1438/443/4-1/2005/MK - Zastosowanie kursu waluty obcej po otrzymaniu faktury korygującej z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 15 marca 2005 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów 1438/443/4-1/2005/MK Zastosowanie kursu waluty obcej po otrzymaniu faktury korygującej z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Pytanie podatnika dotyczy zastosowania kursu waluty obcej po otrzymaniu faktury korygującej z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Postanowienie

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w związku z pismem w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej zastosowania kursu waluty obcej po otrzymaniu faktury korygującej z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, stosownie do swojej właściwości,

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia

uznać stanowisko zawarte w przedmiotowym wniosku jako prawidłowe.

Uzasadnienie

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia 04.01.2005 r. wynika, iż Strona jest nabywcą towarów z krajów unii europejskiej. Spółka dokonując rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów dokonuje przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej według kursu złotego wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na dzień wystawienia faktury wewnętrznej. Natomiast w przypadku otrzymywania przez Spółkę faktur korygujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów przyjmowany jest kurs waluty obcej z daty wystawienia faktury korygującej przez dostawcę.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dn. 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się przemieszczanie towarów przez podatnika od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

Zgodnie zaś z art. 20 ust. 5 w/w ustawy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9. Z art. 20 ust. 6 w/w ustawy wynika, iż w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Zgodnie z § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. Z § 37 ust. 4 w/w rozporządzenia wynika, iż powyższy przepis stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca lub import usług.

W świetle powyższych przepisów kwoty wyrażone w walucie obcej wykazane na fakturze dotyczącej wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów należy przeliczyć na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury.

Przepisy § 37 w/w rozporządzenia dotyczą także przeliczenia faktury korygującej dotyczącej wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

W związku powyższym postanowiono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w piśmie z dn. 04.01.2005 r. oraz wydawane jest według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia przedmiotowego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, jest jednak wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl