1462-IPPB5.4510.53.2017.1.BC - CIT w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na organizację spotkań o charakterze szkoleniowo - integracyjnym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 kwietnia 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 1462-IPPB5.4510.53.2017.1.BC CIT w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na organizację spotkań o charakterze szkoleniowo - integracyjnym.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1948, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 lutego 2017 r. (data wpływu 17 lutego 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na organizację spotkań o charakterze szkoleniowo - integracyjnym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na organizację spotkań o charakterze szkoleniowo - integracyjny.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

X Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest polską spółką kapitałową prawa handlowego. Wnioskodawca podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Zasadniczym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest wynajem nieruchomości własnych na cele użytkowe oraz działalność w zakresie budownictwa mieszkaniowego / komercyjnego. Z uwagi na fakt, iż funkcjonowanie Wnioskodawcy oraz sposób świadczenia usług jakie oferuje, wymaga koordynacji szeregu zespołów pracowniczych, Wnioskodawcy zależy na podnoszeniu kwalifikacji pracowników, a także na budowaniu przyjaznej atmosfery w środowisku pracy i integrowaniu się zatrudnionych pracowników. Jest to niezbędne do należytego realizowania jej strategii biznesowej i właściwego jej funkcjonowania.

Aby realizować ww. cele, Spółka podejmuje oraz zamierza w dalszej mierze podejmować szereg inicjatyw szkoleniowo-integracyjnych takich jak np. dniowe / kilkudniowe wyjazdy (spotkania). W zależności od aktualnych potrzeb Wnioskodawcy, tego rodzaju spotkania organizowane są co kilka miesięcy i planowane jest podtrzymanie tej częstotliwości.

Spółka organizuje spotkania szkoleniowo-integracyjne aby przedstawić informacje o Spółce, jej planach i osiągnięciach, dąży do osiągnięcia odpowiedniego przygotowania merytorycznego pracowników, zwiększenia poziomu ich integracji, zwiększenia ich motywacji do pracy oraz chęci pozostania u pracodawcy. Program organizowanych spotkań zawiera bardzo często omówienie spraw organizacyjnych, wymianę doświadczeń między pracownikami, promowanie określonych wzorców zachowań. W części spotkań dodatkowo obecny jest pewien element rozrywkowy w postaci np. programu artystycznego, urozmaicający program spotkania i mający na celu wytworzenie pozytywnej atmosfery sprzyjającej spotkaniu. Poza szkoleniowym celem spotkań jest bowiem tzw. "networking" pracowników, czyli ich integracja, lepsze poznawanie się, które ma skutkować lepszym zgraniem zespołów, zmotywowaniem do dalszej pracy oraz podtrzymaniem poczucia zadowolenia z niej u Wnioskodawcy. Organizowane spotkania są elementem strategii skutecznego zarządzania personelem, poprzez zwiększenie poziomu integracji i motywacji pracowników oraz zwiększenie efektywności pracy zespołów, a przez to wzrost przychodów osiąganych przez Wnioskodawcę.

Wedle zamierzeń Wnioskodawcy, w ww. spotkaniach szkoleniowo - integracyjnych ze strony Spółki uczestniczą jej pracownicy. Podczas tego rodzaju wydarzeń osoby biorące udział mają zapewniony nocleg (jeśli jest to spotkanie wyjazdowe dłuższe niż jednodniowe) oraz możliwość skorzystania z usług gastronomicznych. W związku z organizowanymi spotkaniami, Wnioskodawca ponosi wydatki, na które składają się przykładowo: usługi gastronomiczne (wyżywienie, catering, napoje), noclegi, wynajem pomieszczeń, przejazdy, koszty organizacji konkursów i zajęć przewidzianych programem. Spotkania są organizowane przez samego Wnioskodawcę, który ponosi konkretne wydatki związane z organizacją spotkania lub Wnioskodawca zleca podmiotom trzecim zarówno organizację samego szkolenia i ponosi całościowe koszty organizacji spotkania - na podstawie faktur wystawionych przez organizatora i / lub firmę szkoleniową.

Wydatki na organizację spotkań o charakterze szkoleniowo - integracyjnym pokrywane są ze środków obrotowych Spółki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

Czy w opisanym stanie faktycznym, sfinansowane ze środków obrotowych wydatki na organizację spotkań o charakterze szkoleniowo - integracyjnym, w których ze strony Spółki uczestniczą pracownicy Wnioskodawcy, stanowią koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT?

Zdaniem Wnioskodawcy,

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1888 z późn. zm.; dalej: ustawa o CIT), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Należy pokreślić, iż w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, ustawodawca nie wymienił wydatków ponoszonych przez Spółkę na szkolenie, motywację i integrację pracowników. W związku z powyższym, jedynym elementem warunkującym możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów przedmiotowych wydatków jest wykazanie związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy poniesionym kosztem a jego wpływem na powstanie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy.

W analizowanej sytuacji, Spółka organizuje spotkania szkoleniowo-integracyjne aby przedstawić informacje o Spółce, jej planach i osiągnięciach, dąży do osiągnięcia odpowiedniego przygotowania merytorycznego pracowników, zwiększenia poziomu ich integracji, zwiększenia ich motywacji do pracy oraz chęci pozostania u pracodawcy. W ocenie Wnioskodawcy, istnieje wyraźny związek przyczynowo - skutkowy między kosztem organizacji takich spotkań a korzyścią w postaci bardziej zgranego i lepiej zmotywowanego, a przez to efektywniejszego zespołu. Ponoszenie wydatków na organizację szkoleń z elementami integracyjnymi, stanowi inwestycję Spółki w rozwój zasobów ludzkich i prowadzi do uzyskania spodziewanego efektu w postaci wzrostu efektywności pracy pracowników, a w konsekwencji wzrostu przychodów Spółki. Ponoszenie wydatków na utrzymanie/związanie pracownika z pracodawcą mają także wymierny efekt w postaci zmniejszenia rotacji kadry a przez to zmniejszenia kosztów pozyskania i wyszkolenia nowych osób. Wpływa to także na zmniejszenie ryzyka utraty cennych informacji gospodarczych.

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, wydatki na organizację spotkań o charakterze szkoleniowo - integracyjnym, w którym uczestniczą wyłącznie pracownicy Wnioskodawcy, stanowią koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Powyższe znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach organów podatkowych np.: Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 11 września 2015 r. (nr IBPB-1-2/4510-191/15/BKD), z dnia 28 sierpnia 2015 r. (nr IBPB-1-3/4510-129/15/AW), z dnia 30 lipca 2015 r. (nr IBPB-1-3/4510 -64/15/SK), z dnia 31 marca 2015 r. (nr IBPBI/2/423-1570/14/AP), z dnia 15 stycznia 2014 r. (nr IBPDBI/2/423-1335/13/PC i nr IBPBI/2/423-1336/13/PC), Dyrektora izby Skarbowej w Warszawie z 5 marca 2014 r. (nr IPPB5/423-992/13-4/KS), z dnia 2 listopada 2011 r. (nr IPPB5/423-743/11-4/JC), z dnia 26 maja 2011 r. (nr IPB5/423-375/11-2RS), z dnia 2 grudnia 2010 r. (nr IPPB5/423-721/10-2/JC) z dnia 18 listopada 2010 r. (nr IPPB5/423-557/10-2/PS), z dnia 7 października 2010 r. (nr 1PPB5/423-458/10-4/JC), z dnia 7 lipca 2010 r. (1PPB5/423 -197/10-4/MB).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na organizację spotkań o charakterze szkoleniowo - integracyjnym - jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanych interpretacji w uzasadnieniu własnego stanowiska, należy stwierdzić, że interpretacje te co do zasady wiążą w sprawie, w której zostały wydane i nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl