1437/US37/ZI/20/AM/05 - Opodatkowanie zaliczki pobranej przy zawarciu umowy przedwstępnej sprzedaży akcji pracowniczych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 lutego 2005 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek 1437/US37/ZI/20/AM/05 Opodatkowanie zaliczki pobranej przy zawarciu umowy przedwstępnej sprzedaży akcji pracowniczych.

PYTANIE PODATNIKA

Czy umowa przedwstępna sprzedaży akcji pracowniczych powoduje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym?

WYJAŚNIENIE URZĘDU

W odpowiedzi organ podatkowy zauważył, że w listopadzie 2004 r. podatnik zawarł umowę przedwstępną, zobowiązując się w niej jako właściciel 360 sztuk akcji pracowniczych do odsprzedania ich na podstawie umowy przyrzeczonej, która będzie zawarta w późniejszym terminie. Na podstawie tej umowy podatnik otrzymał określoną kwotę jako zaliczkę (pierwsza rata), a posiadane akcje pracownicze przekazano notariuszowi do depozytu. Podatnik w dalszym ciągu pozostawał ich właścicielem. Po zawarciu umowy przyrzeczonej z kupującym i wpłaceniu na konto podatnika drugiej (ostatecznej) raty, notariusz przekaże zdeponowane u niego akcje pracownicze kupującemu, który wtedy stanie się ich właścicielem.

Organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem podatnika, że w tej sytuacji do czasu przeniesienia własności akcji pracowniczych na nowego właściciela, pobrana zaliczka nie podlega opodatkowaniu. Jak przypomniał w wyjaśnieniu, za przychody z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:

a) odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,

b) realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Uzyskane dochody z odpłatnego zbycia akcji podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym według stawki 19 proc. uzyskanego dochodu i nie kumulują się z innymi dochodami. Dochód ze sprzedaży akcji należy wykazać po zakończeniu roku podatkowego w odrębnym zeznaniu (PIT-38) do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym i w tym samym terminie należy wpłacić wynikający z tego zeznania podatek dochodowy.

Ponadto jak zauważa organ podatkowy ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi w art. 7 ust. 3 stanowi, że umowa zobowiązująca do przeniesienia papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu przenosi te papiery z chwilą dokonania odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych. Organ podatkowy zwrócił uwagę również na postanowienia art. 589 i art. 555 kodeksu cywilnego. Zgodnie z ich treścią, jeżeli sprzedający zastrzegł sobie własność sprzedanej rzeczy ruchomej aż do uiszczenia ceny, poczytuje się w razie wątpliwości, że przeniesienie własności nastąpiło pod warunkiem zawieszającym.

W przypadku podatnika w wyniku zawarcia umowy przedwstępnej, sprzedającemu zostanie wypłacony zadatek (pierwsza rata). W chwili zawarcia umowy przyrzeczonej i przeniesienia własności akcji na kupującego, sprzedający otrzyma drugą ratę ceny akcji. W ocenie organu podatkowego obowiązek podatkowy wynikający z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powstaje w momencie przeniesienia własności akcji na kupującego, czyli dopiero w momencie zawarcia umowy przyrzeczonej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl