudnia 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. iż nieodpłatne przekazanie próbek opisanych we wniosku nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku przez Stronę stanu faktycznego wynika, że w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą wręcza (przekazuje) Ona nieodpłatnie w celach reklamowo promocyjnych próbki:

-

umożliwiające zapoznanie się z właściwościami danego produktu, zawierające dodatkowo, choć nie w każdym przypadku, napisy, iż towary te przeznaczone są wyłącznie do testowania,

-

przekazywane klientom do testowania przed podjęciem decyzji o zakupie towaru, celem wykonania testów dotyczących możliwości jego zastosowania w urządzeniach posiadanych przez kontrahenta; kontrahent otrzymuje taką ilość (próbkę) danego towaru, która jest niezbędna dla prawidłowego wykonania testu,

-

przekazywane głównie do prezentacji w przetargach; przekazanie dotyczy jednej lub kilku sztuk danego wyrobu w opakowaniu i formie, w jakiej później będzie sprzedawany.

W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż przekazywanie ww. próbek nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 2 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa wyżej, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, a w szczególności:

1)

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;

2)

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. Zgodnie z brzmieniem ust. 7 ww. artykułu przez próbkę, o której mowa w ust. 3, rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

W związku z tym, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, potwierdzić należy, iż nieodpłatne przekazanie (wręczenie) w celach promocyjno-reklamowych próbek, umożliwiających klientom (potencjalnym klientom) poznanie właściwości i efektów działania towarów oferowanych przez Stronę, a dzięki temu wychwycenie ich zalet lub wad oraz różnic w porównaniu z innymi produktami dostępnymi na rynku, stanowi przekazanie próbek w rozumieniu art. 7 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług i nie podlega opodatkowaniu stosownie do art. 7 ust. 3 tej ustawy.

Należy jednak zwrócić uwagę, iż o uznaniu towaru za próbkę, obok innych przesłanek, decyduje w myśl art. 7 ust. 7 in fine ustawy brak charakteru handlowego przekazania, oceniany ze względu na ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek. Kryteria te odnieść przy tym należy do próbek towarów przekazywanych przez podatnika danemu (jednemu) odbiorcy w danym okresie. W sytuacji gdy pokrywają one lub mogą pokrywać ,,ze względu na swoją ilość lub wartość" jego potencjalne zapotrzebowanie (popyt) na dany towar, eliminując lub istotnie ograniczając potrzebę dokonania zakupów tego towaru (lub innych towarów tego samego rodzaju/gatunku) uznać należy, że ww. warunek nie jest spełniony, a co za tym idzie nie ma również zastosowania wyłączenie opodatkowania z art. 7 ust. 3 ustawy, który jako przepis szczególny i wyjątkowy nie powinien być interpretowany w sposób prowadzący do rozszerzenia zakresu jego stosowania.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

POUCZENIE

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa), w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl