1449/1CG/415-20/i-28/07/MM - Wydatki na usługi gastronomiczne związane z organizacją szkoleń.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 sierpnia 2007 r. Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście 1449/1CG/415-20/i-28/07/MM Wydatki na usługi gastronomiczne związane z organizacją szkoleń.

W dniu 30 maja 2007 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego Pana wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego w zakresie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Jak stanowił art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa w brzmieniu obowiązującym na dzień złożenia wniosku - stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W rozpatrywanej sprawie oceny prawnej dokonano w stosunku do przedstawionego przez Pana we wniosku stanu faktycznego oraz własnego stanowiska.

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 z dnia 26 lipca 1991 r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Interpretacja pojęcia "koszty uzyskania przychodów" zawartego ww. art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzi do wniosku, że podatnik ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków, pod warunkiem, że są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, są to koszty poniesione w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, nie są kosztami wymienionymi w art. 23 ust. 1. Kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Koszty ponoszone przez podatnika należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów, a nie niezbędności i rezultatu, jakie przyniosły w postaci konkretnych przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Firma "X", otrzymała zlecenie na zorganizowanie kursu podyplomowego od Europejskiego Instytutu Energii działającego przy Katolickim Uniwersytecie w Leuven, Belgia. Zlecenie dotyczyło organizacji kursu w dwóch etapach w Warszawie i Krakowie. Elementem kursu było dostarczenie jego uczestnikom napojów, herbaty, kawy i ciast w czasie przerw, lunch-y oraz kilka obiadów, co zostało ściśle wymienione w zleceniu. Ww. posiłki zostały umieszczone w programie kursu, na podstawie którego otrzymano zlecenie. Według Pana opinii przedstawionej we wniosku wszystkie wymienione w zleceniu usługi, w tym usługi gastronomiczne, są częścią nieodłączną wykonania zlecenia i uzyskania przychodów, a zatem stanowią koszt uzyskania przychodów. Firma prowadząc działalność gospodarczą, w ramach świadczenia usług szkoleniowych, ponosi szereg różnego rodzaju wydatków związanych z ich organizowaniem. Między innymi są to wydatki na zakup usług gastronomicznych. Wydatki te są nierozerwalnie związane z prowadzoną przez firmę działalnością gospodarczą. Ponoszenie tych wydatków jest konieczne w celu wykonania usługi szkoleniowej, ponieważ częstowanie uczestników napojami i posiłkami jest zwyczajowo przyjęte na tym rynku usług. Wykonanie usługi jest warunkiem otrzymania należnego wynagrodzenia, a co za tym idzie osiągnięcia przychodu.

Biorąc pod uwagę powyższe, na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, że poniesienie przez firmę "X" kosztów zakupu usług gastronomicznych, służących uczestnikom organizowanej przez nią szkoleń, konferencji i seminariów, jest niezbędne w celu osiągnięcia przychodów i spełnienia wymogu zagwarantowania kompleksowej usługi. Wydatki te będą więc stanowiły koszty uzyskania przychodów. Związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia przychodu w stanie faktycznym przedstawionym przez Pana we wniosku jest jednoznaczny, gdyż poniesienie wydatków gastronomicznych służy uzyskaniu przychodów, a wiec wydatki te stanowią koszty uzyskania przychodów. Mając na uwadze powołany stan prawny i przedstawiony przez Pana stan faktyczny, tutejszy organ podatkowy postanowił orzec jak w sentencji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl