1440/DF1/415-61/07/S/III-117543 - Czynsz inicjalny, jako opłata wstępna wnoszona przy zawieraniu umowy a koszt uzyskania przychodu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 września 2007 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Wola 1440/DF1/415-61/07/S/III-117543 Czynsz inicjalny, jako opłata wstępna wnoszona przy zawieraniu umowy a koszt uzyskania przychodu.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 25 czerwca 2007 r. (data wpływu do Urzędu 28 czerwca 2007 r.) uzupełnionego pismem z dnia 20 września 2007 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy jako:

nieprawidłowe odnośnie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty wstępnej poniesionej w związku z leasingiem operacyjnym samochodu osobowego w dacie jej faktycznego poniesienia

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 25 czerwca 2007 r. (data wpływu do Urzędu 28 czerwca 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 września 2007 r. zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawierał następujące pytanie:

czy opłatę wstępną (czynsz inicjalny-wpłatę początkową) płatną przy zawarciu umowy leasingu operacyjnego należy uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu jednorazowo w momencie jej poniesienia czy należy ją rozliczać proporcjonalnie do okresu na jaki została zawarta umowa leasingowa...

Stan faktyczny:

Spółka P. i wspólnicy sp. j. (w której Strona jest wspólnikiem) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzącym działalność w branży metalowej, prowadzi księgi handlowe. Na potrzeby prowadzonej działalności zawarta została w dniu 18 maja 2007 r. umowa leasingu operacyjnego na samochód osobowy (na okres 24 miesięcy), który będzie wykorzystywany w związku z prowadzoną działalnością spółki. W umowie leasingowej zawarto, że opłata wstępna leasingowa płatna jest bezpośrednio po podpisaniu umowy, nie później niż 7 dni od wystawienia faktury przez leasingodawcę. Umowa leasingowa spełnia warunki określone w art. 23b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. tj. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji w przypadku samochodu osobowego oraz suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych. Spółka została obciążona przez leasingodawcę opłatą wstępną w miesiącu maju na podstawie faktury VAT 07/AU/035776 z dnia 22 maja 2007 r.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące:

Podatnik uważa, że opłata wstępna leasingowa, która jest uiszczana jednorazowo powinna być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu w dacie jej faktycznego poniesienia, gdyż ma ona charakter opłaty samoistnej nieprzypisanej do poszczególnych rat leasingowych. Poniesienie opłaty wstępnej jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia realizacji zawartej umowy leasingowej.

Ocena prawna ww. stanowiska wnioskodawcy

Przez umowę leasingu, zgodnie z art. 23a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), rozumie się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej "finansującym", oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej "korzystającym", podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy.

Zaliczając do kosztów uzyskania przychodów opłatę wstępną (czynsz inicjalny) należy kierować się ogólną zasadą wyrażoną w wyżej cytowanym przepisie, w powiązaniu z przepisami regulującymi opodatkowanie stron umowy leasingu.

Zgodnie z art. 23b ust. 1 ww. ustawy opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2 ww. ustawy, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

1/

została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz

2/

suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że umowa leasingu samochodu osobowego spełnia powyższe warunki, a zatem opłaty ponoszone przez korzystającego, w tym także czynsz inicjalny, są jego kosztem uzyskania przychodu.

Moment zaliczenia tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów regulują znowelizowane przepisy art. 22 ust. 5 i ust. 5c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2007 r. Ustawodawca wprowadził w nich podział kosztów na bezpośrednio i pośrednio związane z przychodem. Zgodnie z nowoobowiązującym przepisem art. 22 ust. 5 ww. ustawy u podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 5a i 5b ww. ustawy.

Natomiast w myśl art. 22 ust. 5c ww. ustawy koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Czynsz inicjalny jest opłatą wstępną wnoszoną przy zawieraniu umowy bądź w momencie wydania przedmiotu leasingu. Jest on ściśle związany z umową leasingu i odnosi się do pełnego okresu jej trwania. Nie ma przy tym bezpośredniego odzwierciedlenia w osiągniętych przychodach, jednak uiszczenie go warunkuje ich uzyskanie.

Przedmiotowa umowa leasingu zawarta została na okres 2 lat, a zatem dotyczy okresu przekraczającego rok podatkowy.

Tak więc biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy stwierdza, że opłata wstępna stanowi koszt uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu trwania umowy (okresu którego dotyczy), zgodnie z art. 22 ust. 5c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem, że finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu nie korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym, o których mowa w art. 23b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl