1471/DPD2/423/28/2005/EC - Moment powstania przychodu z tytułu płatności otrzymywanych w trakcie realizacji długoterminowych kontraktów budowlanych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 maja 2005 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/DPD2/423/28/2005/EC Moment powstania przychodu z tytułu płatności otrzymywanych w trakcie realizacji długoterminowych kontraktów budowlanych

Pytanie podatnika

Czy przychód do opodatkowania powstaje w momencie otrzymania płatności zaliczkowych związanych z zaawansowaniem robót w trakcie realizacji długoterminowych kontraktów.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy przychód do opodatkowania powstaje w momencie otrzymania płatności zaliczkowych związanych z zaawansowaniem robót - Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jest firmą budowlaną zawierającą, jako generalny wykonawca, długoterminowe kontrakty budowlane na budowę dużych obiektów budowlanych. Kontrakty te zawierają zapisy o odbiorze końcowym, po zakończeniu całości robót. W czasie realizacji kontraktu Spółka otrzymuje płatności zaliczkowe zgodnie z harmonogramem określonym w umowie, powiązanym z zaawansowaniem robót potwierdzonym Przejściowym Świadectwem Płatności. Na podstawie zaakceptowanego Przejściowego Świadectwa Płatności Spółka wystawia fakturę VAT dokumentującą otrzymanie płatności.

W ocenie Spółki przychód do opodatkowania w związku z otrzymania płatności związanych z zaawansowaniem robót w czasie realizacji umów powstaje dla Spółki, zgodnie z art. 12 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w momencie otrzymania tych płatności.

Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm) za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3 uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub

2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub

3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu w przedmiotowej sprawie znajduje zastosowanie art. 12 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powołany przepis wskazuje, że częściowe wykonanie usługi powoduje skutek w postaci powstania przychodu należnego w dniu wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym częściowo wykonano usługę. Przepis ten dotyczy sytuacji, w której częściowe wykonanie usługi stanowi podstawę do zapłaty.

Z treści pisma wynika, że w czasie realizacji kontraktu Spółka otrzymuje płatności zaliczkowe zgodnie z harmonogramem określonym w umowie, powiązanym z zaawansowaniem robót. Częściowe wykonanie robót potwierdzane jest przez niezależnego inżyniera w tzw. Przejściowym Świadectwie Płatności, na podstawie którego wystawiana jest faktura dokumentująca otrzymanie zapłaty. Jednocześnie częściowe wykonanie robót stanowi, zgodnie z zawartą umową, podstawę do dokonania zapłaty. W związku z powyższym wystawienie faktury zgodnie z umową, powoduje powstanie przychodu należnego na podstawie art. 12 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jednak nie później niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym częściowo wykonano usługę.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl