1440/DVAT/443-110380/07/AS - Zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym usadowione są budynki, które uznane być mogą za towary używane.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 września 2007 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Wola 1440/DVAT/443-110380/07/AS Zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym usadowione są budynki, które uznane być mogą za towary używane.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1 pkt 1, art. 29 ust. 5, art. 41 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt 1 i ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 28 czerwca 2007 r. (data wpływu: 29 czerwca 2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola POSTANOWIŁ uznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące opodatkowania podatkiem od towarów i usług i podatkiem od czynności cywilnoprawnych, sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu, zabudowanego budynkami - za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 28 czerwca 2007 r. (data wpływu: 29 czerwca 2007 r.) Strona zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.

Z przedmiotowego wniosku wynika:

Stan faktyczny

Wnioskodawca zamierza dokonać zbycia prawa użytkowania wieczystego dwóch działek zabudowanych budynkami zajmującymi około 15% powierzchni gruntu. Przedmiotowe budynki nie są wykorzystywane gospodarczo przez podatnika i stanowią trzy nieczynne już kotłownie oraz związany z nimi budynek. Budynki te spełniają kryteria uznania ich za towary używane w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Ze względu na zły stan techniczny budynków podatnik planuje wszczęcie postępowania o wydanie decyzji administracyjnej o przeznaczeniu ich do rozbiórki. Obszar, na którym jest położona nieruchomość, nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego.

Zapytanie:

Czy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu, zabudowanego budynkami z przeznaczeniem do rozbiórki będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 22%, a tym samym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Stanowisko wnioskodawcy

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż przedmiotowa transakcja sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz budynkami przeznaczonymi do rozbiórki będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 22%. Konsekwencją tego jest brak opodatkowania powyższej dostawy podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Działając na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko wnoszącego zapytanie - za nieprawidłowe.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy

Stosownie do treści art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W art. 2 pkt 6 ww. ustawy ustawodawca określił, iż pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel.

Stosownie do zapisu art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0 %.

Ponieważ w ustawie o VAT nie zdefiniowano dla potrzeb pojęcia wartości niematerialnych i prawnych, uznać należy, że wartościami tymi są wartości niematerialne i prawne wymienione w art. 22b i 22c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) oraz art. 16b i 16c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz, 654 ze zm). W świetle tych przepisów wartością niematerialną i prawną jest m.in. prawo wieczystego użytkowania gruntów.

Jak wynika z przytoczonych powyżej uregulowań prawnych, towarem jest grunt, lecz tylko ten, który jest objęty prawem własności; czynności z nim związane będą traktowane jako dostawa towarów. Natomiast obrót gruntami objętymi prawem użytkowania wieczystego stanowi świadczenie usług. Zarówno dostawa towarów (np. gruntów), jak i świadczenie usług (np. obrót gruntami objętymi prawem użytkowania wieczystego) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

W myśl art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy budynków i budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że w przypadku dostawy budynku trwale z gruntem związanego obowiązuje stawka podatku właściwa dla tego budynku.

Zgodnie bowiem z art. 48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), budynek stanowi część składową gruntu. Zaś częścią składową jest wszystko, co nie może być od niego odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego (art. 47 § 2 Kodeksu cywilnego).

Stawki podatku zostały określone w art. 41 ustawy o podatku VAT. Zgodnie z treścią ust. 1 tego artykułu stawka podatkowa w tym podatku wynosi 22%. Odstępstwa od tej stawki zostały wymienione w dalszej treści art. 41, w art. 43 oraz w rozporządzeniach wykonawczych do ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Natomiast art. 43 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy stanowi, że towarami używanymi są budynki i budowle lub ich części - jeśli od końca roku w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Z kolei w myśl art. 43 ust. 6, zwolnienia od podatku dostaw towarów używanych nie stosuje się do dostawy towarów w postaci budynków, budowli i ich części jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

-

prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,

-

te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Mając na uwadze wyżej wskazane przepisy Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola stwierdza, iż sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym usadowione są budynki, o których mowa we wniosku będzie zwolnione od podatku od towarów i usług na mocy ww. § 8. Budynki te spełniają bowiem (jak stwierdza wnioskodawca) warunki do uznania ich za towar używany. Zdaniem organu podatkowego fakt, iż firma ma zamiar wystąpić o rozbiórkę tych budynków nie wpływa na obecnie istniejący stan faktyczny. W dniu wystąpienia z wnioskiem budynki te istnieją i zapytanie firmy dotyczy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z tymi budynkami.

Należy mieć przy tym na uwadze, iż zwolnienie o którym mowa powyżej będzie miało zastosowanie wyłącznie w sytuacji, jeżeli podatnik w okresach użytkowania nie poniósł wydatków na ich ulepszenie lub poniósł je w wysokości niższej niż 30% ich wartości początkowej. Jeżeli natomiast wydatki te przekroczyły 30% ich wartości początkowej, wówczas zwolnienie będzie przysługiwało gdy spółka użytkowała te budynki w okresie krótszym niż 5 lat lub i nie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego od tych wydatków. Organ podatkowy nie może jednoznacznie odnieść się do powyższego z uwagi na brak powyższych informacji we wniosku.

W związku z powyższym w przedstawionej sytuacji będzie miał zastosowanie art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. 2000 Nr 86 poz 959 z późn. zm.), który stanowi, iż nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

-

umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

-

umowy spółki i jej zmiany,

-

umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

umowy spółki i jej zmiany,

umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Reasumując, sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu, zabudowanego budynkami będzie podlegała zwolnieniu od podatku od towarów i usług oraz nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl