1471/DPD1/423/143/06/Mk/1 - Likwidacja nie w pełni umorzonej inwestycji w obcym środku trwałym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 stycznia 2007 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/DPD1/423/143/06/Mk/1 Likwidacja nie w pełni umorzonej inwestycji w obcym środku trwałym.

"Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16. W myśl art. 16a ust. 1 ww. ustawy amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

-

budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

-

maszyny, urządzenia i środki transportu,

-

inne przedmioty

o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Amortyzacji podlegają również, stosownie do art. 16a ust. 2 pkt 1 tej ustawy, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane także środkami trwałymi.

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zaś, zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Stosownie natomiast do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym na dzień złożenia wniosku, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Zatem dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodów, cytowany przepis art. 15 ust. 1 określa trzy przesłanki, a mianowicie:

1)

koszt musi zostać poniesiony (wydatkowany),

2)

koszt musi zostać poniesiony w celu osiągnięcia przychodu,

3)

koszt nie może być wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie natomiast z art. 16 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy nie stanowią kosztów uzyskania przychodów straty poniesione w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności.

Jeżeli zatem likwidacja środka trwałego następuje bez zmiany rodzaju działalności, wówczas strata z tego tytułu jest kosztem uzyskania przychodów. Przepis ten ma również zastosowanie do inwestycji w obcych środkach trwałych. W ustawie nie zostało zdefiniowane pojęcie "likwidacji" środka trwałego, nie ulega jednak wątpliwości, że pojęcie to obejmuje fizyczne unicestwienie danego środka trwałego. W przedstawionym stanie faktycznym, nakłady inwestycyjne dokonane w obcym środku trwałym (wynajmowanym lokalu) ulegną fizycznej likwidacji, w związku z czym nastąpi przywrócenie lokalu do stanu pierwotnego. W związku z powyższym należy potwierdzić stanowisko (...), iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 6 updop niezamortyzowaną część inwestycji w obcym środku trwałym, która uległa likwidacji rozumianej wyłącznie jako przywrócenie do stanu pierwotnego, należy uznać za koszt uzyskania przychodów, jako poniesioną stratę pod warunkiem jej udokumentowania zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/5/42