1435/FD1/415/32/06/GW - Przychody z tytułu uczestnictwa w spółce.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 czerwca 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście 1435/FD1/415/32/06/GW Przychody z tytułu uczestnictwa w spółce.

"(...) Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż planuje Pan podjęcie działalności gospodarczej jako komandytariusz spółki komandytowej. W związku z powyższym, Pana pytanie dotyczy możliwości opodatkowania uzyskanych z ww. tytułu dochodów 19% podatkiem liniowym. W Pana opinii, przychód komandytariusza z tytułu uczestniczenia w spółce jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, konsekwencją czego jest prawo komandytariusza do opodatkowania uzyskanych dochodów 19% podatkiem liniowym. (...)

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. nr 173, poz. 1807 ze zm.), działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana i usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób ciągły i zorganizowany.

W myśl art. 8 § 1 oraz art. 102 Kodeksu spółek handlowych, spółka komandytowa, jako spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona do wysokości sumy komandytowej, może we własnym imieniu nabywać prawa oraz zaciągać zobowiązania.

Z powyższych przepisów wynika zatem jednoznacznie, iż osiągnięty przez spółkę komandytową przychód jest przychodem z działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz (z zastrzeżeniem ust. 1a) łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których osiągnięty dochód podlega opodatkowaniu wg skali podatkowej, określonej w art. 27 ust. 1 ustawy. W braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, iż prawa do udziału w zysku są równe. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów i wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat, a także ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niemającej osobowości prawnej (art. 8 ust. 2).

W myśl art. 9a ust. 2 ustawy podatnicy (z zastrzeżeniem ust. 3) mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy (zgodnie z którym podatek wynosi 19% dochodu (...), który może być pomniejszony o składki na ubezpieczenie społeczne określone w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy, pod warunkiem, jeśli składki te nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 27 ustawy lub odliczone od przychodów na podstawie ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).

W tym przypadku podatnicy ci obowiązani są do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeśli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9a ust. 2 ustawy).

Jeśli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej (prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej) przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest zobowiązany do złożenia właściwych deklaracji (to jest deklaracji PIT-5) o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 oraz odsetek od zaległości od tych zaliczek. (...)

Reasumując, osiągnięte z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowej przychody stanowić będą przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Tym samym - po spełnieniu wyżej wymienionych warunków - ma Pan prawo do opodatkowania osiągniętego z ww. tytułu dochodu 19% podatkiem liniowym (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2007/1/61