1462-IPPP3.4512.717.2016.1.RM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 października 2016 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1462-IPPP3.4512.717.2016.1.RM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2016 r. (data wpływu 4 października 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za zorganizowaną część przedsiębiorstwa zbywanych składników materialnych i niematerialnych oraz wyłączenia z opodatkowania ww. transakcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za zorganizowaną część przedsiębiorstwa zbywanych składników materialnych i niematerialnych oraz wyłączenia z opodatkowania ww. transakcji

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

K. S.A jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz podatnikiem czynnym VAT.

Zakres podstawowej działalności gospodarczej Spółki obejmuje:

* produkcję i sprzedaż półprzewodników;

* produkcję i sprzedaż wyrobów mikrofalowych;

* wynajem pomieszczeń magazynowych i biurowych;

* wydawanie gazet oraz książek.

Prowadzona przez spółkę K. S.A. podstawowa działalność gospodarcza w zakresie produkcji i sprzedaży półprzewodników, produkcji i sprzedaży wyrobów mikrofalowych oraz wynajmu pomieszczeń magazynowych i biurowych jest rezultatem kontynuacji działalności gospodarczej spółki Z. S.A. przejętej przez K. S.A. w 2013 r. w wyniku połączenia się spółek, gdzie spółka K. S.A. była spółką przejmującą. Przed połączeniem spółka Z. S.A. połączyła się ze swoją spółką "córką" - L. Sp. z o.o. i przejęła jej dotychczasową działalność - produkcję i sprzedaż półprzewodników.

Aktualnie w Spółce produkcją i sprzedażą półprzewodników zajmuje się jeden z wydziałów wchodzących w skład przedsiębiorstwa Spółki, a mianowicie wydział, noszący w ramach struktury organizacyjnej K. S.A. nazwę "Wydział produkcji półprzewodników".

Do wydziału tego przyporządkowane są określone składniki materialne i niematerialne. Pod względem organizacyjnym "Wydział produkcji półprzewodników" (zwany dalej Wydziałem) działa na zasadach wyodrębnionej w strukturze Spółki (obowiązującego w Spółce regulaminu organizacyjnego przyjętego przez Radę Nadzorczą Spółki) jednostki funkcjonalnej, będącej również elementem Księgi Jakości Spółki.

Wydział posiada przypisany zespół pracowników (ok. 60 osób), którzy zgodnie ze swoimi umowami o pracę wykonują swoje prace w miejscu pracy określonym jako "Wydział produkcji półprzewodników". Dodatkowo należy zaznaczyć, iż pracownicy Wydziału (oprócz Działu Logistyki, który wykonuje czynności również na rzecz pozostałych jednostek organizacyjnych Spółki) wykonują swoje zakresy czynności wyłącznie na rzecz Wydziału.

Zgodnie z aktualną strukturą organizacyjną, pracami Wydziału zarządza kierownik tegoż wydziału, który przekazuje sprawozdania i raporty związane z bieżącym funkcjonowaniem Wydziału bezpośrednio do Zarządu Spółki.

Analogiczne rozwiązania występują w odniesieniu do pozostałych jednostek organizacyjnych (wyodrębnienie w strukturze organizacyjnej Spółki przyporządkowanie pracowników do określonych komórek organizacyjnych i realizacja przez nich zadań na rzecz tych jednostek).

Ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w Spółce prowadzona jest za pomocą zintegrowanego systemu informatycznego, który umożliwia za pomocą miejsca przypisania poszczególnego składnika do poszczególnych komórek organizacji Spółki, wskazania przyporządkowanych elementów majątku do Wydziału. Określone składniki majątkowe i niemajątkowe przyporządkowane są wprost do Wydziału.

W Spółce stosowany jest zakładowy plan kont, na poziomie którego istnieją konta wyłącznie przyporządkowane Wydziałowi. W systemie księgowym Spółki od kilku lat istnieją wyodrębnione przychody i koszty na podstawowe rodzaje działalności, które służą do dokonywania analiz rentowności, na poszczególnych obszarach działalności Spółki.

Spółka wyodrębnia należności oraz zobowiązania związane z Wydziałem, choć istnieje niewielka grupa zobowiązań, które z uwagi na prowadzenie działalności w formie jednej osoby prawnej dotyczą wszystkich rodzajów działalności. Są to zobowiązania Spółki związane z jednostkami organizacyjnymi Spółki wykonującymi czynności na rzecz innych jednostek organizacyjnych Spółki: kadry, administracja, sekcje związane z zabezpieczeniem produkcji tj. energetyczna, centralne ogrzewanie, woda oraz ścieki. Ponadto w zakresie m.in. mediów dostawcy wystawiają łącznie jedną fakturę. W związku z tym koszty zakupu poszczególnych mediów oraz koszty utrzymania poszczególnych sekcji (amortyzacja, wynagrodzenia, remonty itp.) rozliczane są na podstawie zainstalowanych liczników, w stosunku do poniesionych kosztów na poszczególnych sekcjach i obciążają odpowiednie centra kosztów poszczególnych wydziałów, sekcji i działów.

Obecnie w Spółce w systemie rozliczenia produkcji stosuje się klucze alokacyjne, związane z zaangażowaniem wspólnych komórek dla poszczególnych rodzajów działalności. Klucze alokacyjne obciążają centra kosztów poszczególnych wydziałów i działów.

Spółka posiada kilka kont bankowych. Na wyodrębnione konta (jedne złotówkowe i dwa walutowe) wpływają wszystkie przychody Wydziału oraz z tych kont są dokonywane wszystkie wydatki walutowe Wydziału oraz część wydatków złotówkowych Wydziału.

W przypadku podziału przez wydzielenie, jak i wniesienia Wydziału aportem koszty związane z działalnością komórek organizacyjnych wykonujących czynności na rzecz Wydziału i pozostałych jednostek organizacyjnych Spółki będą mogły zostać rozdzielone.

W skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa powstałej na bazie Wydziału wejść mogą aktualne sekcje produkcji półprzewodników, logistyki, utrzymania ruchu produkcji oraz marketingu. Koszty poniesione związane z obsługą Spółki przez sekcję logistyki Wydziału będą obciążać Spółkę na zasadzie outsourcingu, analogicznie jako koszty usług świadczonych przez obecny Dział Kontroli Jakości i Galwanizerni, które pozostając w Spółce będą mogły świadczyć usługi dla Wydziału.

Innymi słowy Wydział jest wyodrębniony wewnętrznie, w dotychczasowej działalności Spółki, stanowi całość gospodarczą mogącą pełnić samodzielnie funkcje gospodarcze w zakresie produkcji półprzewodników.

W najbliższym czasie Spółka K. S.A. (dalej Spółka) rozważa podjęcie działań mających na celu powrót do stanu występującego w przeszłości, tj. organizacyjne, finansowe wydzielenie produkcji i sprzedaży półprzewodników poprzez wyodrębnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w obszarze produkcji i sprzedaży półprzewodników, mającej możliwość samodzielnego funkcjonowania jako odrębne przedsiębiorstwo, realizujące zadania gospodarcze. Spółka rozważa wybór określonej drogi postępowania: albo wyodrębniona część przedsiębiorstwa (aktualnie funkcjonująca pod nazwą "Wydział produkcji półprzewodników") zostanie wniesiona aportem do spółki kapitałowej "córki" posiadającej siedzibę w Polsce i podlegającej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce lub nastąpi przeprowadzenie podziału przez wydzielenie przewidzianego przez przepisy Kodeksu spółek handlowych - art. 529 § 1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych (dalej: Podział).

Wyodrębnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w obszarze produkcji i sprzedaży półprzewodników umożliwi należytą konsolidację, przyczyniając się do usprawnienia i optymalizacji zarządzania zdolnościami produkcyjnymi Spółki oraz przyczyni się do wzrostu wartości obu spółek (spółki "matki" - K. S.A. oraz spółki "córki" - zasilonej aportem lub zasilonej częścią majątku spółki "matki" w wyniku podziału), a tym samym atrakcyjności dla potencjalnych inwestorów.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy opisane w zdarzeniu przyszłym wniesienie zespołu określonych składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa do innej spółki w postaci aportu lub czynność podziału Spółki przez wydzielenie i przeniesienie na inną spółkę części majątku Spółki - zespołu składników materialnych i niematerialnych, wyodrębnionego organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie w sytuacji gdy całość przekazanych składników pozwalała tej innej spółce na prowadzenie (w oparciu o te składniki) samodzielnej działalności gospodarczej jest czynnością objętą dyspozycją art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, czyli powyższe transakcje nie będą podlegały podatkowi od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wniesienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, wyodrębnionego organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie w sytuacji gdy całość przekazanych składników pozwalała tej innej spółce na prowadzenie (w oparciu o te składniki) samodzielnej działalności gospodarczej jest wniesieniem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do innej spółki aportem - jest czynnością objętą dyspozycją art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Spółki również wydzielenie i przeniesienie na inną spółkę części majątku Spółki w postaci takich składników majątkowych będzie przeniesieniem zorganizowanej części przedsiębiorstwa i nie będzie podlegało podatkowi od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Ustawa o podatku od towarów i usług (VAT) przewiduje w art. 6 pkt 1, że nie ma ona zastosowania do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Definicja przedsiębiorstwa znajduje się w kodeksie cywilnym, nie ma tam natomiast definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Sama ustawa o VAT również nie posługuje się definicją zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Natomiast taką definicję zawiera ustawa o podatku dochodowym od osób prawnym (CIT).

W świetle definicji zawartej w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT zorganizowana część przedsiębiorstwa to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół majątkowych składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zgodnie z przyjętą praktyką i orzecznictwem (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 3 lutego 2015 r., sygn. IBPB1/2/423-1284/14/IŻ, wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 czerwca 2005 r., sygn. I FSK 572/14, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 marca 2016 r., sygn. III SA/Wa 455/15) za zorganizowaną część przedsiębiorstwa przyjmuje się:

* istnienie zespołu majątkowych składników i niematerialnych (w tym zobowiązań) powiązanych funkcjonalnie i przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych;

* organizacyjnie wyodrębnienie zespołu składników w istniejącym przedsiębiorstwie;

* finansowe wyodrębnienie zespołu składników w istniejącym przedsiębiorstwie;

* możliwość samodzielnego funkcjonowania jako odrębne przedsiębiorstwo realizujące zadania gospodarcze.

Istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych.

W przekonaniu Spółki zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki będące we wzajemnych relacjach, składające się na wyraźną całość, dającą się zidentyfikować w obrębie przedsiębiorstwa. Zarówno składniki materialne jak i niematerialne odznaczają się swoistą odrębnością niezbędną do autonomicznego funkcjonowania w rzeczywistości gospodarczej. W Spółce składniki materialne i niematerialne przyporządkowane Wydziałowi, jak i składniki przyporządkowane pozostałej części Spółki tworzą odrębne całości umożliwiające odrębne funkcjonowanie i samodzielne wykonywanie działań gospodarczych.

Wyodrębnienie organizacyjne.

W związku z tym, że przepisy ustawy o CIT ani o VAT nie wymieniają warunków, które muszą być spełnione, aby zespół majątkowych składników materialnych i niematerialnych można uznać za wyodrębniony organizacyjnie, Spółka stoi na stanowisku, iż w przedstawionym opisie stanu faktycznego można mówić o wyodrębnieniu organizacyjnym zespołu majątkowego składników materialnych i niematerialnych. Wyodrębnienie organizacyjne (przyjmujące formę Wydziału oraz pozostałych jednostek organizacyjnych Spółki) znajduje oparcie w strukturze organizacyjnej Spółki (wynikającej z przyjętego przez Radę Nadzorczą regulaminu organizacyjnego), umożliwiając niezależne i oddzielne funkcjonowanie danych grup składników. Każdy rodzaj działalności wykonywanej w Spółce, w tym rodzaj działalności wykonywanej w Wydziale, realizowany jest niezależnie, przez wydzielone (przyporządkowane) zespoły pracowników. Struktury te są rozłączone i wzajemnie niezależne (odrębne wydziały) i funkcjonują w oparciu o oddzielne wewnętrzne regulacje (zgodnie z regulaminem organizacyjnym każda jednostka organizacyjna, w tym Wydział, ma swoje określone, odrębne od innych zadania). Oczywiście zespoły pracowników korzystających z powierzonych zasobów współdziałają ze sobą w sposób zorganizowany, gdyż aktualnie tworzą jeden podmiot, ale nie ma żadnych przeszkód, aby działania były realizowane przez odrębne podmioty, po dokonaniu podziału przez wydzielenie lub wniesieniu do innego podmiotu zespołu składników materialnych i niematerialnych przyporządkowanych Wydziałowi.

Wyodrębnienie finansowe.

Spółka poprzez stosowną ewidencję rachunkową jest w stanie przyporządkować przychody i koszty oraz należności i zobowiązania do określonej zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W Spółce istnieje już wyodrębnienie finansowe Wydziału oraz pozostałych komórek organizacyjnych Spółki poprzez stosowany plan kont przyporządkowanych wyłącznie temu Wydziałowi oraz wyłącznie pozostałym komórkom organizacyjnym.

W ten sposób zorganizowana część przedsiębiorstwa powstała na bazie Wydziału powinna być w stanie istnieć niezależnie od przedsiębiorstwa głównego i samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Spółka w tym miejscu nadmienia, że ta forma sprawdziła się już w przeszłości gdyż Wydział Produkcji Półprzewodników w przeszłości funkcjonował jako odrębna spółka kapitałowa w latach 1996-2010. O wyodrębnieniu i niezależności finansowej Wydziału w Spółce świadczy również to, że wzajemne rozliczenia z tytułu usług pomiędzy wydziałami są rozliczane na podstawie kluczy alokacyjnych, które obciążają centra kosztów Spółki jak i Wydziału. W konsekwencji należy uznać, że jednostki biznesowe Spółki, w tym Wydział mogą zostać potraktowane jako odrębne pod względem finansowym.

Takie stanowisko Spółki jest to umocowane w linii interpretacyjnej organów podatkowych, które mówią, iż wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 grudnia 2015 r., sygn. IPPB5/4510-959/15-3/AK). Taka właśnie sytuacja ma miejsce w odniesieniu do Spółki i Wydziału. W Spółce funkcjonują już obecnie odrębne rachunki bankowe, na które odrębnie wpływają należności związane z Wydziałem i są spłacane przynajmniej częściowo zobowiązania.

Wyodrębnienie funkcjonalne.

Spółka stoi na stanowisku, że aby zespół majątkowych składników i niematerialnych mógł być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa musi posiadać zdolność do funkcjonowania na rynku jako samodzielny podmiot gospodarczy realizujący określone zadania gospodarcze. Takie stanowisko znajduje odzwierciedlenie w interpretacjach prawa podatkowego, w m.in. interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 grudnia 2015 r. o sygn. IPPB5/4510-959/15-3/AK.

Jak to zostało przedstawione w opisie stanu faktycznego, na moment dokonania podziału (wniesienia aportu) Spółka, jak i Wydział będą zdolne do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwa, gdyż będą obejmowały niezbędne do tego zespoły składników. Aktualnie występujące jednostki organizacyjne w Spółce (Wydział Próżni zajmuje się głównie produkcją lamp, Wydział Wydawniczy wydawaniem gazet oraz książek, Dział Najmów wynajmem powierzchni magazynowo-biurowych a Wydział Produkcji Półprzewodników produkcją diod i tyrystorów) realizują odrębne zadania gospodarcze.

Po zakończeniu procesu podziału przez wydzielenie (czy też wniesienie aportu) jedyna reorganizacja, która będzie miała miejsce ograniczy się do administracji (kadry, systemy informatyczne, księgowość).

Powyższe oznacza, iż Wydział, jak i pozostała część Spółki stanowią funkcjonalnie odrębne całości, przeznaczone do samodzielnego prowadzenia powierzonych zadań. Brak w Wydziale określonych wewnętrznych działów (np. obsługujących jego zadania kadrowe, informatyczne i finansowe) nie pozbawia tegoż Wydziału możliwości realizacji określonych zadań gospodarczych jako samodzielne przedsiębiorstwo (takie stanowisko wynika z orzecznictwa, m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 10 marca 2016 r., sygn. I SA/GI 954/15, wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 marca 2012 r., sygn. II FSK 2314/10).

Po zakończeniu procesu podziału przez wydzielenie (czy też wniesienie aportu) zorganizowana część przedsiębiorstwa w postaci Wydziału będzie miała przyporządkowane do siebie określone umowy, generujące przychody.

Podsumowując powyższe wywody należy uznać, że wszystkie niezbędne przesłanki dla uznania Wydziału, jak i pozostałej części Spółki za zorganizowane części przedsiębiorstwa są spełnione, gdyż stopień wyodrębnienia organizacyjnego, funkcjonalnego i finansowego zasobów w poszczególnych rodzajach działalności (Wydział oraz pozostała część Spółki) i brak wzajemnych zależności gwarantuje zdolność do realizacji powierzonych działalności gospodarczych w strukturach odrębnych podmiotów gospodarczych w sposób niezależny.

Tym samym spełnione są przesłanki do uznania zespołów składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, co powoduje, że przyszłe wydzielenie części majątku firmy w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa i wniesienie tej części aportem do spółki lub też dokonanie czynności podziału Spółki przez wydzielenie i przeniesienie na inną spółkę części majątku Spółki - zespołu składników materialnych i niematerialnych, wyodrębnionego organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie w sytuacji gdy całość przekazanych składników pozwalała tej innej spółce na prowadzenie (w oparciu o te składniki) samodzielnej działalności gospodarczej będzie czynnością objętą dyspozycją art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, czyli powyższe transakcje nie będą podlegały podatkowi od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 2 pkt 6 powołanej ustawy, towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy, sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Jednocześnie zapisy art. 6 ustawy wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W artykule tym wskazane są te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.

I tak, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy, nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Pojęcie "transakcja zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawa towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa wynika z art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, przez którą rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zatem na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

* istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

* zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

* składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

* zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Przy czym, jak wynika z treści art. 2 pkt 27e ustawy o VAT organizacyjne i finansowe wyodrębnienie musi istnieć w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Nie jest wystarczające, aby zbywane składniki majątkowe utworzyły przedsiębiorstwo u nabywcy. Zbywane składniki majątkowe muszą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa u zbywcy. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą zatem składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

W świetle powyższych rozważań należy stwierdzić, że na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług okolicznością determinującą możliwość wyłączenia, na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, stosowania przepisów ustawy do czynności sprzedaży określonego zespołu składników niematerialnych i materialnych, jest takie ich zorganizowanie, żeby wspomniany zespół mógł służyć do prowadzenia działalności gospodarczej. Zespół składników materialnych i niematerialnych obejmować powinien elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie miały zastosowania do zbywanego mienia, musi ono obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w jego skład muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Z przedstawionej treści wniosku wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Zakres podstawowej działalności gospodarczej Spółki obejmuje produkcję i sprzedaż półprzewodników, wyrobów mikrofalowych, wynajem pomieszczeń magazynowych i biurowych, wydawanie gazet oraz książek. Przedstawiony powyżej zakres działalności gospodarczej jest rezultatem kontynuacji działalności gospodarczej spółki Z. S.A. przejętej w 2013 r. przez K. S.A. w wyniku połączenia się spółek, gdzie spółka K. S.A. była spółką przejmującą. Przed połączeniem spółka Z. S.A. połączyła się ze swoją spółką "córką" - L. Sp. z o.o. i przejęła jej dotychczasową działalność - produkcję i sprzedaż półprzewodników. W najbliższym czasie Spółka K. S.A. (dalej Spółka) rozważa podjęcie działań mających na celu powrót do stanu występującego w przeszłości, tj. organizacyjne, finansowe wydzielenie produkcji i sprzedaży półprzewodników poprzez wyodrębnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w obszarze produkcji i sprzedaży półprzewodników poprzez wniesienie aportem do spółki kapitałowej "córki" wyodrębnionej części przedsiębiorstwa (aktualnie funkcjonującej pod nazwą "Wydział produkcji półprzewodników" dalej: Wydział) lub poprzez przeprowadzenie podziału przez wydzielenie, o którym mowa w art. 529 § 1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych (dalej: Podział). Planowane wyodrębnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w obszarze produkcji i sprzedaży półprzewodników umożliwi należytą konsolidację, przyczyni się do usprawnienia i optymalizacji zarządzania zdolnościami produkcyjnymi Spółki oraz do wzrostu wartości obu spółek i atrakcyjności dla potencjalnych inwestorów. Obecnie Wydział zajmuje się produkcją i sprzedażą półprzewodników. Wydział działa jako wyodrębniona w strukturze Spółki jednostka funkcjonalna, do której przyporządkowane są określone składniki materialne i niematerialne, co znajduje odzwierciedlenie w obowiązującym w Spółce regulaminie organizacyjnym przyjętym przez Radę Nadzorczą Spółki. Wydział posiada przypisany zespół pracowników (ok. 60 osób), którzy wykonują swoją pracę w miejscu pracy określonym jako "Wydział produkcji półprzewodników" i wyłącznie na rzecz Wydziału (oprócz pracowników Działu Logistyki, który wykonuje czynności również na rzecz pozostałych jednostek organizacyjnych Spółki). Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Wnioskodawca wskazał, że każdy rodzaj działalności wykonywanej w Spółce, w tym rodzaj działalności wykonywanej w Wydziale, realizowany jest niezależnie, przez wydzielone (przyporządkowane) zespoły pracowników. Struktury te są rozłączone i wzajemnie niezależne (odrębne wydziały) i funkcjonują w oparciu o oddzielne wewnętrzne regulacje. Prowadzona przez Spółkę, przy pomocy zintegrowanego systemu informatycznego, ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych pozwala na wskazanie elementów przyporządkowanych majątku do Wydziału, za pomocą miejsca przypisania poszczególnego składnika do poszczególnych komórek organizacji Spółki przy czym określone składniki majątkowe i niemajątkowe przyporządkowane są wprost do Wydziału. W Spółce stosowany jest zakładowy plan kont, na poziomie którego istnieją konta wyłącznie przyporządkowane Wydziałowi. W systemie księgowym Spółki istnieją wyodrębnione przychody i koszty na podstawowe rodzaje działalności, które służą do dokonywania analiz rentowności, na poszczególnych obszarach działalności Spółki. Spółka wyodrębnia należności oraz zobowiązania związane z Wydziałem, z wyjątkiem tych zobowiązań, które z uwagi na prowadzenie działalności w formie jednej osoby prawnej dotyczą wszystkich rodzajów działalności, w tym zobowiązania Spółki związane z tymi jednostkami organizacyjnymi Spółki, które wykonują czynności na rzecz innych jednostek organizacyjnych Spółki, tj. kadry, administracja, sekcje związane z zabezpieczeniem produkcji (energetyczna, centralne ogrzewanie, woda oraz ścieki). W związku z tym koszty zakupu poszczególnych mediów oraz koszty utrzymania poszczególnych sekcji (amortyzacja, wynagrodzenia, remonty itp.) rozliczane są na podstawie zainstalowanych liczników, w stosunku do poniesionych kosztów na poszczególnych sekcjach i obciążają odpowiednie centra kosztów poszczególnych wydziałów, sekcji i działów. Obecnie w Spółce w systemie rozliczenia produkcji stosuje się klucze alokacyjne, związane z zaangażowaniem wspólnych komórek dla poszczególnych rodzajów działalności, które obciążają centra kosztów poszczególnych wydziałów i działów. Spółka posiada kilka kont bankowych. Na wyodrębnione konta (jedne złotówkowe i dwa walutowe) wpływają wszystkie przychody Wydziału oraz z tych kont są dokonywane wszystkie wydatki walutowe Wydziału oraz część wydatków złotówkowych Wydziału. Ponadto Wnioskodawca wskazał, że zarówno w przypadku podziału przez wydzielenie, jak i wniesienia Wydziału aportem koszty związane z działalnością komórek organizacyjnych wykonujących czynności na rzecz Wydziału i pozostałych jednostek organizacyjnych Spółki będą mogły zostać rozdzielone. W skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa powstałej na bazie Wydziału wejść mogą aktualne sekcje produkcji półprzewodników, logistyki, utrzymania ruchu produkcji oraz marketingu. Koszty poniesione związane z obsługą Spółki przez sekcję logistyki Wydziału będą obciążać Spółkę na zasadzie outsourcingu, analogicznie jako koszty usług świadczonych przez obecny Dział Kontroli Jakości i Galwanizerni, które pozostając w Spółce będą mogły świadczyć usługi dla Wydziału. Wydział produkcji półprzewodników jest wyodrębniony wewnętrznie, w dotychczasowej działalności Spółki, stanowi całość gospodarczą mogącą pełnić samodzielnie funkcje gospodarcze w zakresie produkcji półprzewodników.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii, czy będący przedmiotem przeniesienia do innej spółki zespół składników majątku, będzie wyłączony z zakresu opodatkowania podatkiem VAT na mocy art. 6 pkt 1 ustawy i tym samym nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Analiza przedstawionych okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów prawa podatkowego prowadzi do wniosku, że będący przedmiotem planowanej transakcji zespół składników majątkowych posiada cechy wymienione w art. 2 pkt 27e ustawy, tj. stanowi organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. W konsekwencji, czynność wniesienia do innej spółki zespołu składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa Wnioskodawcy tworzących Wydział produkcji półprzewodników w formie aportu lub podziału Spółki przez wydzielenie będzie czynnością objętą dyspozycją art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, czyli nie będzie podlegała podatkowi od towarów i usług.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czynności dokonanych w ramach transakcji, które pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miały zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcie naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ustawy).

Skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, a ponadto zawierać: wskazanie zaskarżonej decyzji, postanowienia innego aktu lub czynności, oznaczenie organu, którego działania, bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania skarga dotyczy, określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego, w przypadkach, o których mowa w art. 52 § 3 i § 4, dowód, że skarżący wezwał właściwy organ do usunięcia naruszenia prawa (art. 57 § 1 pkt 1-4 ww. ustawy). Skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydana w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl