1439/DF/I-1991/07/AK - Wydatki związane ze zbyciem papierów wartościowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 września 2007 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer 1439/DF/I-1991/07/AK Wydatki związane ze zbyciem papierów wartościowych.

"(...) W złożonym wniosku prosi Pan o interpretację przepisów dotyczących kosztów uzyskania przychodu związanych ze zbyciem papierów wartościowych tj. czy do kosztów tych można zaliczyć: prenumeratę gazety giełdowej, prowizje i całość odsetek od zaciągniętego kredytu na zakup akcji.

Zdaniem Pana wydatki na prenumeratę fachowej publikacji jaką jest gazeta jest kosztem uzyskania ze zbycia akcji, ponieważ zawiera ona specjalistyczną wiedzę na temat inwestowania, drukuje codzienne notowania, podawane są wyniki finansowe, prognozy firm itp. Codzienna lektura tej gazety pomaga Panu podejmować decyzje inwestycyjne w celu osiągnięcia lub zwiększenia przychodów ze zbycia akcji. Również uważa Pan, że prowizja i całość odsetek z tytułu zaciągniętego kredytu na zakup akcji są kosztem uzyskania przychodów ze zbycia akcji. Kredyt na zakup akcji jest kredytem celowym i może tylko zostać wykorzystany na zakup papierów wartościowych na GPW, jest ściśle związany z rachunkiem inwestycyjnym klienta w biurze maklerskim.

Na tle przedstawionego wyżej stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer wyjaśnia co następuje:

(...) zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tejże ustawy (...). W powołanym przepisie art. 22 ust. 1 ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie jakie wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona została od istnienia związku przyczynowo-skutkowego między danym wydatkiem, a uzyskanym przychodem. Poza tym, celem ponoszonego kosztu powinno być osiągnięcie przychodu i jednocześnie przedmiotowy wydatek nie może znajdować się na liście wydatków wymienionych w art. 23 ustawy.

Do wydatków na nabycie, bądź objęcie udziałów (akcji) zaliczyć należy wydatki bezpośrednio związane z takim objęciem przypisane do konkretnej transakcji, a więc wydatki, bez których nie byłoby możliwe ich nabycie lub objęcie. Stąd takim wydatkiem jest koszt nabycia odpłatnie zbywanego papieru wartościowego (...). Wydatki na nabycie udziałów lub akcji stanowią koszty uzyskania przychodu - stosownie do przepisu art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dopiero w momencie ich zbycia. Natomiast kosztów związanych ze źródłem finansowania tego rodzaju wydatków nie należy utożsamiać z bezpośrednimi wydatkami na objęcie lub nabycie udziałów lub akcji. Dotyczy to w szczególności prowizji i odsetek od pożyczek i kredytów zaciągniętych na ich nabycie, które można zakwalifikować jako wydatki - jak już wskazano - związane z funkcjonowaniem źródła przychodu i poniesione w celu osiągnięcia przychodów, które stanowią koszty uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji. Zaciągnięty kredyt na zakup akcji spowodował poniesienie dodatkowych kosztów związanych z obsługą niniejszego kredytu tj. prowizji od kredytu i odsetek. Uiszczenie tych opłat było warunkiem koniecznym otrzymania przez Pana kredytu, którego celem było nabycie akcji. W rezultacie opłaty za przygotowanie kredytu oraz odsetki od kredytu zaciągniętego przez podatnika w celu nabycia akcji mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w takiej wysokości w jakiej zostały faktycznie poniesione. Również z uwagi na fakt, iż wydatki na prenumeratę gazety, której lektura pomaga Panu podejmować decyzje o nabyciu, zbyciu akcji danych firm, nie zostały wymienione w art. 23 ustawy jako wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów. Tak więc, o ile celem ich poniesienia było uzyskanie przychodu z papierów wartościowych i dotyczyły one źródła przychodu jakim są kapitały pieniężne - w świetle art. 22 ust. 1 ustawy stanowią koszty uzyskania przychodów. (podkreśl. red.) (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/1/28-29