1437/ZM/436/02/07/JS - Czy darowizna działki gruntu przekazanej od siostry będzie zwolniona z podatku od darowizny, a także czy zachodzi konieczność informowania o tym fakcie właściwego naczelnika urzędu skarbowego?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 kwietnia 2007 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek 1437/ZM/436/02/07/JS Czy darowizna działki gruntu przekazanej od siostry będzie zwolniona z podatku od darowizny, a także czy zachodzi konieczność informowania o tym fakcie właściwego naczelnika urzędu skarbowego?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1, art 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz 60 z późn. zm) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 06 lutego 2007 r. uzupełnionym w dniu 20 lutego 2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej podatku od spadków i darowizn za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 06 lutego 2007 r. uzupełnionym w dniu 20 lutego 2007 r. zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn.

W zapytaniu podnosi Pani kwestię, czy darowizna działki gruntu przekazanej od rodzonej siostry będzie zwolniona z podatku od darowizny, a także czy zachodzi konieczność informowania o tym fakcie właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Przedstawiając własne stanowisko uznaje Pani, że darowizna działki gruntu otrzymanej od rodzonej siostry będzie zwolniona od podatku, oraz iż nie ma obowiązku zgłaszania nabycia rzeczy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

W rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego darowizna jest umową, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu, polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego.

Darowizna działki gruntu stanowi przysporzenie majątkowe bez ekwiwalentu na korzyść wnioskodawcy i podlega podatkowi od darowizny na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz. U. Nr 142, poz. 1514 z 2004 r. z późn. zm).

Ustawa o podatku od spadków i darowizn przewiduje szereg ulg i zwolnień podmiotowych i przedmiotowych. Zgodnie z art 4a ust. 1 ustawy zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Nabycie własności działki gruntu na podstawie umowy zawartej w formie darowizny nie powoduje obowiązku zgłoszenia tej rzeczy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Zatem darowizna działki gruntu pomiędzy rodzeństwem będzie zwolniona z podatku od darowizny.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przestawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl