1442/DF/415/WD/124/06 - Kapitał spółki z o.o. przekształconej w jawną.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 grudnia 2006 r. Urząd Skarbowy w Wołominie 1442/DF/415/WD/124/06 Kapitał spółki z o.o. przekształconej w jawną.

"(...) Zarząd spółki rozpoczął procedurę przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną. Po przekształceniu w spółce jawnej kapitał zapasowy pozostałby w tej samej wysokości, co w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

(...) W związku z przedstawionym wyżej stanem faktycznym podatnik stoi na stanowisku, iż na podstawie art. 553 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Kapitał zapasowy utworzony w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością pozostaje również kapitałem zapasowym w spółce jawnej. W związku z tym, zdaniem pytającego, kapitał ten do czasu niewypłacenia środków właścicielom, nie podlega dodatkowo opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podstawę prawną przekształceń spółek prawa handlowego stanowią przepisy Działu III ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037 ze zm.). Zgodnie z art. 551 § 1 K.s.h. spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu do rejestru (jest to dzień przekształcenia). Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia przez sąd rejestrowy z urzędu spółki przekształcanej, a spółka przekształcona, jako następca prawny, wstępuje z tym dniem we wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. (...) Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu.

Kwestię sukcesji praw i obowiązków podatkowych, związanych z transformacjami podmiotowymi, reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.). Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 93a § 2 pkt 1 lit. b), w związku z art. 93a § 1, osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego i decyzji, wydanych na postawie przepisów prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształconej spółki.

Zgodnie z zasadą tożsamości podmiotów biorących udział w przekształceniu, majątek spółki przekształcanej z dniem przekształcenia staje się majątkiem spółki przekształconej.

Z pisma Strony wynika, iż kapitał zapasowy powstały z niepodzielonego zysku z lat ubiegłych nie zostanie wypłacony w formie dywidendy ani nie zostanie przeniesiony na kapitał zakładowy, a zatem nie wystąpi u wspólników podatek od zysków kapitałowych.

Wskutek dokonanego przekształcenia kapitał zapasowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanie się kapitałem zapasowym spółki jawnej, a więc częścią wspólną majątku spółki jawnej, a nie poszczególnych wspólników.

Mając na względzie fakt, iż spółka przekształcana nie jest traktowana jako podmiot likwidowany, gdyż działalność gospodarcza będzie kontynuowana przy wykorzystaniu tego samego majątku przez "następcę" prawnego, zaś wspólnicy spółki przekształcanej stają się wspólnikami spółki przekształconej, należałoby uznać, że majątek spółki z o.o. zaliczany jest na poczet wkładów do spółki jawnej.

(...) Przekazanie środków zgromadzonych w kapitale zapasowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do spółki jawnej, dokonane w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową, nie mieści się w katalogu źródeł przychodów wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 4 i pkt 9, jak również art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Reasumując, z przekształceniem spółki kapitałowej w osobową nie wiążą się żadne szczególne uregulowania podatkowe. Przekształcenie to, zarówno z punktu widzenia prawa spółek handlowych, jak i prawa podatkowego, nie jest traktowane jako likwidacja spółki kapitałowej, bowiem likwidacja nie jest w żadnym momencie częścią procedury przekształceniowej. Przekształcenie spółki handlowej w inną spółkę handlową to proces zmierzający do zmiany formy prawnej organizacji. Tym samym u udziałowców przekształcanej spółki kapitałowej nie powstaje zobowiązanie podatkowe od niepodzielonych zysków z lat poprzednich, a przekazanych do majątku spółki przekształconej (jawnej) (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2007/4/17