1471/DPD1/423-139/06/SG/2 - Uproszczona forma wpłacania zaliczek.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 stycznia 2007 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/DPD1/423-139/06/SG/2 Uproszczona forma wpłacania zaliczek.

"Formy poboru podatku dochodowego od osób prawnych określa art. 25 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), który w ust. 1, według stanu obowiązującego na dzień złożenia wniosku, stanowi, iż podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2a, 3-6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani bez wezwania składać deklarację, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Podatnicy mogą również, w oparciu o wymieniony w ust. 1 ust. 6 ww. artykułu, bez obowiązku składania deklaracji miesięcznych, wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

Dodatkowo w związku z art. 25 ust. 7 ww. ustawy podatnicy, którzy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, są obowiązani:

1)

w formie pisemnej zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym, w którym po raz pierwszy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek,

2)

stosować tę formę wpłacania zaliczek w całym roku podatkowym,

3)

wpłacać zaliczki w terminach określonych w ust. 2 i 2a, uwzględniając zasady wyrażone w tych przepisach,

4)

dokonać rozliczenia podatku za rok podatkowy zgodnie z art. 27.

Zawiadomienie, o którym mowa powyżej, zgodnie z art. 25 ust. 7a tej ustawy, dotyczy lat następnych, chyba że podatnik w terminie wpłaty pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek.

Z powyższych przepisów wynika, że w przypadku wyboru uproszczonej formy wpłacania zaliczek, podatnik nie ma możliwości skorzystania z jakichkolwiek odliczeń. Konstrukcja prawna tych przepisów nakazuje wpłacanie zaliczek w jednakowej, z góry określonej kwocie, wyliczonej na podstawie złożonego zeznania w roku poprzedzającym dany rok podatkowy, lub też w przypadku, gdy, w tym roku podatnik nie wykaże podatku należnego, według zeznania poprzedzającego dany rok podatkowy o dwa lata. Jak sama nazwa wskazuje, uproszczona forma rozliczania się z podatku dochodowego od osób prawnych, nie wymaga składania deklaracji oraz wyliczania zaliczek miesięcznych w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące, jak to jest w przypadku stosowania tradycyjnej formy wpłacania zaliczek. (...)

Jednocześnie, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego pragnie zauważyć, iż z dniem 01.01.2007 r. ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych została znowelizowana. (...) Zmiany wprawdzie objęły treść art. 25 ust. 6 oraz art. 25 ust. 7 pkt 3 ustawy, lecz nie mają one wpływu na rozstrzygnięcie zawarte w niniejszym postanowieniu. Zatem zasady stosowania w 2007 roku uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych są identyczne jak w 2006 r. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/5/62