1440RPŁ/415/84969/2007r. - Czy świadczenia z tytułu wykupu uprawnień do ulgowych przejazdów kolejowych dla pracowników są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 lipca 2007 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Wola 1440RPŁ/415/84969/2007r. Czy świadczenia z tytułu wykupu uprawnień do ulgowych przejazdów kolejowych dla pracowników są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola na podstawie art. 14a - 14d i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz 60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 30 kwietnia 2007 r. (wpływ 2 maja 2007 r.)

postanawia

- że stanowisko płatnika zawarte w wyżej wymienionym wniosku dotyczące zwolnienie z opodatkowania świadczeń z tytułu uprawnień do ulgowych przejazdów kolejowych jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Z wniosku z dnia 13 kwietnia 2007 (wpływ do tut. organu 2 maja 2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wynika:

stan faktyczny

- urząd jest centralnym organem administracji rządowej. W związku z realizacją ustawowo określonych obowiązków pracownicy wykonują na terenie całego kraju (jak również poza granicami) szereg kontroli i inspekcji dotyczących określonych podmiotów. Jest to nie tylko podstawowe zadanie prezesa urzędu wynikające z obowiązku sprawowania nadzoru i kontroli podległych jednostek, ale przede wszystkim specyfika urzędu, którego wydatki na służbowe podróże krajowe jak i zagraniczne (w porównaniu z innymi urzędami) stanowią znaczący udział w ogólnej sumie wydatków.

Urząd postanowił wykupić uprawnienia do ulgowych przejazdów kolejowych dla pracowników, których czynności służbowe sprowadzają się do wykonywania ww. obowiązków (co wiąże się z nieustannymi delegacjami służbowymi), korzystając ze skierowanej tylko dla jednostek budżetowych oferty.

pytanie płatnika

- czy świadczenia z tytułu wykupu uprawnień do ulgowych przejazdów kolejowych dla pracowników są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych?

stanowisko płatnika

- wykupienie przez urząd praw do ww. uprawnień nie jest realizacją świadczenia pracowniczego wykorzystywanego w celach prywatnych pracowników lecz w celach służbowych (pracownicy składają przy odbiorze legitymacji stosowne oświadczenia o wykorzystywaniu przyznanych legitymacji do celów służbowych) w związku z delegowaniem ich przez urząd do realizacji określonych zadań.

Zwolnienie przedmiotowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 85 lub 84 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) ma zastosowanie do opisanego powyżej przypadku.

ocena prawna

- zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r./ Nr 14 poz. 176 z późn. zm.)za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężnych świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wartość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju z zastrzeżeniem ust. 13.

Z wniosku płatnika wynika, że wykupił uprawnienia do ulgowych przejazdów kolejowych dla pracowników których czynności służbowe polegają na dokonywaniu kontroli podmiotów z branży lotniczej na terenie całego kraju co wiąże się z częstymi delegacjami służbowymi.

Ww. uprawnienia pracownicy wykorzystują wyłącznie w celach służbowych.

W związku z powyższym należności z tytułu ww. uprawnień do wysokości określonej w przepisach rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2002 r. Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236 poz. 1990 z późn. zm.) korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a cyt. ustawy.

W związku z powyższym stanowisko płatnika dotyczące zwolnienia z opodatkowania ww. świadczeń jest prawidłowe, pomimo iż w swoim stanowisku powołał nieprawidłową podstawę prawną określającą to zwolnienie.

W związku z powyższym organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dniu złożenia wniosku.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiążę natomiast właściwie organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b Ordynacji podatkowej.

Na niniejsze postanowienie stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej W Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola w terminie siedmiu dni od daty doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl