1462-IPPP2.4512.790.2016.2.AO - Ustalenie możliwości odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturze dokumentującej nabycie nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 grudnia 2016 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1462-IPPP2.4512.790.2016.2.AO Ustalenie możliwości odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturze dokumentującej nabycie nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 oraz art. 14r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 10 października 2016 r. (data wpływu 17 października 2016 r.) uzupełnionym pismem nadanym w dniu 1 grudnia 2016 r. (data wpływu 5 grudnia 2016 r.) na wezwanie Organu z 29 listopada 2016 r. znak sprawy 1462-IPPP2.4512.790.2016.1.AO (skutecznie doręczone 29 listopada 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturze dokumentującej nabycie Nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 października 2016 r. wpłynął ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturze dokumentującej nabycie Nieruchomości. Niniejszy wniosek uzupełniony został pismem nadanym w dniu 1 grudnia 2016 r. (data wpływu 5 grudnia 2016 r.) na wezwanie Organu z 29 listopada 2016 r. znak sprawy 1462-IPPP2.4512.790.2016.1.AO (data doręczenia 29 listopada 2016 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej: "Sprzedający" albo "B") oraz Wnioskodawca (dalej także: "Kupujący") zamierzają podpisać umowę sprzedaży (dalej: "Umowa"), na podstawie której Sprzedający przeniesie na rzecz Kupującego m.in. własność nieruchomości gruntowej składającej się z działek ewidencyjnych o numerach 431/4 i 432/36 o łącznej powierzchni 0,2094 ha, XVI Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą (dalej: "Nieruchomość").

Nieruchomość zabudowana jest budowlami i urządzeniami tj.: parkingiem i urządzeniami, o których mowa w art. 49 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z wpisem w dziale 1-0 księgi wieczystej opisane wyżej działki gruntu stanowią "Bp"–"zurbanizowane tereny niezabudowane". W dziale II ww. księgi wieczystej jako wyłącznego właściciela Nieruchomości ujawniono B. Teren na którym położona jest Nieruchomość, nie jest objęty postanowieniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale została dla niego wydana decyzja o warunkach zabudowy, na podstawie której ustalone zostały warunki zabudowy dla inwestycji, polegającej na budowie budynku biurowego z usługami i garażem (w tym podziemnym), z odtworzeniem fasady kamienicy budowie i przebudowie infrastruktury technicznej (w tym sieci i przyłączy) oraz budowie układu komunikacji wewnętrznej ze zjazdem z pasa drogowego, (działki nr 430/1, 430/2, 430/3, 430/4, 431/4, 432/36 i fragment działki drogowej nr 42/57).

Na podstawie umowy z dnia 15 lipca 2016 r. B. nabył Nieruchomość od spółki P. Sp. z o.o. Przed dniem nabycia Nieruchomości B oraz P. Sp. z o.o. złożyli zgodne oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia z podatku od towarów i usług w stosunku do transakcji sprzedaży Nieruchomości, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 43 ust. 10 ustawy VAT. Na podstawie zgodnego oświadczenia strony tej transakcji wybrały opodatkowanie sprzedaży Nieruchomości podstawową stawką 23% podatku VAT.

P. Sp. z o.o. nabyła przedmiotową nieruchomość na podstawie aktu notarialnego z dnia 23 kwietnia 2004 r. od jednostki samorządu terytorialnego Miasta. P. Sp. z o.o. nabyła od Miasta w 2004 r. kilkanaście działek (w tym działki o numerach 431/4 i 432/36). Następnie P. w 2007 r. sprzedał nieruchomość (za wyjątkiem działek 431/4 oraz 432/36), która to nieruchomość (za wyjątkiem działek 431/4 oraz 432/36) była przedmiotem dalszego obrotu.

Nieruchomość (tj. działki o numerach 431/4 oraz 432/36) nie były od dnia nabycia przez B przedmiotem żadnych czynności podlegających opodatkowaniu VAT np. najem, dzierżawa, sprzedaż itp.

B. oraz poprzednio P. nie dokonywali na ww. działkach oraz położonych na nich budowlach żadnych ulepszeń. Do czasu planowanej sprzedaży na rzecz Wnioskodawcy B. Sp. z o.o. sp.k. nie poniesienie żadnych wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej poszczególnej budowli znajdującej się na Nieruchomości.

W piśmie uzupełniającym Wnioskodawca wskazał, że od dnia 15 lipca 2016 r. właścicielem Nieruchomości, tj. działek o numerach 431/4 oraz 432/36, wraz ze znajdującymi się na niej budowlami, jest spółka B E Sp. z o.o. sp.k.; od momentu nabycia tych Nieruchomości oraz znajdujących się na niej budowli przez B E Sp. z o.o. sp.k., Nieruchomości oraz te budowle nie były przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. B E Sp. z o.o. sp.k. nie planuje, aby Nieruchomości oraz znajdujące się na niej budowle do momentu planowanej sprzedaży były przedmiotem czynności podlegających opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Budowle znajdujące się na ww. Nieruchomości nie były i nie będą do momentu planowanej sprzedaży, przedmiotem ulepszeń, w związku z tym B E Sp. z o.o. sp.k. nie poniesienie żadnych wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej poszczególnej budowli znajdującej się na Nieruchomości.

Na moment sprzedaży Nieruchomości oraz znajdujących się na niej budowli, zarówno sprzedawca, tj. B E Sp. z o.o. sp.k., oraz kupujący, tj. P sp. z o.o. sp.k., będą zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy jeśli w przedstawionym stanie faktycznym B. wystawi na rzecz Wnioskodawcy fakturę i wykaże podatek od towarów i usług, to Wnioskodawca będzie miał możliwość odliczenia podatku od towarów i usług wykazanego na takiej fakturze?

Stanowisko Wnioskodawcy,

Nieruchomość zabudowana jest budowlami i urządzeniami tj.: parkingiem i urządzeniami, o których mowa w art. 49 Kodeksu cywilnego.

Ustalając zasady opodatkowania zbycia Nieruchomości, powinno się stosować zasady dotyczące opodatkowania dostawy budynków lub ich części. Zgodnie z przepisami ustawy VAT, zdaniem Wnioskodawcy, zastosowanie znajdzie zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT zwalnia się z podatku dostawę budynków i budowli, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa dokonywana jest w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim; lub

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż dwa lata.

Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 14 ustawy VAT przez "pierwsze zasiedlenie" należy rozumieć oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu; lub

b.

ulepszeniu, jeśli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości.

Zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego do "pierwszego zasiedlenia" w rozumieniu ustawy VAT, na pewno doszło najpóźniej w momencie nabycia Nieruchomości przez P Polska Sp. z o.o. w 2004 r. Od momentu nabycia Nieruchomości P Polska Sp. z o.o. nie dokonywała w związku z Nieruchomością żadnych czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ponadto P Polska Sp. z o.o. nie dokonywała ulepszeń nieruchomości w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zatem pierwszą czynnością (po nabyciu przez P Polska Sp. z o.o., którą należy uznać za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT) była sprzedaż Nieruchomości na rzecz B w dniu 15 lipca 2016 r. Powyższe wnioski można oprzeć na dokonanym przez strony tej transakcji zgodnym wyborze opodatkowania transakcji podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 43 ust. 10 ustawy VAT.

Zatem do planowanej obecnie sprzedaży znajdzie zastosowanie powołane zwolnienie z podatku od towarów i usług. Jeżeli jednak B i Wnioskodawca porozumieją się w kwestii wyboru opodatkowania dostawy Nieruchomości i złożą oświadczenie o wyborze opodatkowania - sprzedaż Nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu według podstawowej 23% stawki podatku od towarów i usług.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, do planowanej sprzedaży Nieruchomości i położonych na niej budowli zastosowanie znajdzie zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT z możliwością wyboru opodatkowania tej transakcji na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 ustawy VAT.

Jeśli zatem, zgodnie z brzmieniem art. 43 ust. 10 i 11 ustawy VAT, B i Wnioskodawca porozumieją się w kwestii wyboru opodatkowania dostawy Nieruchomości i złożą oświadczenie o wyborze opodatkowania oraz dopełnią określonych w tym przepisie obowiązków formalnych w czasie przewidzianym w tym przepisie, planowana sprzedaż Nieruchomości i położonych na niej budowli podlegać będzie opodatkowaniu według podstawowej 23% stawki podatku od towarów i usług. W konsekwencji, jeśli B wystawi fakturę w rozumieniu przepisów ustawy VAT, oraz wykaże na tej fakturze kwotę podatku od towarów i usług w związku ze sprzedażą Nieruchomości oraz położonych na niej budowli, Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia podatku wykazanego na fakturze wystawionej przez B, zgodnie z dyspozycją art. 86 ustawy VAT.

Zgodnie z brzmieniem art. 86 ustawy VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu m.in. nabycia towarów i usług.

Nieruchomość i położone na niej budowle, które planuje nabyć Wnioskodawca od B, mają służyć w przyszłości czynnościom podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które będą wykonywane przez Wnioskodawcę. Zatem zdaniem Wnioskodawcy spełniony będzie podstawowy warunek określony w art. 86 ustawy VAT uprawniający do odliczenia podatku naliczonego, tj. związek dokonanego zakupu z czynnościami opodatkowanymi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z ww. przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Na mocy art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 cyt. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Z przedstawionej treści wniosku wynika, że Wnioskodawca - B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa oraz Wnioskodawca zamierzają podpisać umowę sprzedaży, na podstawie której Sprzedający przeniesie na rzecz Kupującego m.in. własność nieruchomości gruntowej składającej się z działek ewidencyjnych o numerach 431/4 i 432/36. Nieruchomość zabudowana jest budowlami i urządzeniami tj.: parkingiem i urządzeniami, o których mowa w art. 49 Kodeksu cywilnego.

Na podstawie umowy z dnia 15 lipca 2016 r. B. nabył Nieruchomość od spółki P Polska Sp. z o.o. Przed dniem nabycia Nieruchomości B oraz P Polska Sp. z o.o. złożyli zgodne oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia z podatku od towarów i usług w stosunku do transakcji sprzedaży Nieruchomości, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 43 ust. 10 ustawy VAT. Na podstawie zgodnego oświadczenia strony tej transakcji wybrały opodatkowanie sprzedaży Nieruchomości podstawową 23% stawką podatku VAT. P. Polska Sp. z o.o. nabyła przedmiotową nieruchomość na podstawie aktu notarialnego z dnia 23 kwietnia 2004 r. od jednostki samorządu terytorialnego Miasta.

Od momentu nabycia tych Nieruchomości oraz znajdujących się na niej budowli przez B E Sp. z o.o. sp.k., Nieruchomości oraz budowle te nie były przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nieruchomość (tj. działki o numerach 431/4 oraz 432/36) nie były od dnia nabycia przez B przedmiotem żadnych czynności podlegających opodatkowaniu VAT np. najem, dzierżawa, sprzedaż itp. B E Sp. z o.o. sp.k. nie planuje, aby Nieruchomości oraz znajdujące się na niej budowle do momentu planowanej sprzedaży były przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. B oraz poprzednio P nie dokonywali na ww. działkach oraz położonych na nich budowlach żadnych ulepszeń. Do czasu planowanej sprzedaży na rzecz Wnioskodawcy B E Sp. z o.o. sp.k. nie poniesienie żadnych wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej poszczególnej budowli znajdującej się na Nieruchomości.

Na moment sprzedaży Nieruchomości oraz znajdujących się na niej budowli, zarówno sprzedawca, tj. B E Sp. z o.o. sp.k., oraz kupujący, tj. P sp. z o.o. sp.k., będą zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktury dokumentującej dostawę ww. Nieruchomości.

Kwestią wymagającą rozstrzygnięcia w analizowanej sprawie jest ustalenie, czy sprzedawca będzie zobowiązany do naliczenia podatku VAT z tytułu sprzedaży Nieruchomości na rzecz Wnioskodawcy, a więc czy czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT i nie będzie korzystała ze zwolnienia.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Towarami - stosownie do art. 2 pkt 6 cyt. Ustawy - są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez sprzedaż - w myśl art. 2 pkt 22 ww. ustawy - rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Na mocy art. 41 ust. 1 cyt. ustawy stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Przy czym, w świetle art. 146a pkt 1 ww. ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i ust. 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie - stosownie do art. 2 pkt 14 ww. ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług dostawa budynku, budowli lub ich części spełniających określone w przepisie warunki, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej dwa lata. W świetle ww. definicji za pierwsze zasiedlenie należy rozumieć oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich po wybudowaniu lub po ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej. Zatem w kontekście ww. definicji pierwszego zasiedlenia oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za taką należy rozumieć sprzedaż, a także umowy najmu i dzierżawy podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Przy czym, jak wynika z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Stosownie do art. 43 ust. 11 ww. ustawy oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w myśl którego w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Co do zasady zatem grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki/budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku.

W świetle przedstawionych okoliczności i przywołanych przepisów należy stwierdzić, że skoro po nabyciu przedmiotowej Nieruchomości przez P. w 2004 r. zarówno B. oraz poprzednio P. nie dokonywali na budowlach znajdujących się na ww. działkach żadnych ulepszeń i do czasu planowanej sprzedaży na rzecz Wnioskodawcy B E Sp. z o.o. sp.k. nie poniesienie żadnych wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej poszczególnej budowli znajdującej się na Nieruchomości to planowana sprzedaż ww. budowli nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT i w okresie krótszym niż dwa lata od tego momentu. W konsekwencji, sprzedaż przedmiotowych budowli będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednakże jak wskazano wyżej, ww. zwolnienie jest fakultatywne i przy spełnieniu warunków wynikających z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług dostawca nieruchomości może z niego zrezygnować. We wniosku wskazano, że na moment sprzedaży Nieruchomości oraz znajdujących się na niej budowli sprzedawca i kupujący będą zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Tak więc Strony dostawy będą uprawnione do zrezygnowania ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT i wyboru opodatkowania przedmiotowej sprzedaży Nieruchomości podatkiem VAT.

Zatem w sytuacji kiedy B. oraz Wnioskodawca złożą oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia od podatku VAT w stosunku do budowli, których sprzedaż podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT to sprzedaż przedmiotowych budowli będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT według podstawowej stawki podatku VAT, tj. 23%, na mocy art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Taką samą stawką podatku VAT w zw. z art. 29a ust. 8 tej ustawy objęte będzie zbycie gruntu, na którym posadowione są przedmiotowe budowle.

W konsekwencji, przywołane przepisy oraz przedstawiony opis sprawy pozwalają uznać, że skoro Wnioskodawca będzie na moment sprzedaży Nieruchomości zarejestrowany jako podatnik VAT czynny i planowana transakcja nabycia przedmiotowej Nieruchomości spełniać będzie warunki dla uznania jej za czynność opodatkowaną podatkiem VAT w podstawowej stawce podatku VAT (dokonując rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT) Wnioskodawcy po nabyciu i otrzymaniu faktury dokumentującej nabycie Nieruchomości będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wnikającego z faktury dokumentującej dostawę Nieruchomości w zakresie w jakim Wnioskodawca będzie wykorzystywał Nieruchomość do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT. Zatem w sytuacji kiedy B wystawi na rzecz Wnioskodawcy fakturę i wykaże podatek od towarów i usług, Wnioskodawca będzie miał możliwość odliczenia podatku od towarów i usług wykazanego na takiej fakturze.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Organ informuje, że w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czynności dokonanych w ramach transakcji, które pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miały zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.

Stronie oraz Zainteresowanemu niebędącemu Stroną przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, a ponadto zawierać: wskazanie zaskarżonej decyzji, postanowienia, innego aktu lub czynności; oznaczenie organu, którego działania, bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania skarga dotyczy; określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego; w przypadkach, o których mowa w art. 52 § 3 i 4, dowód, że skarżący wezwał właściwy organ do usunięcia naruszenia prawa (art. 57 § 1 pkt 1 - 4 ww. ustawy). Skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydana w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl