1449/2BV/443/2006/10/KA - Stawka podatku w przypadku importu usług finansowych mieszczących się w grupowaniu PKWiU 74.87.12-00.00 „Usługi świadczone przez agencje inkasa”

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 stycznia 2006 r. Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście 1449/2BV/443/2006/10/KA Stawka podatku w przypadku importu usług finansowych mieszczących się w grupowaniu PKWiU 74.87.12-00.00 „Usługi świadczone przez agencje inkasa”

Pytanie podatnika

Jaką stawkę podatku należy zastosować w przypadku importu usług finansowych mieszczących się w grupowaniu PKWiU 74.87.12-00.00 "Usługi świadczone przez agencje inkasa"?

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W przedmiotowym podaniu Federacja wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w związku ze świadczeniem na rzecz Federacji usług finansowych przez firmę X z siedzibą w Szwajcarii. We wniosku podano informację, że usługi świadczone przez X mieszczą się w grupie PKWiU 74.87.12-00.00 jako "usługi świadczone przez agencje inkasa" i polegają na dokonywaniu rozliczeń finansowych tj. płatności za towary dostarczane przez Federację na rzecz Y. Z tytułu świadczonych usług firma X będzie otrzymywała od Federacji wynagrodzenie w wysokości równowartości ustalonego punktu procentowego od każdej dokonanej kwoty płatności. Firma X nie prowadzi działalności gospodarczej w Polsce i nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT w Polsce.

Do przedstawionego stanu faktycznego Federacja wystąpiła z zapytaniem czy usługi świadczone przez firmę X należy traktować jako import usług finansowych podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22%.

Należy uznać, że wniosek Federacji w praktyce obejmuje dwie kwestie:

1. Czy nabycie usług świadczonych przez firmę X na rzecz Federacji stanowi import usług?

2. Jaką stawkę podatku należy zastosować w przypadku importu opisanych wyżej usług finansowych?

Zdaniem Federacji świadczone przez firmę X usługi traktować należy jako import usług podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22%.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego w zakresie drugiej spośród wymienionych wyżej kwestii (pierwszą sprawę rozpatrzono odrębnie), Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy. Oznacza to, że wymienioną wyżej stawkę należy stosować, jeżeli brak jest przepisu szczególnego określającego obniżoną stawkę podatku lub zwolnienie od podatku, przy czym przepisy takie zawiera zarówno ustawa, jak też rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Żaden z tych przepisów nie dotyczy jednak usług objętych grupowaniem PKWiU 74.87.12-00.0. "Usługi świadczone przez agencje inkasa". W załączniku nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług wymienione są m.in. usługi pośrednictwa finansowego, klasyfikowane w sekcji J Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usługz wyjątkiem dziewięciu kategorii usług. Zgodnie z podaną we wniosku informacją usługi będące przedmiotem zapytania nie zaliczają się do usług wymienionych w poz. 3 załącznika nr 4, gdyż Sekcja J PKWiU obejmuje działy od 65 do 67, zaś usługi świadczone przez agencje inkasa mieszczą się w Sekcji K PKWiU, obejmującej usługi związane z nieruchomościami, wynajem, naukę i prowadzenie działalności gospodarczej.

Reasumując, przedmiotowe usługi opodatkowane są podatkiem od towarów i usług według stawki 22% - co zgodne jest z przedstawionym we wniosku stanowiskiem Federacji. Tym samym stanowisko Federacji należy uznać za prawidłowe, w związku z czym Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście postanowił jak w sentencji. Należy jednak podkreślić, że niniejsze postanowienie ściśle odnosi się do przedstawionego przez Federację stanu faktycznego, w tym do grupowania PKWiU wskazanego jako właściwe dla przedmiotowych usług. Żaden przepis prawa nie daje bowiem organom podatkowym prawa do interpretacji standardów klasyfikacyjnych, w szczególności zaliczania wyrobów i usług do odpowiednich grupowań PKWiU - wydawanie opinii statystycznych leży w kompetencji Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego oraz podległych mu urzędów.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl