1437/ZI/423/451/DJW/06 - Podwyższenie wartości początkowej nabytych środków trwałych o część odsetkową umowy leasingu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 lutego 2006 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek 1437/ZI/423/451/DJW/06 Podwyższenie wartości początkowej nabytych środków trwałych o część odsetkową umowy leasingu.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 7 grudnia 2005 r., uzupełnionym w dniu 2 stycznia 2006 r., za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że zawarł Pan umowę leasingu finansowego dotyczącą urządzenia komputerowego Ploter Roland Wide Format Color Sign Maker o wartości ofertowej 100.000 PLN, rata inicjalna netto 10.000 PLN stanowiąca część spłaty kapitału, 36 rat leasingowych po 2.972 PLN każda, comiesięczna rata obejmuje część kapitałową i część odsetkową. Ponadto zawarł Pan umowę leasingu finansowego dotyczącą samochodu osobowego Jeep Cherokee o wartości ofertowej 75.000 PLN, opłata wstępna /kapitał 4.440,36 PLN, odsetki 14.612,55 PLN/ płatna w dniu zawarcia umowy, cena sprzedaży 750 PLN, 36 rat leasingowych.

Zadaje Pan pytanie dotyczące ustalenia wartości początkowej nabytych środków, tj. czy część odsetkowa podwyższa tę wartość zwłaszcza w przypadku poniesienia jej przed oddaniem środka do używania, czyli czy wartość początkową środków nabytych na podstawie umowy leasingu finansowego należy traktować jak wartość środków trwałych nabytych w drodze kupna ustalając ją zgodnie z art. 22g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stoi Pan na stanowisku, iż wartość początkowa środków używanych w ramach umowy leasingu obejmuje wartość ofertową przedmiotu leasingu czyli w przypadku Plotera wynosi 100.000 PLN, a w przypadku samochodu 75.000 PLN, które podlegają amortyzacji, natomiast część odsetkowa raty leasingowej Plotera powinna być zaliczana co miesiąc do kosztów uzyskania przychodu z chwilą zapłaty raty leasingowej, a odsetki dotyczące samochodu zapłacone w opłacie wstępnej powinny być ujęte w pełnej wysokości w chwili ich zapłacenia.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Zgodnie art. 23a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) ilekroć jest mowa o umowie leasingu rozumie się przez to umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej "finansującym", oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej "korzystającym", podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.

W myśl art. 23f ust. 1 i 2 do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat, o których mowa w art. 23b ust. 1, w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:

1)

umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony,

2)

suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,

3)

umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje korzystający.

Przepisy powołanej wyżej ustawy nie określają dla korzystającego /leasingobiorcy/ szczególnych zasad ustalania wartości początkowej środków trwałych, będących przedmiotem umowy leasingu. Zatem w tym przypadku znajdą zastosowanie ogólne przepisy dotyczące zasad ustalania wartości początkowej środków trwałych zawarte w art. 22g ust. 1 pkt 1 i pkt 3 ww. ustawy, w myśl których za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2? 18, uważa się w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia. Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Zatem w przedmiotowej sprawie, na wartość początkową środka trwałego podlegającego amortyzacji u korzystającego składać się będzie wartość netto zakupu, którą stanowi w tym przypadku wartość ofertowa przedmiotu leasingu. Natomiast część odsetkowa opłat leasingowych stanowić będzie koszt uzyskania przychodu w momencie poniesienia. Przy czym należy pamiętać, że w przypadku samochodów osobowych obowiązuje limit określony w art. 23 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86 poz. 960 z późn. zm.) wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł oraz od załączników po 0,50 gr.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl