1446/PDII/415/4/07/GC - Czy sprzedaż działki wraz z budynkiem w stanie surowym w kwietniu 2007 r. rodzi konieczność zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od sprzedanej działki i domu?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 sierpnia 2007 r. Urząd Skarbowy w Żyrardowie 1446/PDII/415/4/07/GC Czy sprzedaż działki wraz z budynkiem w stanie surowym w kwietniu 2007 r. rodzi konieczność zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od sprzedanej działki i domu?

Podatnik zwrócił się do organu podatkowego o udzielenie, na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej, interpretacji - czy sprzedaż działki wraz z budynkiem w stanie surowym, w kwietniu 2007 roku rodzi konieczność zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od sprzedanej działki i domu?

Podatnik poinformował, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. We wniosku strona przedstawiła następujący stan faktyczny. Cyt. "W 1998 roku nabyłem od mojego ojca w drodze darowizny udział w niezabudowanej nieruchomości rolnej oznaczonej jako działka nr ew.92/2 o powierzchni 0,70 ha, położonej we wsi XXX. W trakcie istnienia współwłasności rozpocząłem budowę domu mieszkalnego. Budowa domu została nie zakończona. W 2005 roku dom był w stanie surowym zamkniętym Następnie wraz z ojcem podzieliliśmy działkę 92/2 na 5 działek. Celem tego podziału było wydzielenie dla mnie działki na której wybudowałem dom, a dla ojca działki niezabudowanej. Uzyskane w wyniku podziału dwie działki stały się powierzchniowo równe i wynosiły po około 3.438 m kw. Pozostałe wydzielone dwie działki, przeznaczone pod drogę gminną, mocą decyzji podziałowej nr 164/2006 z dnia 18 grudnia 2006 roku przeszły na własność gminy. W dniu stycznia 2007 roku dokonaliśmy zniesienia współwłasności. W wyniku zawartej umowy działka ew. nr 92/6 o pow. 3.437 m kw. stała się moją własnością, natomiast działka ew nr 92/4 i 92/5 własnością mojego ojca. Zniesienie współwłasności nastąpiło nieodpłatnie tj. bez dopłat. Kolejno w lutym 2007 roku zawarłem warunkową umowę sprzedaży działki ew nr 92/6 o pow. 3.437 m kw. Z uwagi na fakt, że była to działka obejmująca częściowo grunty rolne (grunty orne R VI o pow. 0,2131 ha), co do jej prawa pierwokupu wypowiedziała się Agencja Nieruchomości Rolnych, która nie skorzystała z przysługującego jej prawa. W dniu kwietnia 2007 roku zawarłem więc finalną umowę sprzedaży tej działki wraz z budynkiem w stanie surowym.

Zdaniem podatnika dokonana sprzedaż zabudowanej działki nie powoduje konieczności uiszczenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat.

Zgodnie z przepisami art. 10 ust 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 Nr 14 po. 176 z późn. zm.) źródłami przychodów są: (...)8) odpłatne zbycie:

a

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d

innych rzecz,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...).

Jak wynika z wniosku podatnik nabył w 1998 roku na podstawie umowy darowizny udział w niezabudowanej nieruchomości o pow. 0,70 ha, stanowiącej działkę 92/2. Na działce tej rozpoczął budowę domu mieszkalnego. Następnie działka 92/2 została podzielona na 5 działek w tym wydzielono działkę z budynkiem w stanie surowym zamkniętym dla podatnika. W 2007 roku nastąpiło nieodpłatne zniesienie współwłasności w wyniku którego, jedynym właścicielem działki 92/6 o pow. 3.437 m kw. stał się podatnik.

Wobec powyższego nabycie o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nastąpiło w 1998 roku.

Zatem sprzedaż działki wraz z budynkiem mieszkalnym w stanie surowym w kwietniu 2007 roku tj. po upływie 5 lat od daty nabycia nie powoduje obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Należy również zaznaczyć, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a wyżej powołanej ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie rozdziela sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku stanowiącego jego część składową. Nie wymienia ponadto sprzedaży budynku jako odrębnego źródła przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie można więc traktować, w rozumieniu przepisów wyżej wymienionej ustawy, jak również przepisów kodeksu cywilnego, odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku. Należy zatem stwierdzić, że bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową. Bieg tego terminu liczony jest od daty nabycia własności gruntu, a data wybudowania budynku nie ma znaczenia.

W przedmiotowej sprawie nabycie udziału nieruchomości nastąpiło w roku 1998 w drodze darowizny. Zniesienie współwłasności dokonane w 2007 roku nie spowodowało dodatkowego przysporzenia majątku, ponieważ nabyte prawo własności odzwierciedla dotychczasową wielkość udziału w nieruchomości.

Wobec powyższego przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, będzie zwolniony od podatku dochodowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W niniejszej interpretacji zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej ustosunkowano się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, gdyż organ podatkowy wydając postanowienie w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego nie ma obowiązku badania załączonych dokumentów.

Pouczenie: 1. Przedstawiona interpretacja: dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl