1462-IPPB1.4511.1005.1.RK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 października 2016 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1462-IPPB1.4511.1005.1.RK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 1 sierpnia 2016 r. (data wpływu 5 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie ustalenia wysokości przychodu oraz kosztu uzyskania tego przychodu w związku ze sprzedażą nieruchomości przez spółkę osobową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalania wysokości przychodu oraz kosztu uzyskania tego przychodu w związku ze sprzedażą nieruchomości przez spółkę osobową.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (dalej również jako: Osoba Fizyczna). Wnioskodawca prowadzi jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą, która obejmuje swoim zakresem m.in. wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi oraz w przyszłości będzie również obejmować obrót tymi nieruchomościami, a także inwestowanie w papiery wartościowe i udziały w spółkach kapitałowych oraz obrót tymi papierami wartościowymi i udziałami. Dochody uzyskiwane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej opodatkowane będą stawką 19%.

Wnioskodawca będzie wspólnikiem spółki osobowej innej niż spółka komandytowo-akcyjna (dalej: Spółka Osobowa) - powstałej z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka Przekształcana). W skład majątku Spółki Osobowej będą wchodziły nieruchomości (dalej: Nieruchomości), które będą nabyte przez Spółkę Przekształcaną w ramach aportu niepieniężnego od Wnioskodawcy, Nieruchomości nie będą stanowić przedsiębiorstwa, ani jego zorganizowanej części i zaklasyfikowana będą przez Spółkę Przekształcaną jako środki trwałe. Spółka Osobowa w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przyjmie te same wartości początkowe środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (w tym Nieruchomości), jakie były w odpowiedniej ewidencji Spółki Przekształcanej.

Spółka Osobowa będzie kontynuowała działalność Spółki Przekształcanej, w tym także będzie prowadziła działalność m.in. w zakresie najmu, dzierżawy oraz obrotu nieruchomościami, wykorzystując w tym celu m.in. Nieruchomości. W przyszłości Nieruchomości mogą zostać sprzedane przez Spółkę Osobową.

Mając na uwadze przedstawione powyżej zdarzenie przyszłe, w celu wyeliminowania wątpliwości co do stosowania obowiązujących przepisów ustawy o p.d.o.f., Wnioskodawca wnosi o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytanie:

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

W jakiej wysokości Osoba Fizyczna jako wspólnik Spółki Osobowej powinna rozpoznać przychód oraz koszt jego uzyskania w związku ze sprzedażą Nieruchomości przez Spółkę Osobową?

Zdaniem Wnioskodawcy

W przypadku sprzedaży Nieruchomości dla Osoby Fizycznej, jako wspólnika Spółki Osobowej:

1.

przychodem będzie cena określona w umowie sprzedaży odzwierciedlająca wartość rynkową Nieruchomości,

2.

kosztem uzyskania przychodów będzie wartość początkowa Nieruchomości wynikająca z ewidencji środków trwałych pomniejszona o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych

- w części odpowiadającej posiadanemu przez Osobę Fizyczną udziałowi w zysku Spółki Osobowej.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Z kolei ust. 2 wskazanego przepisu stanowi, iż zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do 1) rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat, 2) ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy o p.d.o.f., jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o p.d.o.f. podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c (tekst jedn.: opodatkowanie stawką 19%).

Natomiast na podstawie art. 9a ust. 5 ustawy o p.d.o.f. Jeżeli podatnik (1) prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną, (2) jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną - wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

Przyjmuje się, że przytoczone powyżej przepisy ustawy o p.d.o.f. wyrażają zasadę transparentności podatkowej spółek osobowych (z wyjątkiem spółki komandytowo-akcyjnej) dla celów podatku dochodowego, zgodnie z którą spółki osobowe nie są uważane za podatników podatków dochodowych, a osiągane przez te spółki przychody i ponoszone przez nie koszty stanowią odpowiednio przychody i koszty wspólników tych spółek w części odpowiadającej ich udziałowi w zysku takich spółek.

W związku z faktem, iż Wnioskodawca jest osobą fizyczną zastosowanie znajdą przepisy ustawy o p.d.o.f. W konsekwencji, Osoba Fizyczna, jako wspólnik Spółki Osobowej powinna rozpoznawać dla celów p.d.o.f. przychody i koszty z tytułu udziału w Spółce Osobowej w wysokości odpowiadającej części osiąganych przez Spółkę Osobową przychodów i kosztów (proporcjonalnej do posiadanego przez Osobę Fizyczną udziału w zysku Spółki Osobowej) zgodnie z przepisami ustawy o p.d.o.f.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Z kolei art. 14 ust, 2 pkt 1 lit. a ustawy o p.d.o.f. przewiduje, iż przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Natomiast w świetle art. 19 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Z kolei, w ust. 3 wskazanego wyżej przepisu wskazano, iż wartość rynkowa, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, Spółka Osobowa w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokona sprzedaży Nieruchomości za określoną w umowie cenę odpowiadającą wartości rynkowej Nieruchomości.

Mając na uwadze powyższe, w związku z transakcją sprzedaży Nieruchomości przez Spółkę Osobową, zdaniem Wnioskodawcy, powinien on rozpoznać przychód z działalności gospodarczej w wysokości odpowiadającej ustalonej u umowie cenie Nieruchomości (odpowiadającej ich wartości rynkowej) w części proporcjonalnie przypadającej do posiadanego przez Osobę Fizyczną prawa do udziału w zysku Spółki Osobowej.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z kolei zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o p.d.o.f. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:

a.

nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,

b.

nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a środków trwałych oraz wartość niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,

c.

ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiąc, podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych

- wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzecz; określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d, oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.

Zgodnie z art. 22g ust. 12 ustawy o p.d.o.f. w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej podzielonego albo połączonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi.

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, Spółka Osobowa dokona sprzedaży Nieruchomości stanowiących środki trwałe w rozumieniu ustawy o p.d.o.f., których wartość początkową, w oparciu o powyższy przepis, Spółka Osobowa ustali w wysokości wartości początkowej określonej przez Spółkę Przekształcaną.

W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, w związku ze sprzedażą Nieruchomości Osoba Fizyczna powinni rozpoznać koszt uzyskania przychodu w wysokości odpowiadającej wartości początkowej Nieruchomość (odpowiadającej wartości początkowej ustalonej przez Spółkę Przekształcaną) pomniejszonej o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych, w części proporcjonalnie przypadającej do posiadanego przez Osobę Fizyczną prawa do udziału w zysku Spółki Osobowej.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy w przypadku sprzedaży Nieruchomości dla Osoby Fizycznej, jako wspólnika Spółki Osobowej:

* przychodem będzie cena określona w umowie sprzedaży odzwierciedlająca wartość rynkową Nieruchomości,

* kosztem uzyskania przychodów będzie wartość początkowa Nieruchomości wynikająca z właściwej ewidencji środków trwałych pomniejszona o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych

- w części odpowiadającej posiadanemu przez Osobę Fizyczną udziałowi w zysku Spółki Osobowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl