1471/DPD2/423/53/2005/EC - Wydatki spółki w organizacji jako koszt uzyskania przychodu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lipca 2005 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/DPD2/423/53/2005/EC Wydatki spółki w organizacji jako koszt uzyskania przychodu.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 11 maja 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dot. zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Spółkę od dnia zawarcia umowy Spółki do czasu uzyskania wpisu do KRS i zgłoszenia rejestracyjnego NIP-2 i VAT-R w Urzędzie Skarbowym- Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia - uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że:

1)

umowa Spółki została zawarta Aktem Notarialnym dn. 17 grudnia 2004 r.,

2)

wniosek rejestracyjny do KRS został złożony dn. 1 lutego 2005 r.,

3)

wpis do Krajowego Rejestru Sądowego Spółka uzyskała dn. 18 lutego 2005 r.,

4)

dokumenty rejestracyjne NIP-2 i VAT-R złożone zostały do Urzędu Skarbowego dn. 7 marca 2005 r.,

5)

Spółka otrzymała decyzję Urzędu Skarbowego w sprawie nadania numeru NIP dn. 15 kwietnia 2005 r.

W ww. okresie Spółka poniosła m.in. koszty najmu, koszty usług związanych z rekrutacją zespołu, koszty usług telefonicznych oraz koszty wynagrodzeń i podróży służbowych pracowników.

W świetle przedstawionych powyżej okoliczności faktycznych, Spółka zwróciła się po udzielenie informacji, czy ww. wydatki poniesione przez nią w okresie od dnia zawarcia umowy Spółki do czasu zakończenia procesu rejestracji Spółki w Urzędzie Skarbowym będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

W ocenie Spółki, poniesione przez nią w trakcie organizacji Spółki wydatki były niezbędne w związku z rozpoczęciem działalności Spółki i są związane z przychodami, jakie uzyska w przyszłych okresach. Tym samym stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu w przedmiotowej sprawie w kwestii dotyczącej kosztów uzyskania przychodów znajduje zastosowanie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), zgodnie z którym "kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1."

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami.

Z chwilą zawarcia umowy Spółki, tj. z dniem 17 grudnia 2004 r. powstała, stosownie do przepisów art. 161 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), forma przejściowa Spółki- spółka w organizacji. Spółka w organizacji posiada prawo do prowadzenia działań określonych w art. 11 § 1 ww. Kodeksu spółek handlowych, czyli prawo do nabywania praw, zaciągania zobowiązań, pozywania i bycia pozwaną. Spółka w organizacji, jak przewidują przepisy art. 1 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, natomiast przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) w art. 12 ust. 1 w powiązaniu z art. 2 ust. 1 pkt 1 nakazują w takich sytuacjach otworzenie ksiąg rachunkowych z dniem pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym takiego jak np. wpłata udziałów.

Wydatki poniesione przez Spółkę od dnia zawarcia umowy Spółki, tj. od dnia 17 grudnia 2004 r. stanowią koszty uzyskania przychodów stosownie do przepisów art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych, o ile zostały poniesione w celu osiągnięcia przez Spółkę przychodów i nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1. Data złożenia dokumentów rejestracyjnych NIP-2 i Vat-R nie mają znaczenia dla rozliczenia w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

POUCZENIE

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa)

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa), za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl