1443/PO/443/39/05/DM - Wniesienie przedsiębiorstwa aportem a ewentualna korekta wcześniejszego odliczenia podatku

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 sierpnia 2005 r. Urząd Skarbowy w Wyszkowie 1443/PO/443/39/05/DM Wniesienie przedsiębiorstwa aportem a ewentualna korekta wcześniejszego odliczenia podatku

Pytanie podatnika

Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy wniesienie aportem całego przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z o.o. w skład którego wchodzą środki trwałe, wyposażenie, towary handlowe od których podatek naliczony został odliczony, środki trwałe, towary handlowe w momencie wnoszenia aportem przedsiębiorstwa figurują na stanie, pociąga za sobą obowiązek korekty odliczonego wcześniej podatku VAT.

Podatnik na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej, zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wyszkowie z zapytaniem czy wniesienie aportem całego przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z o.o. w skład którego wchodzą środki trwałe, wyposażenie, towary handlowe od których podatek naliczony został odliczony, środki trwałe, towary handlowe w momencie wnoszenia aportem przedsiębiorstwa figurują na stanie, pociąga za sobą obowiązek korekty odliczonego wcześniej podatku VAT.

Zdaniem wnioskodawcy, wniesienie aportem całego przedsiębiorstwa do spółki z o.o. w skład którego wchodzą towary handlowe, środki trwałe, wyposażenie od których podatek naliczony został odliczony a w momencie wnoszenia aportem figurują na stanie przedsiębiorstwa nie rodzi obowiązku korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego przy zakupie zgodnie z zasadą neutralności podatku.

Stanowisko tutejszego Organu:

Art. 551 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks Cywilny definiuje przedsiębiorstwo jako zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej i swoim zakresem obejmuje wszystko co wchodzi w jego skład (w tym towary handlowe).

Ze stanu faktycznego przestawionego we wniosku wynika, że przedmiotem transakcji będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu ww. przepisu ustawy Kodeks cywilny.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycie przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Przez pojęcie zbycia przedsiębiorstwa, o którym mowa powyżej - zdaniem tutejszego Organu - należy rozumieć wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, w tym również przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. W związku z powyższym czynność zbycia przedsiębiorstwa osoby fizycznej tj. wniesienie w formie aportu do spółki z o.o. nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Dokonanie czynności wniesienia aportem pozostaje bez wpływu na wcześniejsze odliczenie podatku naliczonego dokonane w trybie art. 19 i art. 20 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (DZ. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jeżeli odliczenie podatku naliczonego dokonane zostało w związku z zakupami, które posłużyły sprzedaży opodatkowanej we wnoszonym aportem przedsiębiorstwie. Zatem zbycie przedsiębiorstwa nie powoduje konieczności zwrotu podatku naliczonego odliczonego przez Podatnika.

Należy jednak zaznaczyć, iż organ podatkowy udzielając interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego nie dokonuje analizy zawartych umów cywilnoprawnych, opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego zawartego w złożonym wniosku. Zatem niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego w złożonym przez Podatnika wniosku na dzień obowiązywania ww. przepisów w zakresie podatku od towarów i usług. Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego bądź zmiana przepisów może mieć wpływ na zakres uprawnień lub obowiązków wnioskodawcy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl