1449/2CF/413/IP-31/2007/GW - Czy podatniczka może rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko, jeżeli córka otrzymywała zasiłek pielęgnacyjny i ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności, mimo iż osiągnęła w 2006 r. dochody w wysokości przekraczającej kwotę wolną od podatku?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 lipca 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1449/2CF/413/IP-31/2007/GW Czy podatniczka może rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko, jeżeli córka otrzymywała zasiłek pielęgnacyjny i ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności, mimo iż osiągnęła w 2006 r. dochody w wysokości przekraczającej kwotę wolną od podatku?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60, z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19 kwietnia 2007 r. (wpływ do tut. Urzędu 25 kwietnia 2007 r.), o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym wnioskodawca prezentuje stanowisko, iż za 2006 może rozliczyć swoje dochody jako osoba samotnie wychowująca dziecko w przypadku gdy córka otrzymywała zasiłek pielęgnacyjny i ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności, mimo iż osiągnęła w 2006 roku dochody w wysokości przekraczającej kwotę wolną od podatku.

POSTANAWIA

uznać powyższe stanowisko za niezgodne z przepisami prawa podatkowego obowiązującymi w dacie wydania niniejszego postanowienia

UZASADNIENIE

W dniu 25 kwietnia 2007 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek podatnika o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym stan faktyczny został przedstawiony następująco:

1)

Podatnik jest osobą rozwiedzioną - rozwód orzeczono w 1989 roku - córka jest zameldowana i mieszka razem.

2)

Córka ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności i od 14-go roku życia pobierany był na nią zasiłek pielęgnacyjny.

3)

Ma przyznaną rentę socjalną.

4)

Jest studentką V roku studiów wieczorowych.

5)

W 2006 roku osiągnęła dochody przekraczające kwotę wolną od podatku dochodowego i dlatego wystąpiła z wnioskiem o zawieszenie renty socjalnej. Z dniem 1 stycznia 2007 roku renta socjalna została zawieszona Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa- Śródmieście stwierdza, co następuje: Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:

*

dzieci małoletnie,

*

dzieci, bez względu na ich wiek, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,

*

dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku, podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8 na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7, z tym, że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie. Za osobę samotnie wychowującą dzieci, zgodnie z art. 6 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności. Z preferencyjnego opodatkowania nie mogą korzystać osoby samotnie wychowujące dzieci, gdy uzyskały one (lub ich dzieci) przychody (dochody) opodatkowane na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Na podstawie art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, preferencyjnego sposobu opodatkowania, nie można zastosować w przypadku, gdy do osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W świetle uregulowań, o których mowa w art. 6 ust. 4, nie spełnia podatniczka żadnego z kryteriów, aby skorzystać z preferencyjnej formy rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Córka w roku 2006 oprócz zasiłku pielęgnacyjnego uzyskała bowiem dochód ze stosunku pracy w wysokości 9.081,00 zł powodujący obowiązek zapłaty podatku. Tak więc uzyskany przez córkę w roku 2006 dochód przekraczający kwotę wolną od podatku pozbawia podatnika prawa do skorzystania z preferencyjnego rozliczenia własnych dochodów na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci. Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl