1446/PDII/415/2/GC/07 - Czy należy zapłacić podatek dochodowy od sprzedaży działki nabytej na podstawie umowy zamiany, której sprzedaż nastąpiła przed upływem 5 lat ?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 maja 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1446/PDII/415/2/GC/07 Czy należy zapłacić podatek dochodowy od sprzedaży działki nabytej na podstawie umowy zamiany, której sprzedaż nastąpiła przed upływem 5 lat ?

We wniosku strona przedstawiła następujący stan faktyczny. Cytat "W dniu 14 grudnia 1996 r. nabyliśmy gospodarstwo rolne w położone w miejscowości Y o pow. 3,36 ha i prowadziliśmy na nim działalność rolniczą. W dniu 23 stycznia 2002 r. pomimo naszych sprzeciwów zmuszeni zostaliśmy przez Burmistrza Miasta Y pod groźbą wywłaszczenia do zamiany naszej działki nr 147 o pow. 5.962 m i działki nr 178 (część) o pow. 1.391 m2178; z przeznaczeniem na cele społeczne (budowa obwodnicy) na działkę nr 1430/2 będącą wówczas w posiadaniu Urzędu Miasta w Y o pow. 7.360 m. Obydwie nasze działki będące przedmiotem zamiany o łącznej pow. 7.353 m2178; przylegały bezpośrednio do trasy szybkiego ruchu i w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone były pod budownictwo przemysłowe. Natomiast działka 1430/2 o pow. 7.360 m2178; należąca do Urzędu Miasta będąca przedmiotem zamiany przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe. Powierzchnie zamienionych działek są podobne: Urzędu Miasta 7.360 m2178; - nasza 7.353 m2178;. Obydwie działki będące przedmiotem zamiany były wycenione przez biegłych, w wyniku tego nasze działki były wycenione wyżej o 5 zł/ m2178, niż działka będąca własnością Urzędu Miasta, pomimo tego byliśmy zmuszeni dopłacić 24.500,00 złotych (...) W dniu 27 grudnia 2006 r. sprzedaliśmy działkę 1430/2 pochodzącą z zamiany przed upływem 5 lat od dnia zamiany (...)"

Zdaniem Strony dokonana sprzedaż działki jest zwolniona z podatku.

W przedstawionej sprawie zastosowanie mają następujące przepisy prawa: - art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, po. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., zgodnie z którym źródłami przychodów są: (...) 8) odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzecz, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...) w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany, - art. 28 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy, w myśl którego podatek od przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % przychodu.

Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, - art. 28 ust. 2a cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z którym zasada, o której mowa w wyżej wymienionym przepisie nie ma zastosowanie do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e). W przypadku spełnienia przez podatnika warunków określonych w tym przepisie przychód ze sprzedaży nieruchomości jest wolny od podatku dochodowego z mocy prawa. W przeciwnym razie podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie dwóch lat licząc od dnia dokonania odpłatnego zbycia wraz z odsetkami za zwłokę, - art. 603 k.c. według którego przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy, - art. 604 k.c. stanowi, że do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży, tj. art. 155 § 1 k.c., zgodnie z którym umowa zamiany rzeczy oznacza przeniesienie własności na nabywcę.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nabycie nieruchomości (działki) w drodze zamiany nastąpiło 23 stycznia 2002 r. Przytoczone okoliczności nabycia działki, w świetle obowiązujących przepisów, nie mają wpływu na ocenę prawną. W związku z powyższym bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych liczony jest od daty nabycia prawa własności gruntu nabytego w drodze zamiany. Ponieważ sprzedaży nieruchomości dokonano w dniu 27 grudnia 2006 r., czyli przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, to sprzedaż ta stanowi źródło przychodu w myśl przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a przychód ten podlega opodatkowaniu zgodnie z wyżej cytowanymi przepisami. Podatek ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu.

Zatem stanowisko przedstawione przez podatnika jest nieprawidłowe.

Przedstawiona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl