1462-IPPB2.4514.543.2016.2.JG1

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 stycznia 2017 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1462-IPPB2.4514.543.2016.2.JG1

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2016 r. (data wpływu 21 listopada 2016 r.) uzupełnionym pismem z dnia 27 grudnia 2016 r. (data nadania 28 grudnia 2016 r., data wpływu 2 stycznia 2017 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 16 grudnia 2016 r. (data doręczenia 19 grudnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zmiany umowy Spółki (pytanie Nr 4 - pierwsze zdarzenie przyszłe) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zmiany umowy Spółki (pytanie Nr 4 - pierwsze zdarzenie przyszłe).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Pierwsze zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej również: "Spółka""Z.P.") jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski oraz podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce (dalej: VAT). Przeważającym przedmiotem działalności Z.P. jest działalność śródlądowych agencji transportowych. Jednym ze wspólników Z.P. jest spółka prawa cypryjskiego z siedzibą w Nikozji (dalej: "Wspólnik", Z.H.). Z.H. jest rezydentem podatkowym na Cyprze i podlega tam opodatkowaniu od całości swych dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Z.H. jest wierzycielem wobec Wnioskodawcy z tytułu udzielonych pożyczek. Łączna kwota udzielonych pożyczek opiewa na kwotę ok. 430.000 euro.

Z uwagi na to, iż na chwilę obecną Wnioskodawca nie posiada wystarczających środków finansowych, aby uregulować powyższe zobowiązanie, planowana jest konwersja wierzytelności na kapitał zakładowy Z.P. Wnioskodawca wskazuje, że podwyższenie kapitału zakładowego Z.P. nastąpi w drodze uchwały Zgromadzenia Wspólników Z.P. poprzez zmianę umowy Spółki.

Przedmiotowa transakcja miałaby się odbyć poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci wierzytelności zarówno z tytułu udzielonych pożyczek, jak i z tytułu należnych odsetek na kapitał zakładowy, w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy. Konwersja ma zostać dokonana według wartości nominalnej wierzytelności. Nowoutworzone udziały miałyby zostać objęte w całości przez Z.H. W konsekwencji, poprzez wniesienie wierzytelności jako wkładu niepieniężnego na pokrycie kapitału zakładowego nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego w Z.P. i w ten sposób dojdzie do wygaśnięcia w całości długu z tytułu umowy pożyczki na skutek konfuzji. Po stronie Z.H. nastąpi podwyższenie ilości posiadanych przez niego udziałów oraz wygaśnięcie wierzytelności z tytułu zapłaty za nowoutworzone udziały.

Drugie zdarzenie przyszłe:

Spółka prawa brytyjskiego (dalej: Z.B.) współpracowała ze spółką prawa ukraińskiego (dalej: Z.U.) w zakresie dostawy towarów. Z.B. nie otrzymywała wynagrodzenia z tytułu wykonywanych dostaw towarów, w konsekwencji czego powstał dług o łącznej wartości ok. 300.000 euro. Z.B. jest zatem wierzycielem Z.U.

Wnioskodawca - spółka prawa polskiego (dalej: Z.P.) planuje wykupić wierzytelność Z.B wobec Z.U. z tytułu dostaw towarów. Strony planują zawrzeć w tym celu kilka umów cesji wierzytelności, które mają zostać podpisane w Kijowie. W drodze umów cesji wierzytelność przysługującą Z.B. wobec Z.U. zostanie przeniesiona na Z.P., na skutek czego, nastąpi zmiana wierzyciela, w ten sposób, że to Z.P. będzie wierzycielem Z.U.

Pismem z dnia 16 grudnia 2016 r. Nr 1462-IPPP1.4512.978.2016.1.MP, 1462 -IPPB5.4510.1028.2016.1.PW, 1462-IPPB2.4514.543.2016.1.JG1 (data doręczenia 19 grudnia 2016 r.) wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania poprzez wskazanie, którego zdarzenia przyszłego dotyczy wniesiona opłata za wydanie interpretacji indywidualnej oraz uiszczenie dodatkowej opaty w kwocie 120 zł na rachunek bankowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Nr 31 1010 1010 0166 4922 3100 0000 i doręczenie kserokopii dowodu uiszczenia opłaty do tut. Organu. Ponadto, jeżeli przedmiotowy wniosek ma być rozpatrzony w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych to wniosek należy uzupełnić poprzez wskazanie gdzie wykonywane będą prawa majątkowe w chwili zawarcia umowy cesji wierzytelności podlegających spłacie oraz umowy cesji wierzytelności podlegających zwolnieniu z długu (terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, czy też terytorium innego państwa).

Pismem z dnia 27 grudnia 2016 r. (data nadania 28 grudnia 2016 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek po terminie przedkładając potwierdzenie uiszczenia dodatkowej opłaty (data wpłaty 27 grudnia 2016 r., czyli dodatkowa opłata została uiszczona w terminie) oraz informując, że prawa majątkowe w chwili zawarcia umowy cesji wierzytelności podlegających spłacie będą wykonywane na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Ponadto Wnioskodawca oświadczył, iż wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci wierzytelności zarówno z tytułu udzielonych pożyczek, jak i z tytułu należnych odsetek, w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy, w wyniku czego nastąpi wygaśnięcie długu Wnioskodawcy z tytułu otrzymanej pożyczki oraz podwyższenie kapitału zakładowego również nastąpi na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

Pytania do pierwszego zdarzenia przyszłego:

1. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym czynność polegająca na podwyższeniu kapitału zakładowego przez konwersję wierzytelności na udziały w Spółce, w wyniku której nastąpi wygaśnięcie długu Wnioskodawcy z tytułu otrzymanej pożyczki oraz podwyższenie kapitału zakładowego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług po stronie Wnioskodawcy?

2. Czy opisana w zdarzeniu przyszłym czynność konwersji wierzytelności na kapitał zakładowy spowoduje powstanie przychodu po stronie Wnioskodawcy, czy też będzie neutralna w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych?

3. Czy w związku z wniesieniem przez Wspólnika (spółki prawa cypryjskiego), wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki Z.P. w postaci wierzytelności (w tym również odsetek) na pokrycie podwyższonego kapitału i dokonania konwersji wierzytelności powstanie u Wnioskodawcy obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, tj. podatku u źródła? A jeśli tak, to czy będzie to podatek liczony od nominalnej wartości całego wkładu niepieniężnego, czy też będzie to podatek liczony jedynie od wartości odsetek stanowiących część wkładu niepieniężnego? Jaka będzie stawka podatku u źródła, jeśli na Wnioskodawcy ciąży obowiązek jego poboru?

4. Czy konwersja pożyczki na kapitał zakładowy Spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? A jeśli tak, to w jakiej wysokości?

Pytanie do drugiego zdarzenia przyszłego:

1. Czy na gruncie powyższego zdarzenia Wnioskodawca zobowiązany jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu cesji wierzytelności dokonywanej na terenie innego państwa pomiędzy Z.B. a Wnioskodawcą? A jeśli tak, to w jakiej wysokości i jak ustalić ewentualną wartość rynkową wierzytelności?

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od czynności cywilnoprawnych (pytanie Nr 4 - pierwsze zdarzenie przyszłe). W pozostałym zakresie zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, konwersja pożyczki na kapitał zakładowy Spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zgodnie bowiem z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z 9 września 2000 r., o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 223, dalej: ustawa o p.c.c.), podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4. Ponadto, zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o p.c.c. w przypadku spółki kapitałowej, za zmianę umowy spółki uważa się podwyższenie kapitału spółki z wkładów, ze środków spółki oraz dopłaty. Zgodnie zaś z treścią art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o p.c.c. stawka podatku od umowy zmiany spółki wynosi 0,5%.

W konsekwencji, czynność dokonania podwyższenia kapitelu zakładowego poprzez konwersję pożyczonych wcześniej środków wraz z odsetkami będzie podlegała opodatkowaniu p.c.c. w wysokości 0,5% liczone od wartości podwyższającej kapitał, czyli w tej sytuacji od wartości nominalnej skonwertowanej pożyczki wraz z odsetkami (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o p.c.c.). Zobowiązanie podatkowe powstaje w dniu podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki z tytułu ww. pożyczki i ciąży na spółce, tj. Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 9 ust. 11 pkt b) ustawy o p.c.c. zwalnia się od podatku umowy spółki i ich zmiany związane z podwyższaniem kapitału zakładowego pokrytego z niezwróconej pożyczki udzielonej spółce kapitałowej przez wspólnika lub akcjonariusza, która była uprzednio opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych lub podatkiem od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Rzeczypospolita Polska. Niemniej, w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego umowa pożyczki nie była uprzednio opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych, bowiem korzystała ze zwolnienia przedmiotowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 223 z późn. zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i pkt 2 ww. ustawy podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania tym podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Natomiast stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy, w przypadku umowy spółki za zmianę umowy spółki kapitałowej uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty. Stosownie do treści art. 1a pkt 2 ww. ustawy przez spółkę kapitałową należy rozumieć spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.

W konsekwencji, zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 4 pkt 9 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną i ciąży na spółce. Natomiast na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przy zmianach umowy spółki stosuje się stawkę podatku przewidzianą dla umowy spółki, czyli stawkę w wysokości 0,5%, a stosownie do treści art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b ww. ustawy, podstawę opodatkowania stanowić będzie wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca (dalej również: "Spółka""Z.P.") jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski oraz podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce (dalej: VAT). Przeważającym przedmiotem działalności Z.P. jest działalność śródlądowych agencji transportowych. Jednym ze wspólników Z.P. jest spółka prawa cypryjskiego z siedzibą w Nikozji (dalej: "Wspólnik", Z.H.). Z.H. jest rezydentem podatkowym na Cyprze i podlega tam opodatkowaniu od całości swych dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Z.H. jest wierzycielem wobec Wnioskodawcy z tytułu udzielonych pożyczek. Łączna kwota udzielonych pożyczek opiewa na kwotę ok. 430.000 euro. Z uwagi na to, iż na chwilę obecną Wnioskodawca nie posiada wystarczających środków finansowych, aby uregulować powyższe zobowiązanie, planowana jest konwersja wierzytelności na kapitał zakładowy Z.P. Wnioskodawca wskazuje, że podwyższenie kapitału zakładowego Z.P. nastąpi w drodze uchwały Zgromadzenia Wspólników Z.P. poprzez zmianę umowy Spółki. Przedmiotowa transakcja miałaby się odbyć poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci wierzytelności zarówno z tytułu udzielonych pożyczek, jak i z tytułu należnych odsetek na kapitał zakładowy, w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy. Konwersja ma zostać dokonana według wartości nominalnej wierzytelności. Nowoutworzone udziały miałyby zostać objęte w całości przez Z.H. W konsekwencji, poprzez wniesienie wierzytelności jako wkładu niepieniężnego na pokrycie kapitału zakładowego nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego w Z.P. i w ten sposób dojdzie do wygaśnięcia w całości długu z tytułu umowy pożyczki na skutek konfuzji. Po stronie Z.H. nastąpi podwyższenie ilości posiadanych przez niego udziałów oraz wygaśnięcie wierzytelności z tytułu zapłaty za nowoutworzone udziały.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, iż planowane przez Wnioskodawcę podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki pochodzących z pożyczek udzielonych przez wspólnika będzie zatem na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych traktowane jako zmiana umowy spółki kapitałowej podlegająca opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, według stawki 0,5%.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej z zastosowaniem art. 119a Ordynacja podatkowa.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl