1442/DF/415/WD/79/06 - Wydatki podatnika na naukę języka obcego jako koszt uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 września 2006 r. Urząd Skarbowy w Wołominie 1442/DF/415/WD/79/06 Wydatki podatnika na naukę języka obcego jako koszt uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku Pani G złożonego w tutejszym Urzędzie w dniu 21 lipca 2006 r. (data stempla pocztowego - 19 lipca 2006 r.), uzupełnionego w dniu 4 sierpnia 2006 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii objętej pytaniem:

czy koszty związane z nauką języka angielskiego stanowią koszt uzyskania przychodu

stwierdza, iż stanowisko podatnika w powyższej kwestii jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stosownie do postanowień art. 14a § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Korzystając z powyższego przepisu Pani G wnioskiem złożonym w tutejszym Urzędzie Skarbowym w dniu 21 lipca 2006 r. (data stempla pocztowego - 19 lipca 2006 r.), uzupełnionym w dniu 4 sierpnia 2006 r., wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie pytania:

czy koszty związane z nauką języka angielskiego stanowią koszt uzyskania przychodu

OPIS STANU FAKTYCZNEGO

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Od marca 2006 r. podatnik prowadzi działalność gospodarczą na rzecz jednej firmy. W ramach zlecenia wykonuje między innymi następujące czynności:

-

przyjmuje zlecenia telefoniczne i e-mailowe w języku angielskim od kontrahentów z Unii Europejskiej - Litwy, Estonii, Łotwy, Rosji, Finlandii, Węgier,

-

wystawia dokumenty sprzedaży i listy pakowe w języku angielskim,

-

udziela informacji na temat towarów, form płatności, warunków dostawy w języku angielskim,

-

dla kontrahentów zagranicznych organizuje spotkania z prezentacją nowych towarów, a wiec ma z nimi osobiste kontakty.

Powyższe czynności dla kontrahentów anglojęzycznych są wykonywane kilka lub kilkanaście razy w ciągu dnia, co stanowi około 50% wartości całego obrotu.

Ponadto spółka, dla której podatnik wykonuje szereg innych czynności m.in. usługi księgowe, usługi biurowe, sprzątanie posiada udziałowca ze Stanów Zjednoczonych, dla którego konieczne jest przygotowanie różnego rodzaju dokumentów w języku angielskim.

W trakcie pracy okazało się, iż znajomość języka angielskiego Pani G nie jest wystarczająca. W związku z powyższym, aby mieć możliwość dalszego prowadzenia działalności gospodarczej podatnik musi podjąć naukę tego języka, która będzie prowadzona w zorganizowanej grupie przez uprawnione jednostki. Potwierdzeniem poniesionego wydatku za kurs nauki języka będzie faktura bądź rachunek.

STANOWISKO PODATNIKA

W związku z przedstawionym wyżej stanem faktycznym podatnik stoi na stanowisku, że postąpi prawidłowo, jeżeli wydatek na naukę języka angielskiego zaliczy do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Powyższy wydatek ma charakter celowy i jest ściśle związany z osiąganym przychodem i z możliwością dalszego zarobkowania.

OCENA PRAWNA STANOWISKA WNIOSKODAWCY

Zgodnie z zasadą wymienioną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

W powołanym art. 22 ust. 1 ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie, jakie konkretne koszty mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Wskazuje jedynie konkretne cechy, jakie musi spełniać dany koszt, aby mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów. Celem kosztu powinno być osiągnięcie przychodu i wydatek nie może znajdować się na liście zawartej w art. 23 ust. 1 ww. ustawy oraz musi zostać poniesiony i odpowiednio udokumentowany stosownie do postanowień zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik, aby mieć możliwość dalszego zarobkowania i prowadzenia działalności gospodarczej musi podjąć naukę języka angielskiego. Obecna znajomość języka jest niewystarczająca do obsługi kontrahentów anglojęzycznych..

Zgodnie z brzmieniem cytowanego powyżej art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie każdy wydatek może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, lecz jedynie taki, który ma na celu wygenerowanie przychodów z danego źródła przychodów.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej można przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów należy zatem ocenić jego związek przyczynowo-skutkowy z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia przychodów.

Należy podkreślić, że o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa zatem obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii. W przedstawionym stanie faktycznym podatnik wskazał związek poniesionego wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jednocześnie wydatki tego rodzaju nie zostały wymienione przez ustawodawcę w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przez co poniesiony przez podatnika wydatek na sfinansowanie kursu języka angielskiego stanowić będzie koszt uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl