1462-IPPP2.4512.43.2017.2.IZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 kwietnia 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 1462-IPPP2.4512.43.2017.2.IZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1948, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2017 r. (data wpływu 25 stycznia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT transakcji wycofania nieruchomości ze spółki cywilnej na rzecz wspólników - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 stycznia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT transakcji wycofania nieruchomości ze spółki cywilnej na rzecz wspólników.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 2 maja 2005 r. Pan Rafał L. i Mariusz R. zawiązali spółkę cywilną P. S.C. ("Wnioskodawca") w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Przedmiotem działalności jest sprzedaż wysokiej jakości poliolefinowych folii termokurczliwych, PKD 46.90.Z - sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana. W dniu 2 marca 2007 r. aktem notarialnym wyżej wymienieni wspólnicy Wnioskodawcy nabyli od osób prywatnych, niebędących podatnikami podatku od towarów i usług, niezabudowaną nieruchomość gruntową oznaczoną jako działka gruntu Nr 255/5 o powierzchni 2279 m2 ("Nieruchomość"), jako wspólnicy Wnioskodawcy - na współwłasność łączną wspólników spółki cywilnej.

W dniu 23 kwietnia 2007 r. aktem notarialnym wyżej wymienieni wspólnicy Wnioskodawcy nabyli od osób prywatnych, niebędących podatnikami podatku od towarów i usług, niezabudowaną nieruchomość gruntową oznaczoną jako działka gruntu nr 254/2 o powierzchni 1032 m2 ("Nieruchomość 2"), jako wspólnicy Wnioskodawcy - na współwłasność łączną wspólników spółki cywilnej.

W dniu 22 grudnia 2010 r. aktem notarialnym wyżej wymienieni wspólnicy Wnioskodawcy nabyli od osób prywatnych, niebędących podatnikami podatku od towarów i usług, niezabudowaną nieruchomość gruntową oznaczoną jako działka gruntu nr 253/2 o powierzchni 881 m2 ("Nieruchomość 3"), jako wspólnicy Wnioskodawcy - na współwłasność łączną wspólników spółki cywilnej.

W związku z faktem, że ww. nieruchomości zakupione zostały od osób prywatnych przy transakcjach nie był naliczony podatek od towarów i usług. Nabycie ww. nieruchomości było opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W konsekwencji powyższego Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w związku z nabyciem ww. nieruchomości.

Na Nieruchomości I i Nieruchomości 2 wspólnicy Wnioskodawcy wybudowali budynek o powierzchni ok. 750 m2. W dniu 6 marca 2009 r. wydane zostało pozwolenie na użytkowanie budynku biurowo-magazynowego. W dniu 30 marca 2009 r. budynek został wprowadzony do ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy. Następnie od 2009 do 2012 r. ponoszone były nakłady na modernizację budynku.

Nieruchomość 3 została zabudowana poprzez powiększenie powierzchni magazynowej istniejącego budynku. Nakłady na rozbudowę budynku zostały poniesione w okresie od marca do września 2011 r. W dniu 6 września 2011 r. wydane zostało pozwolenie na użytkowanie rozbudowanej części budynku biurowo-magazynowego.

Ww. nieruchomości i budynek od dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych wspólnicy Wnioskodawcy wykorzystują do działalności gospodarczej prowadzonej przez nich w formie spółki cywilnej.

Obecnie charakterystyka nieruchomości będących we współwłasności łącznej wspólników Wnioskodawcy wygląda następująco:

1.

nieruchomość gruntowa stanowiąca działkę ewidencyjną nr 254/4 i 255/11 (Nieruchomość I i Nieruchomość 2),

2.

nieruchomość gruntowa stanowiąca działkę ewidencyjną nr 253/2 (Nieruchomość 3).

Ww. nieruchomości są obecnie zabudowane budynkiem biurowo-magazynowym. Przy zakupie nieruchomości gruntowych nie był naliczany podatek VAT. Ww. nieruchomości i budynek od dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych wspólnicy Wnioskodawcy wykorzystują do działalności gospodarczej prowadzonej przez nich w formie spółki cywilnej. Wnioskodawca odliczył podatek VAT naliczony w związku z budową i rozbudową budynku.

Obecnie wspólnicy Wnioskodawcy zamierzają wycofać ww. nieruchomości ze spółki cywilnej. Wspólnicy rozważają wycofanie nieruchomości ze spółki cywilnej i przekazanie ich na rzecz wspólników Wnioskodawcy przed likwidacją działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej. Wycofanie nieruchomości z majątku Wnioskodawcy nie nastąpi tytułem wypłaty zysku wspólników w spółce cywilnej (Wnioskodawcy).

Po wydaniu nieruchomości do majątku prywatnego wspólników Wnioskodawcy, wspólnicy zamierzają jako osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej wynajmować ww. nieruchomości innym podmiotom na cele prowadzenia działalności gospodarczej. Po wydaniu nieruchomości do majątku prywatnego wspólników nieruchomości będą wykorzystywane przez wspólników Wnioskodawcy w sposób ciągły do celów zarobkowych - będą wynajmowane w ramach tzw. najmu prywatnego. Zatem wynajem nieruchomości przez wspólników Wnioskodawcy będzie stanowić czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Dochody z wynajmu wspólnicy Wnioskodawcy będą opodatkowywać w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej wspólnicy Wnioskodawcy - Rafał L. i Mariusz R. nie będą prowadzić działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, lecz możliwe, że będą wspólnikami spółki jawnej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy wycofanie zabudowanych nieruchomości gruntowych, o których mowa w opisie zdarzenia przyszłego, ze wspólności łącznej wspólników spółki cywilnej - Wnioskodawcy i przekazanie do majątku prywatnego wspólników Wnioskodawcy tych nieruchomości, które po wycofaniu będą w dalszym ciągu wykorzystywane przez wspólników Wnioskodawcy do działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT, nie stanowi dostawy towarów, a w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy, wycofanie zabudowanych nieruchomości gruntowych, o których mowa w opisie zdarzenia przyszłego, ze wspólności łącznej wspólników spółki cywilnej - Wnioskodawcy i przekazanie do majątku prywatnego wspólników Wnioskodawcy tych nieruchomości, które po wycofaniu będą w dalszym ciągu wykorzystywane przez wspólników Wnioskodawcy do działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT, nie stanowi dostawy towarów, a w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny.

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy należy stwierdzić, że najem wypełnia określoną w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT definicję działalności gospodarczej, jeżeli wykonywany jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych, bez względu na to, czy najem będzie prowadzony w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca wskazuje, że umowy najmu mają zazwyczaj długotrwały charakter, a uzyskiwane korzyści z tego tytułu są w zasadzie stale.

W konsekwencji "prywatny" najem budynku magazynowo-biurowego (niemieszkalnego) stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu tym podatkiem na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.

Z opisu sprawy wynika, iż wspólnicy Wnioskodawcy nabyli jako wspólnicy spółki cywilnej niezabudowane nieruchomości, na których został wzniesiony budynek magazynowo-biurowy (niemieszkalny) wykorzystywany przez wspólników Wnioskodawcy w prowadzonej działalności gospodarczej.

Obecnie wspólnicy Wnioskodawcy zamierzają wycofać ww. zabudowane nieruchomości ze wspólności łącznej wspólników spółki cywilnej - Wnioskodawcy i przekazać do majątku prywatnego wspólników Wnioskodawcy. Nieruchomości te po wycofaniu będą w dalszym ciągu wykorzystywane przez wspólników Wnioskodawcy do działalności gospodarczej w rozumieniu Ustawy o VAT - będą wynajmowane w ramach tzw. najmu prywatnego.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie nie nastąpi dostawa towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, bowiem nie nastąpi przekazanie nieruchomości na cele osobiste. Skoro nieruchomości te stanowią współwłasność wspólników spółki cywilnej - Wnioskodawcy, wykorzystywaną w działalności gospodarczej, to wspólnicy Wnioskodawcy jako odbiorcy nieruchomości nie będą działać jako konsumenci, tj. odbiorcy świadczenia odnoszący z niego choćby potencjalną korzyść, a przeciwnie przekazane im nieruchomości wykorzystają do działalności gospodarczej w zakresie wynajmu w ramach tzw. najmu prywatnego. W konsekwencji przedmiotowe nieruchomości będą wykorzystywane przez wspólników Wnioskodawcy w sposób ciągły do celów zarobkowych. Z powyższego wynika, że nieruchomości będą nadal wykorzystywane do działalności gospodarczej wspólników Wnioskodawcy podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT. Wspólnicy Wnioskodawcy będą występować w roli podatników podatku od towarów i usług, a nie w roli ostatecznych konsumentów - będą wykorzystywać nieruchomości jako podatnicy VAT na cele opodatkowane i odprowadzać z tego tytułu należy podatek od towarów i usług.

W konsekwencji, czynność polegająca na wycofaniu nieruchomości ze wspólności łącznej wspólników spółki cywilnej - Wnioskodawcy, w sytuacji gdy nieruchomości będą w dalszym ciągu wykorzystywane do działalności gospodarczej nie stanowi dostawy towarów, a w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podkreślić należy, że stanowisko Wnioskodawcy potwierdza m.in.:

* Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 29 września 2015 r., nr IPTPP2/4512-426/15-2/PRP,

* Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 26 lipca 2013 r., nr IPTPP4/443-284/13-4/UNr,

* Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 30 września 2013 r., nr IPTPP4/443-528/13-2/UNr.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe w zakresie, w jakim wycofanie zabudowanych nieruchomości gruntowych, o których mowa w opisie zdarzenia przyszłego, ze wspólności łącznej wspólników spółki cywilnej - Wnioskodawcy i przekazanie do majątku prywatnego wspólników Wnioskodawcy tych nieruchomości, które po wycofaniu będą w dalszym ciągu wykorzystywane przez wspólników Wnioskodawcy do działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT, nie stanowi dostawy towarów, a w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez towary, na mocy art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie (za wynagrodzeniem).

Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte - w przypadku dostawy towarów - w art. 7 ust. 2 ustawy oraz - w przypadku świadczenia usług - w art. 8 ust. 2 ustawy.

Zgodnie z unormowaniami zawartymi w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy, w pewnych, ściśle określonych przypadkach, również nieodpłatne przekazanie towarów i nieodpłatne świadczenie usług należy uznać za spełniające definicję odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług, które na podstawie art. 5 ust. 1 podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

W myśl art. 7 ust. 3 ustawy, przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.

Zatem, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów, ich imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych, z wyjątkiem przekazania towarów spełniających warunki do uznania ich za prezenty o małej wartości lub próbki. Natomiast zużycie towarów podlega opodatkowaniu tylko wówczas, gdy dokonywane jest na rzecz podmiotów i na cele wymienione w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, pod warunkiem, że przysługiwało prawo do odliczania podatku naliczonego.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że aby nieodpłatne przekazanie towarów - w świetle powołanego art. 7 ust. 2 ustawy - podlegało opodatkowaniu VAT, konieczne jest łączne spełnienie następujących warunków:

* nieodpłatne przekazanie dokonywane jest przez podatnika podatku VAT,

* przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,

* przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tego towaru lub jego części składowych.

Generalnie zatem, z uwagi na brzmienie art. 5 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów (rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności darowizny, pod warunkiem jednak, że podatnikowi przysługiwało prawo do całkowitego albo częściowego odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie lub zużycie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazania), pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

Zatem kluczowym elementem determinującym opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności polegającej na nieodpłatnym przekazaniu towarów jest to, czy przy nabyciu (w tym również imporcie lub wytworzeniu) tych towarów lub ich części składowych podatnikowi przysługiwało - w całości lub w części - prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Z kolei, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności (art. 15 ust. 1 ustawy).

Działalność gospodarcza, zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Ze złożonego wniosku wynika, że wspólnicy spółki cywilnej zamierzają wycofać ze spółki cywilnej zabudowaną nieruchomość i przekazać ją na rzecz wspólników Wnioskodawcy przed likwidacją działalności gospodarczej. Wycofanie nieruchomości z majątku Wnioskodawcy nie nastąpi tytułem wypłaty zysku wspólników w spółce cywilnej (Wnioskodawcy). Przedmiotem planowanej transakcji jest nieruchomość zabudowana budynkiem biurowo-magazynowym wybudowanym w trakcie prowadzonej działalności. Z tytułu nabycia gruntu Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT, natomiast od nakładów na budowę i rozbudowę budynku Spółka odliczyła podatek VAT naliczony. W dniu 30 marca 2009 r. budynek został wprowadzony do ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy. Następnie od 2009 do 2012 r. ponoszone były nakłady na modernizację budynku. Ponadto Spółka ponosiła nakłady na rozbudowę budynku w okresie od marca do września 2011 r. W dniu 6 września 2011 r. wydane zostało pozwolenie na użytkowanie rozbudowanej części budynku biurowo-magazynowego. Ww. nieruchomości i budynek od dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych Spółka wykorzystuje do działalności gospodarczej.

Po wydaniu nieruchomości do majątku prywatnego wspólników Wnioskodawcy, wspólnicy zamierzają jako osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej wynajmować ww. nieruchomości innym podmiotom na cele prowadzenia działalności gospodarczej.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy Wnioskodawca ma wątpliwości, czy wycofanie ww. opisanej nieruchomości z działalności gospodarczej i przekazanie jej do majątku prywatnego wspólników spółki cywilnej będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Jak wynika z przywołanych wyżej przepisów, wycofanie nieruchomości (budynku biurowo-magazynowego) z działalności gospodarczej i przekazanie jej na cele osobiste wspólników Spółki, będzie mieściło się w pojęciu dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy. Nieodpłatne przekazanie tego budynku na cele osobiste wspólników Spółki dotyczy bowiem towaru przeznaczonego do prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Ponadto - jak wynika z opisu sprawy - z tytułu wybudowania budynku, jego modernizacji a następnie rozbudowy, Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W konsekwencji, dla czynności wycofania budynku biurowo-magazynowego z prowadzonej działalności gospodarczej i przekazania go do majątku wspólników Spółki zostaną spełnione przesłanki warunkujące zrównanie nieodpłatnego przekazania towarów z odpłatną dostawą towarów, co oznacza, że czynność ta będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w zw. z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy.

W świetle powyższych okoliczności, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

W przedmiocie powołanych przez Spółkę interpretacji indywidualnych należy zauważyć, że odnoszą się one do sytuacji w której Wnioskodawca będący osobą fizyczną przekazuje majątek wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej do majątku osobistego. Należy zauważyć, że problem prezentowany w złożonym wniosku dotyczy odmiennej kwestii, stąd powołane rozstrzygnięcia mogą stanowić element argumentacji Strony, jednak nie mają wypływu na rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza interpretacja dotyczy kwestii uznania za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT transakcji wycofania nieruchomości ze spółki cywilnej na rzecz wspólników. W zakresie obowiązku korekty podatku VAT odliczonego przy budowie i rozbudowie budynku - zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl