1471/DC/436/16/05/MK - Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 kwietnia 2005 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/DC/436/16/05/MK Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

"Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jest znanym producentem artykułów spożywczych. Działalność Spółki dzieli się na działalność związaną z produkcją soków owocowych, działalność związaną z produkcją koncentratów owocowych oraz działalność w zakresie produkcji mrożonek. Działalność Spółki związana z produkcją mrożonek oraz działalność w zakresie produkcji koncentratów owocowych przeznaczonych dla klientów przemysłowych (tzw. biznes mrożonkowy) jest skoncentrowana w dwóch zakładach produkcyjnych. Spółka zamierza sprzedać materialne i niematerialne składniki majątku związane z biznesem mrożonkowym. Równocześnie ze sprzedaży biznesu mrożonkowego, Spółka udzieli nabywcy czasowej licencji na prawo do używania znaku towarowego, na podstawie której nabywca będzie uiszczał Spółce okresowe opłaty licencyjne. Transakcja sprzedaży obejmuje przeniesienie na nabywcę wszelkich praw i obowiązków wynikających z umów handlowych i innych umów których stroną jest Spółka, związanych z biznesem mrożonkowym. Z planowanej transakcji wyłączone zostały jednak zobowiązania bilansowe, co zostanie odzwierciedlone w cenie sprzedaży. W ramach transakcji, nabywca przejmuje pracowników Spółki związanych z biznesem mrożonkowym. Nabywca przejmuje również zapasy oraz większość należności biznesu mrożonkowego.

Według Spółki zawarta w ramach zbywanego przedsiębiorstwa dodatnia wartość firmy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Spółki ustawa VAT nie zwiera szczególnych regulacji dotyczących zasad opodatkowania sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która nie jest oddziałem lub zakładem samodzielnie sporządzającym bilans. Według wnioskującego, w oparciu o zasady ogólne, potencjalnie można wyróżnić trzy sposoby, w jaki sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmującej dodatnią wartość firmy może podlegać opodatkowaniu VAT:

* jako pojedynczy przedmiot świadczenia, opodatkowany według stawki podstawowej 22% VAT,

* jako sprzedaż poszczególnych aktywów z uwzględnieniem dodatniej wartości firmy traktowanej jako odrębny przedmiot opodatkowania VAT,

* jako sprzedaż poszczególnych składników majątkowych, gdzie wartość dodatniej wartości firmy alokowana jest do podstawy opodatkowania poszczególnych aktywów.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. nr 86, póz. 959 z późn. zm.) podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Równocześnie na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawa użytkowania wieczystego.

Zastosowanie w sprawie ma art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535), który stanowi, iż przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Zdaniem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego, przedmiotowe zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa niebędącej oddziałem samodzielnie sporządzającym bilans, nie podlega wyłączeniu z zakresu VAT a więc opisana sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych."

Opublikowano: S.Podat. 2005/8/25