1471/DPD1/423/34/05/EN - Moment powstania obowiązku złożenia deklaracji CIT-ST.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 czerwca 2005 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/DPD1/423/34/05/EN Moment powstania obowiązku złożenia deklaracji CIT-ST.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki Akcyjnej dnia 24 marca 2005 r. (wpływ do tut. Urzędu dnia 4 kwietnia 2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. o potwierdzenie braku obowiązku składania deklaracji CIT-ST do momentu osiągnięcia dochodów, Naczelnik Urzędu Skarbowego #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny

postanawia

- uznać stanowisko strony za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że:Spółka posiada zakłady (oddziały) położone na obszarach jednostek samorządu terytorialnego innych niż jednostka właściwa dla jej siedziby. Spółka uznała, że w związku z ponoszonymi przez nią stratami (od początku swojej działalności) nie jest zobowiązana do przekazywania Urzędowi Skarbowemu deklaracji CIT-ST do momentu osiągnięcia przez nią dochodów.

Na podstawie art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U.z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) podatnicy posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla ich siedziby są obowiązani składać do urzędu skarbowego w terminie wpłat zaliczek miesięcznych w przypadku dokonywania tych wpłat w uproszczonej formie lub załączać do deklaracji oraz zeznania o wysokości dochodu (straty) informacje, sporządzone zgodnie z odrębnymi przepisami, w celu ustalenia dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpłatach z podatku dochodowego od osób prawnych.Obowiązek informacyjny wynikający z powyżej przytoczonego przepisu, uregulowany został także w art. 10 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 203, poz. 1966), zgodnie z którym "jeżeli podatnik podatku dochodowego od osób prawnych posiada zakład (oddział) położony na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla jego siedziby, to część dochodu z tytułu udziału we wpływach z tego podatku jest przekazywana do budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na której obszarze znajduje się ten zakład (oddział), proporcjonalnie do liczby zatrudnionych w nim osób na podstawie umowy o pracę (...) Podatnicy ci są obowiązani do sporządzania i przekazywania informacji składanych do urzędów skarbowych, zawierających wykaz zakładów (oddziałów) oraz liczbę osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, świadczących pracę w poszczególnych zakładach (oddziałach) ze wskazaniem jednostek samorządu terytorialnego, na których obszarze są położone". Przepis ten określa podatników zobowiązanych do składania informacji, o której mowa w powyższych przepisach, a także precyzuje jej zakres przedmiotowy, tj. czego ma ona dotyczyć. Terminy i wzór składania przez podatników informacji o zakładach (oddziałach) oraz liczbie osób świadczących pracę w poszczególnych zakładach (oddziałach) określone zostały przez ustawodawcę w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie rozliczenia dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. Nr 224, poz. 2228). Zgodnie z § 4 ust. 2 tego rozporządzenia informacja podatnika jest przekazywana naczelnikowi urzędu skarbowego:

1.

łącznie z deklaracją albo w terminie wpłaty zaliczki na podatek w przypadku braku obowiązku złożenia deklaracji, za pierwszy miesiąc roku podatkowego;

2.

każdorazowo, łącznie z deklaracją albo w terminie wpłaty zaliczki na podatek w przypadku braku obowiązku złożenia deklaracji, jeżeli w trakcie roku podatkowego wystąpią zmiany stanu zatrudnienia, wpływające na zmianę procentowego udziału liczby zatrudnionych w zakładach (oddziałach) położonych na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego, w liczbie zatrudnionych ogółem;

3.

łącznie z rocznym zeznaniem podatkowym, za ostatni miesiąc roku podatkowego.

Uwzględniając powyższe, o obowiązku składania przedmiotowych informacji decyduje fakt posiadania zakładów (oddziałów) na terenie innej jednostki samorządu terytorialnego niż właściwa dla siedziby podatnika, a nie wystąpienia dochodu. Zatem, jeżeli Spółka posiada zakłady usytuowane na terenie innej jednostki samorządu terytorialnego niż właściwa dla jej siedziby, to zobowiązana jest zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych składać informacje CIT-ST oraz CIT-ST/A w terminach określonych w § 4 ust. 2 rozporządzenia MF z dnia 23 grudnia 2003 r.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

POUCZENIE

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od jego doręczenia (art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl