1444/ND/14/5/2006 - Opłaty eksploatacyjne związane z używaniem lokalu a przychody z najmu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 sierpnia 2006 r. Urząd Skarbowy w Zwoleniu 1444/ND/14/5/2006 Opłaty eksploatacyjne związane z używaniem lokalu a przychody z najmu.

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zwoleniu, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20 czerwca 2006 r. uzupełnionego na wezwanie urzędu w dniu 24 lipca 2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny i prawny, postanawia przedstawione we wniosku stanowisko uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Z treści skierowanego do tutejszego organu wniosku wyłonił się następujący stan faktyczny: Podatnik prowadzi w 2006 r. działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym, polegającą na świadczeniu usług wynajmu lokalu użytkowego (domu weselnego).

Usługi te są i będą świadczone wyłącznie na rzecz osób fizycznych. Do dnia 21 lipca 2006 r., Podatnik wliczał koszty mediów tj. energii elektrycznej, gazu, wody i ścieków w czynsz płacony przez najemców lokalu, natomiast od dnia 21 lipca 2006 r. w zawartej z ewentualnym najemcą umowie, będzie umieszczał punkt że najemca będzie pokrywał koszty związane ze zużyciem prądu gazu, wody, a koszty te będą zwracane przez wynajmujących, wg. ilości zużytych mediów, zgodnym z odczytem stanu liczników pomnożonym przez cenę jednostkową.

Zapytanie podatnika brzmi czy będzie opodatkowanym przychodem, zwrot kosztów przez najemców dotyczących zużytej wody, w zakresie dostaw gazu oraz energii elektrycznej Zdaniem Podatnika zwrot opłat przez najemców z tytułu używania mediów nie stanowi przychodu z tytułu najmu. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wymienia jako odrębne źródło przychodu: najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze - art. 10 ust. 1 pkt 6.

Przychodami z tytułu najmu są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i analogicznie art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.). Do końca roku 2002 przychód z najmu mógł być rozliczany tylko na zasadach ogólnych z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodów. Od 1 stycznia 2003 r. osoby fizyczne osiągające przychody z najmu mogą korzystać z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Uzyskane w roku podatkowym przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej kwoty 4.000 euro opodatkowane są stawką w wysokości 8,5 % przychodu. Od nadwyżki ponad tę kwotę, od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi przekroczenie, ryczałt wynosi 20 % przychodu (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym), z tym, że podatek zryczałtowany pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania/ art. 12 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym/.

Podstawą generowania przychodów z tytułu najmu jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy cywilnoprawnej. Strony umowy określają w niej wysokość czynszu. Czynsz ten stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym. Jednakże, aby powstał przychód po stronie wynajmującego muszą zaistnieć przesłanki określone w art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, czyli czynsz musi zostać otrzymany lub postawiony do dyspozycji wynajmującego. Generalnie składnikami przychodu z tytułu najmu osiąganego przez wynajmującego nie będą ponoszone przez najemcę wydatki / opłaty / wynikające z korzystania z lokalu tzn. opłaty za media, jeżeli z umowy najmu wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Opłaty te nie mieszczą się w pojęciu świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w cytowanym wyżej art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, o ile nie są ustalone ryczałtowo nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego. W świetle powyższych przepisów uznać należy, iż opłaty eksploatacyjne związane z używaniem lokalu, o ile najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia nie stanowią przychodu z najmu. Takie stanowisko zaprezentował Minister Finansów w wyjaśnieniu z dnia 18 marca 2004 r. / PB 2/MK/RB-033-050-132/04/ Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Powyższa interpretacja:- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zwoleniu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia o czym stanowi art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl