1471/DPF/415-121/05/ML - Powstanie przychodów ze stosunku pracy po stronie pracowników w przypadku opłacania przez spółkę świadczeń medycznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 lutego 2006 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/DPF/415-121/05/ML Powstanie przychodów ze stosunku pracy po stronie pracowników w przypadku opłacania przez spółkę świadczeń medycznych.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki "X" o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny

postanawia

-

uznać stanowisko Strony za prawidłowe

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego przez Stronę we wniosku wynika, że Spółka zawarła z inną Spółką medyczną umowę o udzielenie świadczeń zdrowotnych na rzecz tej pierwszej Spółki "X" oraz osób wskazanych przez Spółkę.

Osobami uprawnionymi do korzystania ze świadczeń zdrowotnych są pracownicy Spółki, a także - w przypadku tzw. Programu Opieki Rodzinnej - współmałżonek pracownika lub konkubent (konkubina) i dzieci.

Zakres świadczeń medycznych udzielanych poszczególnym osobom uprawnionym do korzystania z powyższych usług uzależniony jest od posiadania posiadania przez te osoby jednej z kart: Białej, Niebieskiej Prestige lub Złotej. Dwie ostatnie pozwalają na objęcie zakresem świadczeń współmałżonka pracownika lub konkubenta (konkubiny) oraz dzieci.

Umowa została zawarta na czas nieokreślony. Strony ustaliły, iż za świadczenia medyczne Spółka medyczna będzie otrzymywać od Spółki "X" zryczałtowane wynagrodzenie za każdy okres płatności. Okresem płatności jest 1 rok.

W przypadku zmiany zakresu świadczeń medycznych lub zmiany liczby o korzystających z tych świadczeń Spółka medyczna dokonuje korekty wysokości należnego wynagrodzenia po rozpoczęciu kolejnego okresu płatności. Spółka medyczna nie przekazuje Spółce "X" żadnych imiennych rozliczeń dotyczących usług, z których w danym okresie płatności skorzystały konkretne osoby.

Zdaniem Spółki "X" określenie wysokości (wartości) świadczenia przypadającego na poszczególnych pracowników lub inne uprawnione osoby nie jest możliwe, gdyż wydatki na świadczenia medyczne są pokrywane przez Spółkę w formie jednorazowej, zryczałtowanej opłaty, dotyczącej usług medycznych świadczonych przez Spółkę medyczną na rzecz wszystkich uprawnionych osób. Wynagrodzenie jest należne Spółce medycznej nienależnie od tego, czy uprawnione osoby korzystają ze świadczeń medycznych, czy nie.

Spółka nie ma możliwości określenia podmiotowego i przedmiotowego zakresu świadczeń medycznych - nie otrzymuje ona bowiem od Spółki medycznej żadnych imiennych rozliczeń dotyczących świadczeń medycznych, z których w danym okresie płatności skorzystały konkretne osoby. Zatem osobom tym nie można "przypisać" przychodu na podstawie przepisów art. 11 i 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Na podstawie art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W świetle tych przepisów ponoszone wydatki przez Spółkę związane z umową zawartą ze Spółką medyczną będą stanowić przychód konkretnego pracownika lub osoby nie będącej pracownikiem (małżonek, konkubent), ale wyłącznie z chwilą faktycznie otrzymanych świadczeń.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, w przedstawionym stanie faktycznym, nie jest możliwe ustalenie wartości faktycznie otrzymanych przez danego pracownika (czy innej uprawnionej osoby) świadczeń w sytuacji, kiedy Spółka ponosi odpłatność w formie ryczałtu, bez względu na to, czy dane osoby skorzystały z usługi.

Sama możliwość skorzystania ze świadczenia nie stanowi wartości otrzymanych nieodpłatnych świadczeń. Zatem przedmiotowe świadczenia za usługi medyczne opłacane przez Spółkę "X" na rzecz pracowników (i innych osób objętych umową) w formie ryczałtowej, nie stanowią przychodu dla tych osób.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl