1462-IPPB2.4511.27.2017.2.MK - Określenie skutków podatkowych sprzedaży akcji i opcji na akcje spółki akcyjnej mającej siedzibę w Stanach Zjednoczonych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 marca 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 1462-IPPB2.4511.27.2017.2.MK Określenie skutków podatkowych sprzedaży akcji i opcji na akcje spółki akcyjnej mającej siedzibę w Stanach Zjednoczonych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1948, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 18 stycznia 2017 r. (data wpływu 23 stycznia 2017 r.) uzupełnionym pismem z dnia 3 marca 2017 r. (data wpływu 9 marca 2017 r.) na wezwanie Nr 1462-IPPB2.4511.27.2017.1.MK z dnia 23 lutego 2017 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży akcji i opcji na akcje spółki akcyjnej mającej siedzibę w Stanach Zjednoczonych - jest:

* prawidłowe - w części dotyczącej łącznego opodatkowania przez Wnioskodawcę przychodu ze sprzedaży akcji i opcji na akcje firmy z USA oraz przychodu z tytułu transakcji na GPW na jednym formularzu PIT-38.

* nieprawidłowe - w pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE

W dniu 23 stycznia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży akcji i opcji na akcje spółki akcyjnej mającej siedzibę w Stanach Zjednoczonych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Złożony wniosek o udzielenie interpretacji podatkowej dotyczy sprzedaży przez Wnioskodawcę opcji na akcje i akcji firmy za okres od dnia 1 stycznia 2016 r. do dnia 31 grudnia 2016 r.

W latach 2013-2016 Wnioskodawca pracował w firmie X Inc. zarejestrowanej w stanie Delaware (USA) w ramach oddziału firmy zarejestrowanego w Polsce. W ramach programu akcjonariatu pracowniczego, którym objęci są wszyscy pracownicy firmy Wnioskodawca otrzymał opcje na akcje i akcje firmy. Papiery te były zdeponowane na koncie maklerskim założonym przez firmę X wyłącznie na nazwisko Wnioskodawcy w USA.

W 2016 wszystkie ww. papiery wartościowe Wnioskodawca sprzedał. Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania między USA, a RP (ponieważ Wnioskodawca jest rezydentem RP), należny podatek dochodowy z tytułu sprzedaży papierów wartościowych Wnioskodawca powinien rozliczyć wyłącznie zgodnie z prawem polskim do końca kwietnia 2017.

Od lat, w ramach małżeńskiej wspólności majątkowej, Wnioskodawca posiada z żoną rachunek maklerski w polskim biurze maklerskim i dochód z przeprowadzanych transakcji w stosunku 50%:50% jest rozliczany przez każdego z małżonków osobno na formularzach PIT-38. Transakcje na koncie maklerskim w polskim biurze były również przeprowadzane w 2016 r.

Ponadto Wnioskodawca wyjaśnia, że;

* przez cały okres, którego dotyczy prośba o interpretację podatkową i do chwili obecnej, pozostaje z żoną w małżeńskiej wspólności majątkowej;

* akcje firmy z USA są notowane na rynku publicznym w USA (NASDAQ);

* sprzedaż akcji nastąpiła poprzez transakcję na rynku publicznym;

* nie prowadzą z żoną działalności gospodarczej - akcje nie były zatem sprzedawane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej;

* pytania dotyczą jedynie opodatkowania dochodu ze sprzedaży akcji. Należności związane z otrzymaniem akcji (zaliczka na podatek, składka zdrowotna, etc.) zostały już uwzględnione przez pracodawcę w comiesięcznych zaliczkach razem z wynagrodzeniem i zostaną rozliczone na formularzu PIT-37.

Ponieważ złożony wniosek zawierał braki formalne, tutejszy organ podatkowy pismem z dnia 23 lutego 2017 r. Nr 1462-IPPB2.4511.27.2017.1.MK wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

* sformułowanie pytania przyporządkowanego do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, tak by wniosek dotyczył zapytania o wykładnię przepisów prawa materialnego i ich zastosowania w opisanym stanie faktycznym oraz by w konsekwencji możliwe było wydanie w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej interpretacji przepisów prawa podatkowego;

Braki uzupełniono w wyznaczonym terminie (data nadania 6 marca 2017 r.).

Ponadto dla poparcia tezy, iż przychód ze sprzedaży ww. papierów wartościowych powinien być rozliczony w proporcji 50%/50% ponieważ wchodzi do majątku wspólnego małżonków, Wnioskodawca przedstawił stanowisko zaakceptowane w judykaturze Sądu Najwyższego, jak i piśmiennictwie prawniczym.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 20 maja 1999 r. (sygn. I CKN 1146/97) oraz uzasadnieniem wyroku (pkt 3):. gdy czynność prawna dokonana została przez jednego z małżonków, stroną takiej czynności jest tylko ten małżonek, który w niej uczestniczył, a więc ten, który złożył oświadczenie woli kreujące i współkształtujące dany stosunek prawny (por. również uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 24 września 1970 r., III CZP 55/70, OSPiKA 1973, z. 6, poz. 120, a zwłaszcza uzasadnienie uchwały Pełnego Składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 28 września 1979 r., m CZP 15/79, OSNCP 1980, z. 4, poz. 63).

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 20 maja 1999 r. oraz uzasadnieniem wyroku "Przenosząc przedstawiony (powyżej) pogląd na stosunki w spółce kapitałowej należy konsekwentnie przyjąć, że jakkolwiek nabyty udział wchodzi w skład majątku wspólnego, to jednak wspólnikiem w spółce staje się tylko małżonek będący uczestnikiem czynności prawnej i nabywcą udziału,... nie budzi wątpliwości że przedmiotem majątku wspólnego małżonków mogą być tylko prawa i obowiązki o charakterze majątkowym, nie korporacyjnym; udział więc, w jego przejawie materialnym odzwierciedlającym prawa "własnościowe" w spółce, staje się elementem majątku wspólnego; natomiast prawa i obowiązki korporacyjne wykonuje tylko małżonek - udziałowiec, nabywca udziału.

Jak wynika z powyżej przedstawionego orzecznictwa oraz literatury przedmiotu, prawa majątkowe związane z udziałem wchodzą do majątku wspólnego małżonków, których łączy wspólność ustawowa (por. też teza 87 do art. 33 k.r.o. E. Skowrońska-Bocian; Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy komentarz -LexisNexis 2014). Podobnie teza 85 w cytowanej pozycji stanowi: Prawa związane z udziałem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością mosa wejść do majątku wspólnego. jeżeli mają charakter majątkowy. Przyjmuje się, że prawa takie charakteryzują się dwoistą naturą: prawa o charakterze organizacyjnym mają charakter niemajątkowy i nie mogą stanowić składnika majątku wspólnego, natomiast prawa majątkowe wejdą do wspólności (zob. np. A. Dyoniak, Przynależność do majątku..., nr 3, s. 25 i n.; G. Jędrejek, w: G Jędrejek, P. Pogonowski, Działalność gospodarcza..s. 72 in.).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy słuszne jest stanowisko, że przychód ze sprzedaży akcji i opcji na akcje firmy z USA i przychód z tytułu transakcji na GPW (zgodnie z art. 17. ustawy p.d.o.f.) powinny być rozliczone łącznie na jednym formularzu PIT-38?

2. Czy słuszne jest stanowisko, że przychód ze sprzedaży akcji i opcji na akcje firmy z USA, jako majątek wspólny małżeństwa (zgodnie z art. 31 i 33 ustawy k.r.o.), powinien być rozliczony przez Wnioskodawcę i przez jego żonę w proporcji 50%/50% w ramach rozliczenia rocznego na formularzu PIT-38?

Zdaniem Zainteresowanych,

1. Dochód ze sprzedaży akcji i opcji na akcje firmy z USA powinien być rozliczony łącznie z dochodami transakcji przeprowadzonych na GPW w ramach konta prowadzonego przez polskie biuro maklerskie na jednym formularzu PIT-38 (osobnym dla żony i dla Wnioskodawcy).

2. Dochód ze sprzedaży opcji na akcje i akcji firmy z USA powinien być również uwzględniony w proporcji 50%:50% przez Wnioskodawcę i przez współmałżonka Wnioskodawcy w ramach rozliczenia PIT-38 za rok 2016.

Ad 1. Interpretacja ta wynika bezpośrednio z przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (informacje zawarte w broszurze objaśniającej do formularza PIT-38). Przychody i koszty ich uzyskania z tytułu sprzedaży papierów wartościowych są łączone niezależnie od tego czy były uzyskane na terenie RP czy za granicą.

Ad. 2 W przypadku tego pytania kluczową kwestią jest ustalenie czyją własnością były opcje na akcje i akcje firmy z USA w chwili ich sprzedaży. Zgodnie z prawem i utrwalonym orzecznictwem przyjmuje się, że jeżeli określone świadczenie nie daje się przyporządkować któremukolwiek z elementów majątku osobistego małżonków, o których mowa w art. 33 k.r.o., element ten wchodzi do majątku wspólnego małżonków. Określenie akcji pracowniczych jako elementu majątku wspólnego ma miejsce w przypadku nabycia akcji przez pracownika pozostającego w ustawowej wspólności majątkowej ze swoim małżonkiem. Jeżeli umowę o nabycie takich akcji pracownik zawarł w trakcie trwania małżeństwa (kiedy istniał ustrój ustawowej wspólności majątkowej), wówczas akcje te stanowią element majątku wspólnego małżonków. Nabycia akcji przez pracownika pozostającego w ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej nie dotyczy bowiem żaden z wyjątków zastrzeżonych w art. 33 k.r.o. W ten sposób wypowiedział się Sąd Najwyższy w uchwale z 11 września 2003 r. sygn. akt III CZP 52/03. Zgodnie z uzasadnieniem prawnym SN jeżeli umowę nieodpłatnego nabycia akcji zawarł pracownik pozostający w ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej, nabyte przez niego akcie wchodzą, zgodnie z art. 31 i 32 k.r.o. - mimo że małżonek nabywcy nie staje się stroną tej umowy ani wspólnikiem spółki akcyjnej (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 maja 1999 r., ICKN 1146/97, OSNC 1999, Nr 12, poz. 209) - w skład majątku wspólnego. Nieodpłatnego nabycia akcji przez pracownika pozostającego w ustawowej wspólności majątkowej nie dotyczy bowiem żaden z wyjątków zastrzeżonych w art. 33 pkt 2-10 k.r.o. O przynależności zaś do majątku wspólnego określonego prawa, rozstrzyga jedynie porównanie chwili nabycia tego prawa z czasem pozostawania nabywcy we wspólności ustawowej. Jeżeli data nabycia przypada na ten czas, nabyte prawo staje się składnikiem majątku wspólnego. I na odwrót, jeżeli data nabycia prawa nie przypada na czas, w którym nabywca pozostaje we wspólności ustawowej, nabyte prawo nie może stać się składnikiem majątku objętego tą wspólnością.

Pozostaje to również w zgodzie z indywidualnymi interpretacjami podatkowymi wydanymi w podobnych sprawach:

ILPB2/436-211/14-4/MK - w skład masy spadkowej po zmarłym małżonku wchodzi jedynie połowa nabytych akcji, gdyż druga połowa należała do drugiego małżonka z tytułu wspólnoty majątkowej.

Inne podobne interpretacje: IPPB2/415-472/13-4/MK oraz 1438/DF-1/415-34/157/07/AG.

Ponadto, Wnioskodawca w odpowiedzi na przesłane wezwanie doprecyzował własne stanowisko stwierdzając, że:

Dla poparcia tezy, iż przychód ze sprzedaży ww. papierów wartościowych powinien być rozliczony w proporcji 50%/50% ponieważ wchodzi do majątku wspólnego małżonków, Wnioskodawca przedstawił stanowisko zaakceptowane w judykaturze Sądu Najwyższego, jak i piśmiennictwie prawniczym.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 20 maja 1999 r. (sygn. I CKN 1146/97) oraz uzasadnieniem wyroku (pkt 3):. gdy czynność prawna dokonana została przez jednego z małżonków, stroną takiej czynności jest tylko ten małżonek, który w niej uczestniczył, a więc ten, który złożył oświadczenie woli kreujące i współkształtujące dany stosunek prawny (por. również uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 24 września 1970 r., III CZP 55/70, OSPiKA 1973, z. 6, poz. 120, a zwłaszcza uzasadnienie uchwały Pełnego Składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 28 września 1979 r., m CZP 15/79, OSNCP 1980, z. 4, poz. 63).

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 20 maja 1999 r. oraz uzasadnieniem wyroku "Przenosząc przedstawiony (powyżej) pogląd na stosunki w spółce kapitałowej należy konsekwentnie przyjąć, że jakkolwiek nabyty udział wchodzi w skład majątku wspólnego, to jednak wspólnikiem w spółce staje się tylko małżonek będący uczestnikiem czynności prawnej i nabywcą udziału, nie budzi wątpliwości że przedmiotem majątku wspólnego małżonków mogą być tylko prawa i obowiązki o charakterze majątkowym nie korporacyjnym; udział więc w jego przejawie materialnym odzwierciedlającym prawa "własnościowe" w spółce, staje się elementem majątku wspólnego; natomiast prawa i obowiązki korporacyjne wykonuje tylko małżonek - udziałowiec, nabywca udziału.

Jak wynika z powyżej przedstawionego orzecznictwa oraz literatury przedmiotu, prawa majątkowe związane z udziałem wchodzą do majątku wspólnego małżonków, których łączy wspólność ustawowa (por. też teza 87 do art. 33 k.r.o. E. Skowrońska-Bocian; Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy komentarz -LexisNexis 2014). Podobnie teza 85 w cytowanej pozycji stanowi: Prawa związane z udziałem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością mogą wejść do majątku wspólnego, jeżeli mają charakter majątkowy. Przyjmuje się, że prawa takie charakteryzują się dwoistą naturą: prawa o charakterze organizacyjnym mają charakter niemajątkowy i nie mogą stanowić składnika majątku wspólnego, natomiast prawa majątkowe wejdą do wspólności (zob. np. A. Dyoniak, Przynależność do majątku..., nr 3, s. 25 i n.; G. Jędrejek, w: G Jędrejek, P. Pogonowski, Działalność gospodarcza..s. 72 in.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe w części dotyczącej łącznego opodatkowania przez Wnioskodawcę przychodu i ze sprzedaży akcji i opcji na akcje firmy z USA oraz przychodu z tytułu transakcji na GPW na jednym formularzu PIT-38, natomiast w pozostałym zakresie nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 7 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.), podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT stanowi, że jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c).

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się, przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.

Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.

Zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych zostały określone w art. 30b ustawy o PIT.

Na podstawie art. 30b ust. 1 ustawy o PIT - od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Przepisy art. 30b ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji (art. 30b ust. 3 ww. ustawy).

Przepis art. 30b ust. 5 ustawy o PIT stanowi, że dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (na zasadach ogólnych wg skali podatkowej) oraz w art. 30c (tzw. podatek liniowy z działalności gospodarczej).

Zgodnie z art. 30b ust. 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga dochody, o których mowa w ust. 1, zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami, dochody te łączy się i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą. Natomiast zgodnie z ust. 5b powoływanego artykułu w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, uzyskującego dochody, o których mowa w ust. 1, wyłącznie poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej zasadę określoną w ust. 5a stosuje się odpowiednio.

Stosownie do treści art. 30b ust. 6 ustawy rozliczenie ww. dochodów następuje na zasadzie samoopodatkowania, tj. po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, składanym do końca kwietnia roku następnego po roku podatkowym, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym m.in. z odpłatnego zbycia akcji oraz z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, i obliczyć należny podatek dochodowy.

Na podatniku, który uzyskał dochód (poniósł stratę) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ustawy o PIT, ciąży obowiązek złożenia we właściwym urzędzie skarbowym zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (formularz PIT-38), w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym uzyskano przychód (art. 45 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy). W tym samym terminie dokonuje się też wpłaty należnego podatku wynikającego z zeznania (art. 45 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej - w ramach programu akcjonariatu pracowniczego, którym objęci byli wszyscy pracownicy firmy Wnioskodawca otrzymał opcje na akcje i akcje Spółki Akcyjnej mającej siedzibę w Stanach Zjednoczonych. Papiery te były zdeponowane na koncie maklerskim założonym przez firmę X wyłącznie na nazwisko Wnioskodawcy w USA. Akcje firmy z USA są notowane na rynku publicznym w USA (NASDAQ). W 2016 r. wszystkie ww. papiery wartościowe Wnioskodawca sprzedał. Sprzedaż akcji nastąpiła poprzez transakcję na rynku publicznym. Przez cały okres, którego dotyczy stan faktyczny przedstawiony we wniosku i do chwili obecnej, Wnioskodawca pozostaje z żoną w małżeńskiej wspólności majątkowej. Wnioskodawca posiada z żoną rachunek maklerski w polskim biurze maklerskim. Dochód z przeprowadzanych transakcji w stosunku 50%:50% jest rozliczany przez każdego z małżonków osobno na formularzach PIT-38. Transakcje na koncie maklerskim w polskim biurze były również przeprowadzane w 2016 r.

Wątpliwość Wnioskodawcy budzi czy przychód ze sprzedaży opcji na akcje i akcji firmy z USA oraz przychód z tytułu transakcji na polskiej GPW powinny być rozliczone łącznie na jednym formularzu PIT-38 oraz czy przychód ze sprzedaży akcji i opcji na akcje firmy z USA, jako majątek wspólny małżeństwa, powinien być rozliczony przez Wnioskodawcę i jego żonę w proporcji 50%/50% w ramach rozliczenia rocznego na formularzu PIT-38.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o PIT, małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. Zasadą ustawową jest zatem, że małżonkowie są podatnikami każdy z osobna, a w szczególnych przypadkach ustawa zezwala na łączne opodatkowanie małżonków, nie powoduje to jednak, że małżonkowie stają się jednym podatnikiem, gdyż podatnikiem nadal pozostaje osoba fizyczna.

Zatem rozpatrując kwestię możliwości rozliczenia przychodu ze sprzedaży opcji na akcje oraz akcji spółki amerykańskiej przez współmałżonka Wnioskodawcy w 2016 r., istotne znaczenie ma okoliczność, że podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu jest odrębnie każdy z małżonków, a nie małżonkowie łącznie. Ponadto, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, małżonkowie są uprawnieni do wspólnego rozliczenia osiągniętych przez nich dochodów, jednak z pewnymi wyjątkami. Do tych wyjątków zaliczane są m.in. dochody z kapitałów pieniężnych obejmujące również dochód z odpłatnego zbycia opcji na akcje oraz akcji. Co istotne, dochodów z kapitałów pieniężnych nie łączy się z innymi dochodami podatników, dlatego też zgodnie z przepisami ww. ustawy nie podlegają one regulacjom o wspólnym opodatkowaniu małżonków.

Podkreślenia wymaga fakt, że chociaż opcje na akcje oraz akcje spółki amerykańskiej, w przedmiotowej sprawie, zostały nabyte w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej, to dochód (stratę) z kapitałów pieniężnych w związku z ich sprzedażą uzyskuje ten z małżonków, który wpisany jest jako ich właściciel we właściwych rejestrach i dysponuje prawami akcjonariusza wynikającymi z ich posiadania.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że osobą nabywającą i zbywającą opcje na akcje oraz akcje spółki amerykańskiej a więc wskazaną jako ich posiadacz i akcjonariusz był Wnioskodawca albowiem to tylko Wnioskodawca był właścicielem rachunku inwestycyjnego w biurze maklerskim mającym siedzibę w Stanach Zjednoczonych. Domy maklerskie informację o uzyskanych przychodach wystawiają tylko klientowi, a więc właścicielowi rachunku, który jest uważany również za podmiot dokonujący obrotu tymi akcjami i dysponujący prawami do nich.

Wyjaśnić należy, że przepisy prawa co prawda nie zabraniają zakładania wspólnych rachunków m.in. dla małżonków, jednak wówczas dla każdego współposiadacza wystawiana jest odrębna informacja o uzyskanym przychodzie. Tylko w sytuacji, gdy między Małżonkami istnieje wspólność majątkowa mogą otworzyć w Biurze Maklerskim, oferującym taką usługę, wspólny rachunek inwestycyjny. Maklerskie instrumenty finansowe i środki pieniężne znajdujące się na wspólnym rachunku inwestycyjnym stanowią współwłasność małżonków. Udziały małżonków w majątku objętym wspólnością majątkową małżeńską są równe.

Tymczasem w przedstawionym stanie faktycznym współmałżonek Wnioskodawcy nie był klientem domu maklerskiego w Stanach Zjednoczonych, a więc nie był właścicielem rachunku, który jest uważany również za podmiot dokonujący obrotu tymi akcjami i dysponujący prawami do nich. W związku z powyższym, ponieważ właścicielem rachunku w Stanach Zjednoczonych był Wnioskodawca, a nie współmałżonek Wnioskodawcy, a zatem Wnioskodawca widniał jako posiadacz akcji i opcji na akcje, w konsekwencji współmałżonek Wnioskodawcy, nie może dochodu ze sprzedaży opcji na akcje oraz akcji spółki amerykańskiej uwzględnić w proporcji 50%/50% w ramach rozliczenia PIT-38 za rok 2016. W świetle powyższego w składanym zeznaniu podatkowym PIT-38 za 2016 rok współmałżonek Wnioskodawcy, uwzględni połowę przychodów uzyskanych w związku z operacjami przeprowadzanymi na Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach wspólnego rachunku maklerskiego oraz połowę kosztów ich uzyskania.

Natomiast uzyskany w Stanach Zjednoczonych dochód ze sprzedaży akcji i opcji na akcje firmy amerykańskiej które znajdowały się na imiennym rachunku inwestycyjnym Wnioskodawcy w biurze maklerskim mającym siedzibę w Stanach Zjednoczonych, Wnioskodawca powinien rozliczyć łącznie z połową przychodów uzyskanych w związku z operacjami dokonywanymi na wspólnym rachunku maklerskim przeprowadzonymi na Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach konta prowadzonego przez polskie biuro maklerskie na jednym formularzu PIT-38 za rok 2016.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r. § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl