1471/NTR2/443-149/06/MP - Miejsce świadczenia usług pośrednictwa związanych z usługami w dziedzinie kultury, sztuki i rozrywki.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 10 lipca 2006 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/NTR2/443-149/06/MP Miejsce świadczenia usług pośrednictwa związanych z usługami w dziedzinie kultury, sztuki i rozrywki.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o.o. z dnia 5 kwietnia 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

* uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Jak wynika z opisu stanu faktycznego, działalność Strony polega na pośrednictwie w sprzedaży biletów na różnego rodzaju koncerty oraz imprezy kulturalne i rozrywkowe odbywające się na terenie Niemiec. Podmiotem, na rzecz którego Strona świadczy usługę i któremu przekazuje należności uzyskane z tytułu sprzedaży biletów, jest podmiot niemiecki zarejestrowany w tym państwie na potrzeby podatku od wartości dodanej.

W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska co do sposobu opodatkowania na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług świadczonych przez Nią usług na rzecz w/w podmiotu niemieckiego. Zdaniem Strony usługi te jako usługi wykonane przez pośrednika, działającego w imieniu i na rzecz osoby trzeciej, związane bezpośrednio z usługami w dziedzinie kultury i rozrywki, ze względu na miejsce świadczenia, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zatem istotne znaczenie, jak zauważyła Strona we wniosku, ma ustalenie miejsca świadczenia usługi na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają bowiem wyłącznie usługi, których miejsce świadczenia zgodnie z przepisami o miejscu świadczenia przy świadczeniu usług przypada na terytorium kraju, tj. Polski.

Zgodnie z art. 28 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z usługami innymi niż wymienione w pkt 1 i 2 lit. a) oraz art. 27 ust. 3, a więc między innymi związanych z usługami w dziedzinie kultury, sztuki i rozrywki, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a) ustawy - miejscem świadczenia jest miejsce świadczenia usług, z którymi usługi te są związane, z zastrzeżeniem ust. 6.

Stosownie do ust. 6 ww. artykułu w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenia usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Jak wynika z cytowanych przepisów, miejscem świadczenia usług pośrednictwa związanych z usługami w dziedzinie kultury, sztuki i rozrywki, wykonywanych w imieniu i na rzecz osób trzecich, jest co do zasady miejsce, gdzie faktycznie są świadczone usługi, z którymi związane są przedmiotowe usługi pośrednictwa. W tym wypadku, jako że usługi podstawowe, tj. usługi w dziedzinie kultury, sztuki i rozrywki, są świadczone na terytorium RFN, miejscem świadczenia usług pośrednictwa świadczonych przez Stronę, o ile są bezpośrednio związane z w/w usługami w dziedzinie kultury, sztuki i rozrywki, i Strona -zgodnie z opisem- działa w imieniu i na rzecz podmiotu z Niemiec, jest również terytorium tego państwa. Jednocześnie z uwagi na fakt, iż podawany przez w/w podmiot numer, pod którym jest zaewidencjonowany na potrzeby VAT, także został nadany w tym państwie, w sprawie nie ma zastosowania art. 28 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

Reasumując stwierdzić należy, że usługi pośrednictwa świadczone przez Stronę - z uwagi iż miejscem świadczenia usług, z którymi są one związane, jest terytorium Niemiec - świadczone są poza terytorium kraju (Polski) i jako takie nie podlegają opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego zauważa, iż zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości, na pisemny wniosek podatnika (płatnika, inkasenta) ma obowiązek udzielić interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W konsekwencji Naczelnik Urzędu Skarbowego nie jest właściwy do oceny w trybie art. 14a i nast. ustawy - Ordynacja podatkowej poprawności dokonanego prze podatnika zaklasyfikowania świadczonych usług. W tym miejscu należy również wskazać, iż w myśl art. 8 pkt 3 ustawy podatku od towarów i usług dla potrzeb tego podatku usługi wymienione w klasyfikacjach wydawanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych do zaklasyfikowania usług lub wyrobów (wg PKWiU) zobowiązany jest odpowiednio usługodawca lub producent (importer) danego wyrobu. W przypadku trudności z zaklasyfikowaniem przedmiotowych usług Strona winna zwrócić się o opinię klasyfikacyjną do właściwego urzędu statystycznego.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak we wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl