1471/NTR2/443-163/05/MŻ - Wykonywanie napraw gwarancyjnych na rzecz osoby uprawnionej do korzystania z tych napraw.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 kwietnia 2005 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/NTR2/443-163/05/MŻ Wykonywanie napraw gwarancyjnych na rzecz osoby uprawnionej do korzystania z tych napraw.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że jest Ona importerem samochodów. Zakupione samochody są sprzedawane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do dealerów za cenę, która obejmuje koszty zakupu, zbytu, zysk, jak również koszt ewentualnych usług gwarancyjnych. Nabywca płaci więc podatek od towarów i usług od usług gwarancyjnych już w cenie zakupionego towaru. Wystawcą dokumentów gwarancyjnych (gwarantem) dla sprzedawanych samochodów jest Strona. W gwarancjach przekazywanych nabywcom gwarant zobowiązuje się do bezpłatnej naprawy uszkodzeń powstałych w czasie użytkowania urządzeń. Producent, posiadający siedzibę w Wielkiej Brytanii, zwraca Stronie koszty poniesionych usług gwarancyjnych na podstawie przesłanych zestawień. W związku z tym Strona zwróciła się z pytaniem, czy wykonywanie napraw gwarancyjnych na rzecz osoby uprawnionej do korzystania z tych napraw podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w ww. przepisie, rozumie się zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast przez świadczenie usług stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Ponadto na podstawie art. 7 ust. 2 i 3 oraz art. 8 ust. 2 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają również nieodpłatna dostawa towarów i nieodpłatne świadczenie usług w warunkach określonych w tych przepisach.

Niemniej w przedstawionym stanie faktycznym potwierdzić należy, iż pomimo świadczenia nie występuje u Strony czynność podlegająca opodatkowaniu. Obowiązek świadczenia (dokonywania) napraw gwarancyjnych wynika z zawartych przez Nią umów sprzedaży, w ramach których zobowiązała się Ona do ich świadczenia przez czas oznaczony na rzecz nabywców samochodów (gwarancja). Koszty ewentualnych napraw uwzględnione przy tym zostały w cenie samochodów, których dostawa objęta została opodatkowaniu.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego jest przy tym bez znaczenia, iż finalnej sprzedaży towaru klientom (konsumentom) nie dokonuje bezpośrednio Strona ale jej dealerzy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl