1462-IPPP1.4512.94.2017.1.KC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 marca 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 1462-IPPP1.4512.94.2017.1.KC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) w związku z art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1948, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2017 r. (data wpływu 25 stycznia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego, od zakupu lokalu użytkowego, który będzie przedmiotem czynności opodatkowanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 stycznia 2017 r. wpłynął ww. wniosek Strony o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego, od zakupu lokalu użytkowego, który będzie przedmiotem czynności opodatkowanych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną zarejestrowaną jako podatnik VAT czynny. Do 31 grudnia 2016 r. prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, ale została ona zamknięta. Nie wyrejestrował się z podatku VAT. Zamierza nabyć lokal użytkowy, którego sprzedaż zostanie opodatkowana 23% stawką VAT. Apartament ten przeznaczony jest do krótkoterminowego wynajmu w celach wypoczynkowych. Obsługą apartamentu (w tym marketingiem, obsługą sprzedażową itd.) będzie się zajmowała zewnętrzna firma (pośrednik). Wnioskodawca pośrednikowi będzie co miesiąc wystawiał fakturę na wynajem tego lokalu ze stawką 23%, zgodnie z PKWiU usług 68.20.11. Umowa z pośrednikiem na wynajem tego lokalu będzie podpisana na okres dłuższy niż 10 lat.

Po nabyciu nieruchomości Wnioskodawca zamierza rozliczyć nabycie lokalu w deklaracji VAT i zwrócić się do Urzędu Skarbowego o zwrot VAT w terminie 180 dni.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy poprawnym będzie fakt rozliczenia nabycia tego lokalu w deklaracji VAT i zwrócenie się do Urzędu Skarbowego z wnioskiem o zwrot podatku VAT w terminie 180 dni?

Zdaniem Wnioskodawcy;

Przy zakupie apartamentu developer naliczy 23% podatek VAT. Ponieważ zakup nowej nieruchomości będzie związany w przyszłości z oddaniem w ograniczone prawo rzeczowe użytkowania przez okres 10 lat i opodatkowane stawką 23% VAT Wnioskodawca uważa, że ma prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktury zakupu lokalu (art. 86 ustawy) i do zwrotu tego podatku (art. 87 ust. 5a ustawy).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą. W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

1.

nabycia towarów i usług,

2.

dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Jak wynika z zacytowanych wyżej przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Z kolei zgodnie z art. 87 ust. 5a ustawy, w przypadku, gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, podatnikowi przysługuje, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium kraju lub poza tym terytorium, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia z zastrzeżeniem art. 86 ust. 19. Na pisemny wniosek podatnika urząd skarbowy dokonuje zwrotu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie 60 dni, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe. Przepisy ust. 2 zdanie drugie i trzecie, ust. 2a i ust. 4a-4f stosuje się odpowiednio.

Przepis art. 87 ustawy, regulujący zasady dokonywania zwrotu bezpośredniego, nie zabrania podatnikom ubiegania się o zwrot podatku naliczonego w przypadku braku w danym okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych. Przepis art. 87 ust. 5a ustawy stanowi, że na umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową podatnikowi przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego. Jedynym ograniczeniem w tym zakresie jest wydłużony do 180 dni termin zwrotu. Na pisemny wniosek podatnika urząd skarbowy dokonuje zwrotu w terminie 60 dni, warunkiem jest złożenie zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie wnioskowanego zwrotu.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest osobą fizyczną zarejestrowaną jako podatnik VAT czynny. Do 31 grudnia 2016 r. prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, ale została ona zakończona. Nie wyrejestrował się z podatku VAT. Zamierza nabyć lokal użytkowy, którego sprzedaż zostanie opodatkowana 23% stawką VAT. Apartament ten przeznaczony jest do krótkoterminowego wynajmu w celach wypoczynkowych, obsługą apartamentu (w tym marketingiem, obsługą sprzedażową itd.) będzie się zajmowała zewnętrzna firma (pośrednik). Wnioskodawca pośrednikowi będzie co miesiąc wystawiał fakturę na wynajem tego lokalu ze stawką 23%, zgodnie z PKWiU usług 68.20.11 a umowa z pośrednikiem na wynajem tego lokalu będzie podpisana na okres dłuższy niż 10 lat. Po nabyciu nieruchomości Wnioskodawca zamierza rozliczyć nabycie lokalu w deklaracji VAT i zwrócić się do urzędu skarbowego o zwrot VAT w terminie 180 dni.

Wątpliwości Wnioskodawcy wiążą się z ustaleniem, czy będzie uprawniony do rozliczenia w deklaracji VAT nabycia lokalu oraz wystąpienia do urzędu skarbowego z wnioskiem o zwrot podatku VAT w terminie 180 dni.

Aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go - dla tej czynności - za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - w myśl art. 15 ust. 2 ustawy - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przepisów tych wynika, że definicja działalności gospodarczej na gruncie ustawy o VAT jest bardzo szeroka i obejmuje swoim zakresem wszystkie czynności, które wykonuje podmiot w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem należy uznać, mając na uwadze definicję działalności gospodarczej, że Wnioskodawca jest podatnikiem VAT, działającym w ramach działalności gospodarczej.

Kolejną przesłanką, którą podmiot prowadzący działalność gospodarczą powinien spełnić, aby uzyskał prawo do odliczenia podatku naliczonego, jest związek dokonywanych zakupów z czynnościami opodatkowanymi.

Wnioskodawca wskazał, że zamierza nabyć lokal użytkowy, z przeznaczeniem do krótkoterminowego wynajmu w celach wypoczynkowych. Obsługą lokalu, w tym marketingiem i obsługa sprzedażową będzie zajmował się pośrednik, na podstawie umowy z Wnioskodawcą. Za usługi związane z obsługą apartamentu Wnioskodawca na rzecz pośrednika będzie co miesiąc wystawiał fakturę na wynajem tego lokalu ze stawką 23%. Zatem Wnioskodawca jako podatnik VAT będzie dokonywał czynności opodatkowanych i w związku z tymi czynnościami będzie przysługiwać mu prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

W podatku od towarów i usług obowiązuje zasada tzw. "niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego". Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia, nie musi czekać, aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Wnioskodawca spełnia przesłanki pozytywne, wynikające z art. 86 ust. 1 ustawy, w związku z powyższym należy stwierdzić, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego na fakturze zakupu apartamentu, gdyż przedstawione okoliczności wskazują, że inwestycja będzie służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych, tj. usługom krótkoterminowego najmu. Zgodnie z art. 87 ust. 5a ustawy Wnioskodawca ma prawo do zwrotu podatku naliczonego, również w przypadku gdy nie wykonywał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych, na umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją, w terminie 180 dni.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną. Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl