1462/WD/415/4/05/ES - Koszty uzyskania przychodów - dzierżawa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 lutego 2005 r. Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku 1462/WD/415/4/05/ES Koszty uzyskania przychodów - dzierżawa.

Pytanie podatnika Podatnik w maju 2003 r. zawarł umowę ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, w której określono warunki dzierżawy zbiorników. W jednym z jej punktów zapisano, że odstąpienie od umowy, o której mowa w punkcie 13.3., powodować będzie obowiązek zapłaty przez klienta na rzecz Spółki kwoty odpowiadającej sumie opłat dzierżawnych za okres pozostających do pełnego okresu obowiązywania umowy (60 miesięcy) oraz koszty demontażu sprzętu. Po złożeniu oferty wykupu dzierżawionych zbiorników, Spółka wyraziła zgodę na zakup zbiorników pod warunkiem zapłaty za dzierżawę zbiorników do końca 5 letniego okresu dzierżawy, tj. 41 rat (60-19) x 200 zł, co daje 8.200 zł. Czy prawidłowo postąpiłem ewidencjonując w koszty firmy fakturę za dzierżawę zbiorników natomiast, o fakturę zakupu zwiększyłem wartość stacji LP?

Przepisy art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku, zwanej dalej ustawą, określają, że kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.Wydatki na nabycie środków trwałych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia. Kosztem uzyskania przychodu są natomiast odpisy amortyzacyjne dokonywane od ich wartości początkowej.

Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych oraz prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18 uważa się - w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przez okres 19 miesięcy był Pan - zgodnie z zawartą umową ze Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, dzierżawcą zbiorników, których stał się Pan właścicielem, ale po uprzednim spłaceniu pozostałych rat dzierżawnych pozostających do pełnego okresu na jaki ta umowa została zawarta. Jednorazowa spłata pozostałych rat stanowiła warunek nabycia przedmiotowych zbiorników.

W związku z powyższym, jednorazowy wydatek jaki poniósł Pan na spłatę pozostałych rat dzierżawnych, tj. za okres pozostały do pełnego okresu obowiązywania umowy - nie stanowi kosztów uzyskania przychodów, gdyż faktycznie nie był to koszt związany z dzierżawą. Natomiast wartość zakupionych zbiorników wpłynie na zwiększenie wartości początkowej środka trwałego jakim jest stacja LPG. Koszt uzyskania przychodów będzie stanowił odpis amortyzacyjny dokonany od tego środka, pod warunkiem, iż będzie on kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania /art. 22a ust. 1 ustawy/.

Powyższej informacji udzielono wg stanu prawnego na dzień 31 grudnia 2004 r. i w oparciu o przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl