1462-IPPP2.4512.716.2016.2.BH

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 grudnia 2016 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1462-IPPP2.4512.716.2016.2.BH

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2016 r. (data wpływu 26 września 2016 r.) uzupełnionym pismem z dnia 6 grudnia 2016 r. (data wpływu 9 grudnia 2016 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 23 listopada 2016 r. doręczone Stronie w dniu 29 listopada 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT czynności sprzedaży Biznesu na rzecz SKA - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT czynności sprzedaży Biznesu na rzecz SKA. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 6 listopada 2016 r. na wezwanie tut. Organu z dnia 23 listopada 2016 r. Nr 1462-IPPP2.4512.716.2016.1.BH.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością będącą polskim rezydentem podatkowym, zarejestrowaną jako podatnik VAT czynny. Wnioskodawca rozpoczyna działalność gospodarczą w zakresie usług geriatrycznych, czyli usługi w zakresie opieki nad seniorami (jest w fazie inwestowania). Działalność ta obejmuje w szczególności prowadzenie domów opieki dla seniorów i dostarczanie usług przeznaczonych dla seniorów (szkolenia, rehabilitacja etc.).

Wnioskodawca uzyskał od jednego ze swoich wspólników prawa do know-how obejmującego ogólne procedury prowadzenia obiektów zapewniających długoterminową opiekę nad seniorami. Obiekty te, po dostosowaniu ogólnych procedur do specyficznych potrzeb, mogą mieć różną funkcjonalność - mogą być przeznaczone dla seniorów w pełni sprawnych, ale mogą być również dostosowane dla osób niesamodzielnych, wymagających stałej opieki. Jako, że powyższe procedury zostały opracowane w warunkach kanadyjskich, Wnioskodawca powołał zespół ekspertów do prac nad dostosowaniem ich do warunków polskich.

Na potrzeby domu opieki przeznaczonego dla osób dotkniętych demencją został powołany zespół mający za zadanie przygotowanie uszczegółowionych procedur i zasad funkcjonowania dla tego typu ośrodka. Zespół ten opracował komplet materiałów stanowiących kompleksowy zestaw dokumentów - know how, uwzględniający szczególną architekturę obiektu i innowacyjne założenia funkcjonalne. Ośrodek ten będzie zlokalizowany w U.

Obecnie Wnioskodawca planuje sprzedać część swojego przedsiębiorstwa związaną z ośrodkiem w U. ("Biznes") do spółki komandytowo - akcyjnej ("SKA"). SKA zostanie zarejestrowana dla celów podatku VAT.

Na dzień transakcji Biznes będzie stanowił oddział Wnioskodawcy z siedzibą w U., co zostanie uwzględnione w rejestrze KRS. Ewidencja rachunkowa Wnioskodawcy będzie umożliwiać przyporządkowanie przychodów i kosztów, a także należności i zobowiązań (jak również innych składników majątkowych) związanych z Biznesem.

Przedmiotem sprzedaży do SKA będą wszystkie elementy składające się na Biznes, w szczególności:

* Umowa najmu budynku w U., w którym znajduje się "siedziba" Biznesu,

* Wyposażenie biurowe (meble, w tym biurko, laptop, drukarka, telefon komórkowy etc.),

* Środki pieniężne potrzebne do finansowania bieżącego funkcjonowania Biznesu,

* Zobowiązania związane z działalnością Biznesu,

* Umowy związane z Biznesem, w tym umowa najmu,

* Wszelkie dokumenty związane z działalnością Biznesu, w tym szczególnie know-how dotyczący domu opieki przeznaczonego dla osób dotkniętych demencją, składający się m.in. z:

* Koncepcji opieki senioralnej specjalizującej się w demencji,

* Analizy rynku seniora na przestrzeni lat 2013-2016,

* Dokumentów związanych z wyborem i pozyskaniem nieruchomości,

* Biznes plan stanowiący podstawę do pozyskania finansowania zewnętrznego na prowadzenie inwestycji,

* Koncepcji architektonicznej domu opieki,

* Projektów wnętrz oraz wyposażenia domu opieki,

* Obszernej specyfikacji materiałowej obejmującej wybór próbek materiałowych, jakie zostaną wykorzystane przy budowie domu opieki.

Ponadto w związku z przeniesieniem Biznesu, na SKA przejdzie część zakładu pracy Wnioskodawcy w rozumieniu art. 23 (1) § 1 kodeksu pracy. Umowy o pracę pracowników związanych z Biznesem będą uwzględniać fakt, że zajmują się oni domem opieki przeznaczonym dla osób dotkniętych demencją. Wnioskodawca udzieli także spółce SKA (pod)licencję na korzystanie z marki "G.".

Wnioskodawca oczekuje, że po zakończeniu fazy inwestowania Biznes przyniesie znaczne zyski.

W uzupełnieniu do wniosku z dnia 6 grudnia 2016 r. Wnioskodawca wskazał, że przedmiotem planowanej sprzedaży na rzecz SKA będzie zespół składników materialnych i niematerialnych związanych z ośrodkiem w U. stanowiących, w przekonaniu Wnioskodawcy, zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP).

Wnioskodawca uzupełniając dane dotyczące stanu faktycznego informuje, że już na obecnym etapie składniki ZCP są faktycznie wyodrębnione z pozostałej działalności Wnioskodawcy, dotyczą bowiem osobnej inwestycji. Następnie te wyodrębnione składniki zostaną sprzedane do SKA.

W skład Biznesu, który zostanie sprzedany na rzecz SKA, wejdą następujące składniki majątkowe:

* Wyposażenie biurowe (meble, w tym biurko, laptop, drukarka, telefon komórkowy etc.),

* Należności z tytułu usług świadczonych przez Wnioskodawcę w związku z ośrodkiem w U. (usługa zarządzania procesem budowlanym i inwestycyjnym, usługa rekrutacji i przygotowania kadry obiektu, usługa polegająca na nadzorze nad funkcjonowaniem informacji o projekcie w internecie i mediach społecznościowych),

* Środki pieniężne potrzebne do finansowania bieżącego funkcjonowania Biznesu,

* Wszelkie dokumenty związane z działalnością Biznesu, w tym szczególnie know-how dotyczący domu opieki przeznaczonego dla osób dotkniętych demencją, składający się m.in. z:

* Koncepcji opieki senioralnej specjalizującej się w demencji,

* Analizy rynku seniora na przestrzeni lat 2013-2016,

* Dokumentów związanych z wyborem i pozyskaniem nieruchomości,

* Biznes plan stanowiący podstawę do pozyskania finansowania zewnętrznego na prowadzenie inwestycji,

* Koncepcji architektonicznej domu opieki,

* Projektów wnętrz oraz wyposażenia domu opieki,

* Obszernej specyfikacji materiałowej obejmującej wybór próbek materiałowych, jakie zostaną wykorzystane przy budowie domu opieki.

Dodatkowo, kupujący nabędzie również:

* prawo przysługujące obecnie Wnioskodawcy do korzystania z budynku w U., w którym znajduje się "siedziba" Biznesu, na podstawie umowy najmu,

* prawa Wnioskodawcy wynikające z innych umów związanych z Biznesem.

Ponadto w związku z przeniesieniem Biznesu, na SKA przejdzie część zakładu pracy Wnioskodawcy w rozumieniu art. 23 (1) § 1 Kodeksu pracy. Wnioskodawca podkreśla, że z uwagi na przedmiot działalności (świadczenie usług związanych z opieką nad osobami w podeszłym wieku) kluczowymi elementami Biznesu są prawa do nieruchomości w U., know-how dotyczący prowadzenia domu opieki oraz pracownicy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy do sprzedaży Biznesu na rzecz SKA znajdą zastosowanie przepisy ustawy o VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy do sprzedaży Biznesu na rzecz SKA przepisy ustawy o VAT nie znajdą zastosowania ze względu na fakt, że Biznes będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa ("ZCP"). Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się m.in. do transakcji zbycia ZCP. W myśl art. 2 pkt 27e tej samej ustawy przez ZCP rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zgodnie z ugruntowaną praktyką dany zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, może zostać uznany za ZCP jeżeli:

1.

jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

2.

jest przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych,

3.

mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące powyższe zadania.

W opisanym przypadku wszystkie powyższe warunki będą spełnione. Przedmiotem transakcji będą składniki majątkowe (materialne i niematerialne), a także zobowiązania, powiązane ze sobą w ten sposób, że służą prowadzeniu domu opieki w U. przeznaczonego dla seniorów dotkniętych demencją. Są to jednocześnie wszystkie składniki majątkowe wykorzystywane w tym celu, tj. Wnioskodawca nie zatrzyma żadnych składników majątkowych wiążących się z Biznesem.

Biznes będzie wyodrębniony organizacyjnie, gdyż obiektywnie stanowi on odrębny segment w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę (dom opieki dedykowany osobom dotkniętym demencją, znajdujący się w U., tj. poza główną siedzibą Wnioskodawcy). Odmienny od pozostałej działalności Wnioskodawcy zakres Biznesu wynika również z zakresu obowiązków pracowników związanych z ośrodkiem w U.

Biznes będzie wyodrębniony finansowo, jako że ewidencja rachunkowa Wnioskodawcy będzie umożliwiać przyporządkowanie przychodów i kosztów, a także należności i zobowiązań (jak również innych składników majątkowych) związanych z działalnością prowadzoną za pomocą Biznesu. Oznacza to w szczególności, że możliwe będzie ustalenie wyniku finansowego Biznesu oraz jego sytuacji majątkowej. Na potrzeby dokonania transakcji zostaną sporządzone dokumenty odpowiadające treścią bilansowi (zestawieniu aktywów) oraz rachunkowi zysków i strat dotyczące Biznesu.

Biznes niewątpliwie mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo prowadzące działalność (prowadzące inwestycję) w zakresie domu opieki. Po nabyciu Biznesu spółka komandytowo-akcyjna będzie kontynuowała inwestycję w Biznes, a następnie będzie osiągać z niego przychody

Mając na względzie fakt, że przedmiotem sprzedaży do SKA będzie ZCP, przepisy ustawy o VAT nie znajdą do niej zastosowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W myśl art. 2 pkt 27e ustawy wynika, że dla celów stosowania ustawy przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza. Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

A zatem, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

* istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

* zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

* składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

* zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Oznacza to również, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest nie tylko wyodrębniona organizacyjnie, ale również posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca rozpoczyna działalność gospodarczą w zakresie usług opieki nad seniorami. Działalność ta obejmuje w szczególności prowadzenie domów opieki dla seniorów i dostarczanie usług przeznaczonych dla seniorów (szkolenia, rehabilitacja etc.). Wnioskodawca uzyskał od jednego ze swoich wspólników prawa do know-how obejmującego ogólne procedury prowadzenia obiektów zapewniających długoterminową opiekę nad seniorami. Obiekty te, po dostosowaniu ogólnych procedur do specyficznych potrzeb, mogą mieć różną funkcjonalność - mogą być przeznaczone dla seniorów w pełni sprawnych, ale mogą być również dostosowane dla osób niesamodzielnych, wymagających stałej opieki. Na potrzeby domu opieki przeznaczonego dla osób dotkniętych demencją został powołany zespół mający za zadanie przygotowanie uszczegółowionych procedur i zasad funkcjonowania dla tego typu ośrodka. Zespół ten opracował komplet materiałów stanowiących kompleksowy zestaw dokumentów - know how, uwzględniający szczególną architekturę obiektu i innowacyjne założenia funkcjonalne. Ośrodek ten będzie zlokalizowany w U. Obecnie Wnioskodawca planuje sprzedać część swojego przedsiębiorstwa związaną z ośrodkiem w U. ("Biznes") do spółki komandytowo - akcyjnej ("SKA"). SKA zostanie zarejestrowana dla celów podatku VAT. Na dzień transakcji Biznes będzie stanowił oddział Wnioskodawcy z siedzibą w U., co zostanie uwzględnione w rejestrze KRS. Ewidencja rachunkowa Wnioskodawcy będzie umożliwiać przyporządkowanie przychodów i kosztów, a także należności i zobowiązań (jak również innych składników majątkowych) związanych z Biznesem. Przedmiotem sprzedaży do SKA będą wszystkie elementy składające się na Biznes, w szczególności:

* Wyposażenie biurowe (meble, w tym biurko, laptop, drukarka, telefon komórkowy etc.),

* Należności z tytułu usług świadczonych przez Wnioskodawcę w związku z ośrodkiem w U. (usługa zarządzania procesem budowlanym i inwestycyjnym, usługa rekrutacji i przygotowania kadry obiektu, usługa polegająca na nadzorze nad funkcjonowaniem informacji o projekcie w internecie i mediach społecznościowych),

* Środki pieniężne potrzebne do finansowania bieżącego funkcjonowania Biznesu,

* Wszelkie dokumenty związane z działalnością Biznesu, w tym szczególnie know-how dotyczący domu opieki przeznaczonego dla osób dotkniętych demencją, składający się m.in. z:

* Koncepcji opieki senioralnej specjalizującej się w demencji,

* Analizy rynku seniora na przestrzeni lat 2013-2016,

* Dokumentów związanych z wyborem i pozyskaniem nieruchomości,

* Biznes plan stanowiący podstawę do pozyskania finansowania zewnętrznego na prowadzenie inwestycji,

* Koncepcji architektonicznej domu opieki,

* Projektów wnętrz oraz wyposażenia domu opieki,

* Obszernej specyfikacji materiałowej obejmującej wybór próbek materiałowych, jakie zostaną wykorzystane przy budowie domu opieki.

Dodatkowo, kupujący nabędzie również:

* prawo przysługujące obecnie Wnioskodawcy do korzystania z budynku w U., w którym znajduje się "siedziba" Biznesu, na podstawie umowy najmu,

* prawa Wnioskodawcy wynikające z innych umów związanych z Biznesem.

Ponadto w związku z przeniesieniem Biznesu, na SKA przejdzie część zakładu pracy Wnioskodawcy w rozumieniu art. 23 (1) § 1 Kodeksu pracy. Umowy o pracę pracowników związanych z Biznesem będą uwzględniać fakt, że zajmują się oni domem opieki przeznaczonym dla osób dotkniętych demencją. Wnioskodawca udzieli także spółce SKA (pod)licencję na korzystanie z marki "G.".

Spółka ma wątpliwości czy do sprzedaży Biznesu na rzecz SKA znajdą zastosowanie przepisy ustawy o VAT czy też transakcja ta zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 w związku z art. 2 pkt 27e tej ustawy.

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż Biznesu na rzecz SKA stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, co oznacza, że czynność ta jest wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT.

Analiza okoliczności przedstawionych we wniosku oraz oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów ustawy pozwala stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie spełnione są warunki do uznania, że sprzedaż Biznesu na rzecz SKA będzie czynnością, której przedmiotem będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy. Sprzedawane składniki, stanowić będą zespół elementów będących w takich wzajemnych relacjach, że razem będą mogły tworzyć jedną zorganizowaną całość, przy wykorzystaniu której będzie możliwe prowadzenie działalności gospodarczej. Przedmiotem transakcji oprócz składników materialnych i niematerialnych będą także zobowiązania związane z działalnością Biznesu. Jak Wnioskodawca wskazuje, Biznes (przedmiot transakcji) będzie wyodrębniony organizacyjnie, ponieważ stanowi on odrębny segment w ramach działalności Wnioskodawcy. Z wniosku wynika, że na dzień transakcji Biznes będzie stanowił oddział Wnioskodawcy, co zostanie uwzględnione w rejestrze KRS. Ewidencja rachunkowa prowadzona przez Spółkę umożliwia przyporządkowanie przychodów i kosztów, a także należności i zobowiązań związanych z tą częścią przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Możliwe będzie ustalenie wyniku finansowego Biznesu oraz jego sytuacji majątkowej. Na potrzeby dokonania transakcji zostaną sporządzone dokumenty odpowiadające treścią bilansowi (zestawieniu aktywów) oraz rachunkowi zysków i strat dotyczące Biznesu, a zatem należy uznać, że Biznes będzie również wyodrębniony finansowo. Jak podnosi Wnioskodawca, Biznes niewątpliwie mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo prowadzące działalność (prowadzące inwestycję) w zakresie domu opieki. Po nabyciu Biznesu spółka komandytowo-akcyjna będzie kontynuowała inwestycję w Biznes, a następnie będzie osiągać z niego przychody.

W rezultacie, całokształt okoliczności przedstawionych przez Wnioskodawcę wskazuje, że przedmiotem sprzedaży będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, co oznacza, że na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, do czynności tej przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie będą miały zastosowania.

W związku z tym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czynności dokonanych w ramach transakcji, które pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miały zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcie naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ustawy).

Skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, a ponadto zawierać: wskazanie zaskarżonej decyzji, postanowienia innego aktu lub czynności, oznaczenie organu, którego działania, bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania skarga dotyczy, określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego, w przypadkach, o których mowa w art. 52 § 3 i 4, dowód, że skarżący wezwał właściwy organ do usunięcia naruszenia prawa (art. 57 § 1 pkt 1 - 4 ww. ustawy).

Skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl