1462-IPPB2.4514.569.2016.1.LS - Skutki podatkowe nabycia akcji za pośrednictwem domu maklerskiego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 lutego 2017 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1462-IPPB2.4514.569.2016.1.LS Skutki podatkowe nabycia akcji za pośrednictwem domu maklerskiego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 grudnia 2016 r. (data wpływu 5 grudnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia akcji za pośrednictwem domu maklerskiego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 grudnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia akcji za pośrednictwem domu maklerskiego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: "Wnioskodawca") zamierza nabyć akcje (dalej: "Akcje") polskiej spółki akcyjnej (dalej: "Spółka Akcyjna") od dwóch spółek, jednej z siedzibą w Holandii i drugiej z siedzibą we Francji (dalej: "Sprzedający"). Akcje posiadane przez Sprzedających mają łącznie stanowić nie mniej niż 99% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Akcyjnej oraz mają uprawniać do nie mniej niż 99% ogółu głosów w Spółce Akcyjnej.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 3 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1636, z późn. zm., dalej: "Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi") akcje w spółce akcyjnej stanowią instrumenty finansowe. Nabycie Akcji w Spółce Akcyjnej nastąpi poza obrotem zorganizowanym w wyniku opisanych poniżej okoliczności faktycznych oraz zdarzeń prawnych.

Dom maklerski pośredniczący w transakcji (dalej: "Dom Maklerski") jest polską firma inwestycyjną w rozumieniu Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi i prowadzi działalność w zakresie obrotu papierami wartościowymi oraz innymi instrumentami finansowymi, a także pozostałe czynności działalności maklerskiej przewidziane przez Ustawę o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Maklerski prowadzi działalność na podstawie zezwolenia wydanego przez Komisję Nadzoru Finansowego do prowadzenia działalności maklerskiej.

Nabycie Akcji zostanie przeprowadzone w następujący sposób:

* Wnioskodawca zawrze ze Sprzedającymi przedwstępną umowę nabycia Akcji - Share Purchase Agreement (dalej: "Umowa SPA"), zgodnie z którą Wnioskodawca przy zawieraniu przyrzeczonej umowy nabycia akcji reprezentowany będzie przez Dom Maklerski.

* Zgodnie z Umową SPA, Sprzedający zobowiązani będą do sprzedaży oraz przeniesienia na rzecz Wnioskodawcy własności Akcji, natomiast Wnioskodawca zobowiązany będzie do objęcia własności Akcji oraz zapłaty określonej ceny Sprzedającym (zgodnie z warunkami przewidzianymi w Umowie SPA).

* W celu wykonania Umowy SPA, po spełnieniu się warunków zawieszających określonych w Umowie SPA, Sprzedający będą zobowiązani do zawarcia umowy przeniesienia Akcji - Share Transfer Agreement (dalej: "Umowa STA"), na podstawie której Akcje zostaną sprzedane i przeniesione na rzecz Wnioskodawcy (dalej: "Zamknięcie"). Zgodnie z Umową SPA sprzedaż oraz przeniesienie własności Akcji, jak i zapłata ceny nabycia nastąpi za pośrednictwem Domu Maklerskiego działającego w imieniu oraz na rzecz Wnioskodawcy.

* Ze względu na to, że Wnioskodawca i Sprzedający są podmiotami pochodzącymi z różnych jurysdykcji prawnych, pośrednictwo Domu Maklerskiego przy zawarciu umowy sprzedaży Akcji jest potrzebne, między innymi w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa oraz efektywności w przeprowadzeniu transakcji.

* Dom Maklerski będzie działać na podstawie umowy pośrednictwa zawartej z Wnioskodawcą (dalej: "Umowa Pośrednictwa"), której najważniejsze postanowienia zostały opisane w dalszej części niniejszego wniosku.

* W celu umożliwienia Domowi Maklerskiemu wykonania usług pośrednictwa, Wnioskodawca udzieli pełnomocnictwa na rzecz Domu Maklerskiego do reprezentowania Wnioskodawcy w procesie nabycia Akcji.

* Wnioskodawca otworzy rachunek w Domu Maklerskim w celu zdeponowania ceny nabycia, która zostanie przekazana Sprzedającym w momencie podpisania Umowy STA.

* Dom Maklerski zawrze oddzielną umowę ze Sprzedającymi (dalej: "Umowa depozytu"), na podstawie której dokumenty akcji zostaną zdeponowane w Domu Maklerskim oraz na podstawie której Sprzedający będą uprawnieni do złożenia zlecenia przeniesienia Akcji z depozytu do Wnioskodawcy.

* Przeniesienie prawa własności Akcji ze Sprzedających na Wnioskodawcę będzie skuteczne od momentu przekazania dokumentów Akcji przetrzymywanych w depozycie na rzecz Wnioskodawcy.

* W momencie przeniesienia prawa własności Akcji Dom Maklerski wystawi świadectwo depozytowe potwierdzające nabycie Akcji przez Wnioskodawcę.

* Za wykonane czynności Dom Maklerski otrzyma wynagrodzenie.

Zgodnie z Umowami SPA oraz STA, Dom Maklerski działający jako pośrednik w imieniu Wnioskodawcy będzie aktywnie zaangażowany w proces Zamknięcia oraz zawarcie Umowy STA.

W szczególności Dom Maklerski będzie pośredniczyć w następujących czynnościach:

a. w momencie Zamknięcia, Dom Maklerski podpisze w imieniu i na rzecz Wnioskodawcy umowę STA. Szczegółowy zakres czynności Domu Maklerskiego w momencie Zamknięcia został określony w Umowie Pośrednictwa, opisanej poniżej.

b. Przed Zamknięciem, Sprzedający powiadomią Dom Maklerski o liczbie Akcji, które będą przedmiotem transakcji w momencie Zamknięcia. Sprzedający dostarczą także do Domu Maklerskiego pisemne oświadczenie z szacunkową kalkulacją następujących wartości dla Spółki Akcyjnej oraz jej spółek zależnych:

i. Kapitału Obrotowego na moment Zamknięcia,

ii. Gotówki na moment Zamknięcia,

iii. Zadłużenia na moment Zamknięcia,

iv. Gotówki netto na moment Zamknięcia,

v. Szacowanych nakładów inwestycyjnych,

vi. Kapitału własnego w momencie Zamknięcia

vii. Wstępnej Ceny Nabycia Akcji.

c. W momencie lub przed Zamknięciem Sprzedający dostarczą do Domu Maklerskiego (działającego w imieniu i na rzecz Wnioskodawcy), oryginały dokumentów Akcji, w celu umieszczenia ich w depozycie, jaki Dom Maklerski otworzy dla Sprzedających na podstawie Umowy depozytu, łącznie z instrukcją wydania ich Wnioskodawcy po tym jak Dom Maklerski potwierdzi Sprzedającym, że Wstępna Cena Nabycia Akcji została przelana na rachunek bankowy Sprzedających.

d. W momencie Zamknięcia, Wnioskodawca lub Dom Maklerski (działający w imieniu Wnioskodawcy) dostarczy Sprzedającym odpowiednie dokumenty wskazane w Umowie SPA, takie jak:

i. kopię nieodwołalnego przelewu/przelewu SWIFT potwierdzonego przez Dom Maklerski całej kwoty wstępnej ceny nabycia,

ii. kopię nieodwołalnego przelewu/ przelewu SWIFT potwierdzonego przez odpowiedni bank w kwocie całkowitej wartości długu akcjonariuszy,

iii. kopię zgody organu antymonopolowego na dokonanie sprzedaży Akcji,

iv. kopie odpowiednich dokumentów poświadczających, że wszelkie zgody związane z transakcją zostały otrzymane przez Wnioskodawcę,

v. oświadczenie Wnioskodawcy na rzecz rezygnujących członków zarządu,

vi. poświadczoną za zgodność z oryginałem aktualną umowę spółki Wnioskodawcy oraz wyciąg z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego Wnioskodawcy wydany nie wcześniej niż 3 miesiące przed Zamknięciem, potwierdzający m.in., że Wnioskodawca nie jest w upadłości.

* W momencie Zamknięcia, Sprzedający dostarczą do Wnioskodawcy lub do Domu Maklerskiego (działającego w imieniu Wnioskodawcy) odpowiednie dokumenty wskazane w Umowie SPA, takie jak:

i.

świadectwo depozytowe wydane przez Dom Maklerski potwierdzające, że oryginalne dokumenty Akcji zostały dostarczone przez Sprzedających do Wnioskodawcy,

ii. kopię orzeczenia sądu rejestrowego potwierdzającego rejestrację oraz zakończenie podziału, będącego warunkiem Zamknięcia,

iii. kopie rezygnacji każdego z członków zarządu z ich pozycji,

iv. kopię zgody na dokonanie sprzedaży Akcji wydanej przez odpowiednie władze,

v. kopie odpowiednich dokumentów pozyskanych przez Sprzedających, potwierdzających uzyskanie wszelkich zgód wymaganych przez przepisy prawa,

vi. kopie odpowiednich dokumentów potwierdzających, że wszystkie umowy o przejściowe świadczenie usług oraz umowa wydzielenia zostały zawarte,

vii. kopie załączników i/lub suplementów do informacji due dilligence stworzone przez Sprzedających pomiędzy datą zawarcia umowy SPA a Zamknięciem oraz uaktualnione wersje dysków twardych albo USB zawierających informacje due dilligence do złożenia w depozycie w momencie Zamknięcia,

viii. dowód zwolnienia wszystkich obciążeń ustanowionych na Akcjach i wszystkich obciążeń innych niż dozwolone obciążenia na środkach trwałych należących do spółek z grupy Spółki Akcyjnej wymagających zwolnienia przed dokonaniem transakcji nabycia Akcji,

ix. pisemny certyfikat podpisany łącznie przez zarząd Spółki Akcyjnej oraz Sprzedających, potwierdzający, że zgodnie z nich najlepszą wiedzą nie miały miejsca żadne istotne niekorzystne wydarzenia.

Zgodnie z Umową Pośrednictwa, która zostanie zawarta przez Wnioskodawcę z Domem Maklerskim, Wnioskodawca zleci Domowi Maklerskiemu, a Dom Maklerski jako firma inwestycyjna w imieniu i na rzecz Wnioskodawcy przyjmie do wykonania usługi pośrednictwa określone w Umowie Pośrednictwa.

Usługi pośrednictwa Domu Maklerskiego, działającego jako firma inwestycyjna działająca w imieniu i na rzecz Wnioskodawcy, przede wszystkim będą polegały na akceptacji oraz wykonaniu zlecenia nabycia wszystkich Akcji (dalej: "Zlecenie"). Wykonanie Zlecenia nastąpi zgodnie z postanowieniami i warunkami Umowy Pośrednictwa oraz odpowiednich przepisów prawa.

Dom Maklerski wykonując Zlecenie w żadnym momencie nie nabędzie prawa własności Akcji we własnym imieniu oraz na własny rachunek.

Wykonując Zlecenie Dom Maklerski będzie zobowiązany do podjęcia wszelkich niezbędnych czynności do rozliczenia transakcji nabycia Akcji w sposób należyty i prawidłowy. Zgodnie z Umową Pośrednictwa Dom Maklerski w szczególności będzie zobowiązany do:

a.

zawarcia odrębnej umowy depozytowej ze Sprzedającymi (jak zostało to już wskazane powyżej), na podstawie której Dom Maklerski przyjmie dokumenty Akcji od Sprzedających i umieści je w depozycie razem z instrukcją do przeniesienia ich na rzecz Wnioskodawcy po zapłacie wstępnej ceny na rzecz Sprzedających, zgodnie z Umową SPA;

b.

przechowywania dokumentów Akcji w depozycie dla Wnioskodawcy w celu zrealizowania transakcji nabycia Akcji;

c.

wydania Sprzedającym potwierdzenia odbioru kwoty równej wstępnej cenie nabycia, natychmiast po tym jak taka kwota zostanie przekazana na rachunek Domu Maklerskiego;

d.

zaakceptowania Zlecenia od Wnioskodawcy;

e.

wykonania Zlecenia nabycia Akcji, które obejmować będzie podpisanie Umowy STA w imieniu i na rzecz Wnioskodawcy;

f.

dokonania wszelkich rozliczeń transakcji nabycia Akcji obejmujących przelew wstępnej ceny nabycia w imieniu Wnioskodawcy na konta bankowe Sprzedających, pod warunkiem otrzymania wystarczających środków od Wnioskodawcy oraz dokumentów Akcji od Sprzedających;

g.

wydanie Wnioskodawcy oraz Sprzedającym potwierdzenia przelewu wstępnej ceny nabycia na rachunek bankowy Sprzedających;

h.

dostarczenie Wnioskodawcy oryginału Umowy STA;

i.

dostarczenie Wnioskodawcy oraz Sprzedającym potwierdzenia, że transakcja nabycia została zawarta;

j.

zapewnienie Wnioskodawcy wsparcia w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji oraz materiałów w zakresie niezbędnym do wykonania Umowy Pośrednictwa.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy nabycie przez Spółkę Akcji dokonane przy udziale Domu Maklerskiego będzie podlegało zwolnieniu od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 9 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2016 r" poz. 223, dalej zwana: "Ustawa o p.c.c.")?

Zdaniem Wnioskodawcy,

W ocenie Wnioskodawcy, nabycie przez Spółkę akcji dokonane przy udziale Domu Maklerskiego wykonującego wskazane w opisie zdarzenia przyszłego czynności będzie podlegało zwolnieniu od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 9 lit. b Ustawy o p.c.c.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o p.c.c. podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają także - na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy - zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 i art. 4 pkt 1 Ustawy o p.c.c. obowiązek podatkowy z tytułu umowy sprzedaży powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży przy umowie sprzedaży na kupującym.

Mając na uwadze powyższe można stwierdzić, że przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego umowa sprzedaży akcji w kapitale zakładowym spółki akcyjnej mającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej powinna co do zasady podlegać opodatkowaniu p.c.c. - jako sprzedaż praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednakże, w myśl art. 9 pkt 9 Ustawy o p.c.c., zwalnia się od podatku sprzedaż praw majątkowych, będących instrumentami finansowymi:

a.

firmom inwestycyjnym oraz zagranicznym firmom inwestycyjnym,

b.

dokonywaną za pośrednictwem firm inwestycyjnych lub zagranicznych firm inwestycyjnych,

c.

dokonywaną w ramach obrotu zorganizowanego,

d.

dokonywaną poza obrotem zorganizowanym przez firmy inwestycyjne oraz zagraniczne firmy inwestycyjne, jeżeli prawa te zostały nabyte przez te firmy w ramach obrotu zorganizowanego - w rozumieniu przepisów Ustawy obrocie instrumentami finansowymi.

Z treści przepisu art, 9 pkt 9 iit, b) Ustawy o p.c.c. wynika, że aby można było mówić o zastosowaniu zwolnienia określonego w tym przepisie, sprzedaż praw majątkowych, będących instrumentami finansowymi musi być dokonywana za pośrednictwem firm inwestycyjnych lub zagranicznych firm inwestycyjnych.

Zatem zastosowanie przedmiotowego zwolnienia uzależnione jest od spełnienia następujących warunków:

1.

uznania Akcji za instrumenty finansowe w świetle przepisów Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi;

2.

uznania Domu Maklerskiego pośredniczącego w sprzedaży Akcji za firmę inwestycyjną lub zagraniczną firmę inwestycyjną w rozumieniu Ustawy obrocie instrumentami finansowymi;

3.

dokonania sprzedaży Akcji za pośrednictwem firmy inwestycyjnej lub zagranicznej firmy inwestycyjnej w rozumieniu Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

W ocenie Wnioskodawcy planowana transakcja kupna Akcji spełniać będzie wskazane powyżej warunki uprawniające do zastosowania zwolnienia od opodatkowania p.c.c. ze względu na wskazane poniżej okoliczności.

Ad. 1) Uznanie Akcji za instrumenty finansowe w świetle przepisów Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi

Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, instrumentami finansowymi są papiery wartościowe. Natomiast art. 3 pkt 1 lit. a Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi stanowi, że papierami wartościowymi są: akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego.

W konsekwencji należy stwierdzić, że Akcje stanowią instrumenty finansowe w rozumieniu Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a tym samym spełniony jest pierwszy warunek umożliwiający skorzystanie ze zwolnienia z p.c.c.

Ad. 2) Uznanie Domu Maklerskiego za firmę inwestycyjną lub zagraniczną firmę inwestycyjną w rozumieniu Ustawy obrocie instrumentami

Zgodnie z art. 3 pkt 33 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, ilekroć w ustawie jest mowa o firmie inwestycyjnej - rozumie się przez to dom maklerski, bank prowadzący działalność maklerską, zagraniczną firmę inwestycyjną prowadzącą działalność maklerską na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zagraniczną osobę prawną z siedzibą na terytorium państwa należącego do OECD lub WTO, prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską.

Ponadto, zgodnie z art. 3 pkt 32 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, przez zagraniczną firmę inwestycyjną rozumie się osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej z siedzibą na terytorium innego państwa członkowskiego, a w przypadku gdy przepisy danego państwa nie wymagają ustanowienia siedziby - z centralą na terytorium innego państwa członkowskiego, albo osobę fizyczną z miejscem zamieszkania na terytorium innego państwa członkowskiego, prowadzącą na podstawie zezwolenia właściwego organu nadzoru działalność na terytorium innego państwa członkowskiego, jak również zagraniczną instytucję kredytową.

Dom Maklerski, który będzie pośredniczył w przedmiotowej transakcji będzie spełniał powyższe warunki. W szczególności bowiem, Dom Maklerski, za pośrednictwem którego Wnioskodawca planuje przeprowadzić transakcję zakupu Akcji jest domem maklerskim z siedzibą w Polsce prowadzącym działalność maklerską, działającym na podstawie zezwolenia udzielonego przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd uprawniającego do prowadzenia działalności maklerskiej/pośredniczenia w transakcjach obrotu instrumentami finansowymi, podlegającym nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Dom Maklerski prowadzący działalność z siedzibą w Polsce został wprost wymieniony przez ustawodawcę jako jeden z przykładów firm inwestycyjnych/zagranicznych firm inwestycyjnych w rozumieniu Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. (Ciąg dalszy w załączniku ORD-IN/A nr 01.)

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że również druga przesłanka warunkująca skorzystanie ze zwolnienia zostanie spełniona w opisanym w niniejszym wniosku zdarzeniu przyszłym.

Ad. 3) Dokonanie sprzedaży Akcji za pośrednictwem firmy inwestycyjnej lub zagranicznej firmy inwestycyjnej w rozumieniu Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

Zarówno Ustawa o p.c.c., jak i Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi nie definiują pojęcia pośrednictwa. W konsekwencji, zgodnie z powszechnie przyjętymi zasadami wykładni przepisów prawa podatkowego, w celu rozstrzygnięcia zakresu tego terminu należy odnieść się do jego potocznego rozumienia. Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN (pod red. Mieczysława Szymczaka, wyd. PWN 1998), przez "pośrednictwo" należy rozumieć:

* działalność osoby trzeciej mającą na celu porozumienie się między stronami lub załatwienie jakichś spraw dotyczących obu stron,

* występowanie w roli łącznika,

* załatwianie dla zarobku różnego rodzaju transakcji handlowych między dwiema stronami.

Ponadto, w świetle art. 69 ust. 2 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, działalność maklerska, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 3 i art. 70, obejmuje wykonywanie czynności polegających na przyjmowaniu i przekazywaniu zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych czy też wykonywanie takich zleceń na rachunek dającego zlecenie.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że pośrednictwo w sprzedaży, o którym mowa w art. 9 pkt 9 lit. b Ustawy o p.c.c., powinno polegać na uczestnictwie przy zawieraniu umowy tej sprzedaży, w szczególności na zawarciu umowy sprzedaży przez pośrednika w imieniu i na rachunek jednej ze stron umowy sprzedaży. Powyższe znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych, przykładowo w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 maja 2015 r., sygn. II FSK 1006/13.

Również organy podatkowe, w licznych interpretacjach indywidualnych, definiując pojęcie "pośrednictwa" na potrzeby wykładni art. 9 pkt 9 Ustawy o p.c.c. wskazują, że ma ono miejsce w sytuacji, gdy firma inwestycyjna prowadząca działalność maklerską uczestniczy przy dokonywaniu umowy sprzedaży akcji i obejmuje, przykładowo, zawarcie umowy przez firmę inwestycyjną w imieniu jednej ze stron transakcji, a także czynności maklerskie, o których mowa w art. 69 ust. 2 pkt 2 w zw. z pkt 1 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, tj. wykonywanie zleceń nabycia lub zbycia papierów wartościowych, na rachunek dającego zlecenie (tak np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 19 marca 2015 r., sygn. IPPB2/4514-60/15-3/MZ, interpretacji indywidualnej z dnia 24 lutego 2015 r., sygn. IPPB2/4514-6/15-3/MZ).

Tym samym uznać należy, że przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego sprzedaż akcji będzie dokonana za pośrednictwem firmy inwestycyjnej w rozumieniu Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Jak bowiem wynika z opisu zdarzenia przyszłego, Dom Maklerski zawrze z Wnioskodawcą Umowę Pośrednictwa, na mocy której Dom Maklerski będzie za wynagrodzeniem świadczyć na rzecz Wnioskodawcy usługę polegającą na zawarciu umowy sprzedaży akcji w imieniu i na rzecz Wnioskodawcy (na podstawie udzielonego pełnomocnictwa), oraz dodatkowe usługi służące wykonaniu głównego zlecenia, tj. zawarcia umowy sprzedaży akcji. Dodatkowe czynności Domu Maklerskiego związane z wykonaniem głównego zlecenia mają polegać m.in. na:

* zebraniu/odbiorze od Sprzedających i Wnioskodawcy wszelkich dokumentów związanych z umową sprzedaży Akcji, a następnie dostarczeniu tych materiałów do drugiej strony transakcji, zarówno z okresie pomiędzy podpisaniem umowy SPA a Zamknięciem, jak i na samym Zamknięciu transakcji,

* pośrednictwa w przekazaniu Sprzedającym ceny nabycia,

* przekazaniu dokumentów Akcji na rzecz Wnioskodawcy,

* zawarciu oddzielnej umowy depozytowej ze Sprzedającymi w celu zdeponowania dokumentów Akcji,

* wystawieniu potwierdzenia dokonania transakcji,

* świadczeniu innych czynności, zgodnie z zakresem opisanym w Umowie Pośrednictwa.

Innymi słowy, Dom Maklerski będzie zaangażowany we wszelkie czynności związane z zawarciem ostatecznej umowy sprzedaży i przeniesienia udziałów, a podczas Zamknięcia podpisze w imieniu i na rzecz Wnioskodawcy umowę STA.

W związku z tym, Dom Maklerski będzie występować w roli łącznika między Wnioskodawcą a Sprzedawcą, czyli działającego za wynagrodzeniem podmiotu pośredniczącego pomiędzy Wnioskodawcą a Sprzedawcą w celu zawarcia przez nich umowy sprzedaży akcji.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego sprzedaż akcji, dokonana za pośrednictwem firmy inwestycyjnej lub zagranicznej firmy inwestycyjnej w rozumieniu Ustawy o obrocie, spełnia wszystkie warunki zwolnienia z p.c.c. na podstawie art. 9 pkt 9 lit. b Ustawy o p.c.c.

Zaprezentowane powyżej stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych, prezentujących jednolite stanowisko interpretacjach prawa podatkowego. Przykładowo, takie stanowisko zajęły organy podatkowe w następujących interpretacjach:

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 5 maja 2016 r., sygnatura: IPPB2/4514-195/16-2/AF w której organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: "przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego sprzedaż akcji, dokonana za pośrednictwem firmy inwestycyjnej lub zagranicznej firmy inwestycyjnej w rozumieniu Ustawy o obrocie, spełnia wszystkie warunki zwolnienia z p.c.c. na podstawie art. 9 pkt 9 lit. b Ustawy p.c.c."

* Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 kwietnia 2016 r., sygnatura: IPPB2/4514-85/16-4/LS stwierdził, że: "sprzedaż papierów wartościowych (w tym akcji) to szczególny typ umowy sprzedaży praw majątkowych i wobec tego podlega regulacjom ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Przy czym, jeżeli dokonywana jest za pośrednictwem określonych podmiotów, wymienionych w art. 9 pkt 9 lit. b ww. ustawy, to korzysta ze zwolnienia z tego podatku."

* Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 10 grudnia 2015 r., sygnatura: IBPB-2-1/4514-426/15/BD w której organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, że: "transakcja nabycia akcji przez Wnioskodawcę za pośrednictwem domu maklerskiego, będącego firmą inwestycyjną w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi będzie spełniała hipotezę art. 9 pkt 9 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a w konsekwencji będzie zwolniona z opodatkowania tym podatkiem."

* Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 25 listopada 2015 r., sygnatura: IBPB-2-1/4514-341/15/KrB w której organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, że: "transakcja sprzedaży (nabycia przez Wnioskodawcę) papierów wartościowych powinna zostać uznana za sprzedaż praw majątkowych, będących instrumentami finansowymi, na rzecz Wnioskodawcy, za pośrednictwem firmy inwestycyjnej w rozumieniu art. 9 pkt 9 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W rezultacie, zamierzona transakcja podlegać będzie, zdaniem Wnioskodawcy, zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu jej dokonania."

* Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 października 2015 r., sygnatura: IPPB2/4514-349/15-2/KW1 w której organ podatkowy wskazał, że: "pośrednictwo przy zawieraniu umowy sprzedaży akcji ma miejsce w sytuacji, gdy firma inwestycyjna prowadząca działalność maklerską uczestniczy przy dokonywaniu tejże umowy. Pojęcie pośrednictwa obejmuje zatem przykładowo zawarcie umowy przez firmę inwestycyjną w imieniu jednej ze stron transakcji, a także czynności maklerskie, o których mowa w art. 69 ust. 2 pkt 2 w zw. z pkt 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, tj. wykonywanie zleceń nabycia lub zbycia papierów wartościowych, na rachunek dającego zlecenie."

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego nabycie Akcji będzie zwolnione z p.c.c. na podstawie art. 9 pkt 9 lit. b Ustawy o p.c.c.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 223) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają także - na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy - zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 i art. 4 pkt 1 ustawy obowiązek podatkowy z tytułu umowy sprzedaży powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży przy umowie sprzedaży na kupującym.

W myśl art. 9 pkt 9 ww. ustawy, zwalnia się od podatku sprzedaż praw majątkowych, będących instrumentami finansowymi:

a.

firmom inwestycyjnym oraz zagranicznym firmom inwestycyjnym,

b.

dokonywaną za pośrednictwem firm inwestycyjnych lub zagranicznych firm inwestycyjnych,

c.

dokonywaną w ramach obrotu zorganizowanego,

d.

dokonywaną poza obrotem zorganizowanym przez firmy inwestycyjne oraz zagraniczne firmy inwestycyjne, jeżeli prawa te zostały nabyte przez te firmy w ramach obrotu zorganizowanego

- w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2014 r. poz. 94 z późn. zm.)

Z treści przepisu art. 9 pkt 9 lit. b powyższej ustawy wynika, że aby można było mówić o zastosowaniu zwolnienia określonego w tym przepisie, sprzedaż praw majątkowych, będących instrumentami finansowymi musi być dokonywana za pośrednictwem firm inwestycyjnych lub zagranicznych firm inwestycyjnych.

Na podstawie art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 z późn. zm.), przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. W powołanym przepisie jest mowa tylko o rzeczach jako przedmiotach materialnych (art. 45 Kodeksu cywilnego), jednakże zgodnie z art. 555 Kodeksu cywilnego przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio do sprzedaży energii, praw oraz wody. Ustawa Kodeks cywilny nie zawiera w tym przedmiocie wyłączeń w odniesieniu do sprzedaży praw wynikających z papierów wartościowych.

Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2014 r. poz. 94 z późn. zm.), instrumentami finansowymi są papiery wartościowe. Natomiast art. 3 pkt 1 lit. a ww. ustawy stanowi, że papierami wartościowymi są: akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego.

Zgodnie z art. 3 pkt 33 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o firmie inwestycyjnej - rozumie się przez to dom maklerski, bank prowadzący działalność maklerską, zagraniczną firmę inwestycyjną prowadzącą działalność maklerską na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zagraniczną osobę prawną z siedzibą na terytorium państwa należącego do OECD lub WTO, prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską.

Stosownie do treści art. 3 pkt 9 ww. ustawy ilekroć w ustawie jest mowa o obrocie zorganizowanym rozumie się przez to obrót papierami wartościowymi lub innymi instrumentami finansowymi dokonywany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na rynku regulowanym albo w alternatywnym systemie obrotu.

W związku z powyższym za sprzedaż praw majątkowych, będących instrumentami finansowymi (w tym akcji), także w rozumieniu art. 9 pkt 9 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, należy uznać umowę zobowiązującą jedną stronę czynności do przeniesienia praw wynikających z papierów wartościowych (ewentualnie także innych czynności - np. wydania papierów wartościowych istniejących w formie dokumentów), a drugą stronę do zapłaty ceny (ewentualnie także innych czynności - np. odbioru papierów wartościowych istniejących w formie dokumentów).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: "Wnioskodawca") zamierza nabyć akcje (dalej: "Akcje") polskiej spółki akcyjnej (dalej: "Spółka Akcyjna") od dwóch spółek, jednej z siedzibą w Holandii i drugiej z siedzibą we Francji (dalej: "Sprzedający"). Akcje posiadane przez Sprzedających mają łącznie stanowić nie mniej niż 99% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Akcyjnej oraz mają uprawniać do nie mniej niż 99% ogółu głosów w Spółce Akcyjnej. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 3 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1636, z późn. zm., dalej: "Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi") akcje w spółce akcyjnej stanowią instrumenty finansowe. Nabycie Akcji w Spółce Akcyjnej nastąpi poza obrotem zorganizowanym w wyniku opisanych poniżej okoliczności faktycznych oraz zdarzeń prawnych. Dom maklerski pośredniczący w transakcji (dalej: "Dom Maklerski") jest polską firma inwestycyjną w rozumieniu Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi i prowadzi działalność w zakresie obrotu papierami wartościowymi oraz innymi instrumentami finansowymi, a także pozostałe czynności działalności maklerskiej przewidziane przez Ustawę o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Maklerski prowadzi działalność na podstawie zezwolenia wydanego przez Komisję Nadzoru Finansowego do prowadzenia działalności maklerskiej.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że sprzedaż papierów wartościowych (w tym akcji) to szczególny typ umowy sprzedaży praw majątkowych i wobec tego podlega regulacjom ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Przy czym, jeżeli dokonywana jest za pośrednictwem określonych podmiotów, wymienionych w art. 9 pkt 9 lit. b ww. ustawy, to korzysta ze zwolnienia z tego podatku.

Pośrednictwo przy zawieraniu umowy sprzedaży papierów wartościowych ma miejsce w sytuacji, gdy firma inwestycyjna prowadząca działalność maklerską uczestniczy przy dokonywaniu tejże umowy. Pojęcie pośrednictwa obejmuje zatem przykładowo zawarcie umowy przez firmę inwestycyjną w imieniu jednej ze stron transakcji, a także czynności maklerskie, o których mowa w art. 69 ust. 2 pkt 2 w zw. z pkt 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, tj. wykonywanie zleceń nabycia lub zbycia papierów wartościowych, na rachunek dającego zlecenie.

Reasumując należy stwierdzić, że w sytuacji przedstawionej w zdarzeniu przyszłym we wniosku zastosowanie znajdzie przepis art. 9 pkt 9 lit. b ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, przedmiotowa transakcja będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych, wskazać należy, że rozstrzygnięcia te zapadły w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej z zastosowaniem art. 119a ustawy - Ordynacja podatkowa.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl